Jossain lööpissä oli, että 3-v laihtui 10 kiloa.
.
Kommentit (12)
Olisin kyllä vienyt lääkäriin jo kilonkin pudotuksesta. Meillä 6-vuotias on laihtunut 900g, ja lääkäri halusi tutkia asiaa, kun ei ole ollut kipeänäkään. Hoikka tyttö muutenkin. Hänellä on tosin pahat allergiat.
joko toimittajan kömmähdys (tahallinen tai tahaton) tai äidin ylidramatisointi. Veikkaan, että toimittaja on ymmärtänyt väärin tai tehnyt kirjoitusvirheen.
itsekin päiväkodissa työskenneenä tiedän, että aina on ryhmissä näitä lapsia jotka eivät syö. Korkeintaan maistelevat vähän perunaa, vähän punajuurta ja syövät siihen päälle puolikkaan näkkärin. Vanhempien kanssa jutellaan näistä ongelmista ja toivon mukaan vanhemmat panostavat kotona sitten päivittäiseen ravinnon saantiin. Ainakaan ulospäin nämä lapset eivät näytä nälkiintyneiltä tai väsyneiltä.
Ei kolmevuotiaan koko päivän ravinnonsaanti voi olla kiinni päiväkodin lounaasta, ainakaan siinä määrin, että voisi laihtua 10kg!?
että koska pk:ssa ruokailu on mennyt niin julmaksi, lapsella on tullut tolle henkiselle puolelle traumoja, josta johtuen tämä sairaalloinen laihtuminenkin sitten... kamalaa moinen.. en ikinä vie lapsiani pk:tiin
Tuskin on 10kg voinut laihtua sentään...
Mutta järkyttävää toimintaa muuten pk:ssa ollut, mikäli paikkansa pitää. Pakkosyöttöä, syötetty oksennusta... :(
ja määrätietoisia tavoitteita on saatu paljon enemmän pahaa aikaseksi kun päiväkodeissa.
tyyliin lapsi ei syö, asuvat kaupungin vuokra-asunnossa, pitää tehdä lastensuojeluilmoitus, kun ei ole varmaan kotonakaan ruokaa, kun lapsi on niin hoikkakin. Meille nim. kävi niin. Juttelimme syömättömyydestä asiallisesti henkilökunna kanssa, mutta lopulta sanoivat, että kyllä heidän velvollisuutensa on tehdä ilmoitus. Ennen sitä ilmoitusasiaa joku tädeistä kyseli miten asumme, että onkos tämä teidän osoite niissä ja niissä taloissa.
No, juteltiin lastensuojelun sossun kanssa, ei hätää. Oli tuttu ihminen, jonka kanssa teen työni puolesta yhteistyötä, sitä vaan eivät tarhan ihmiset tienneet...
Siis tapaan näitä syömättömiä lapsia jatkuvasti ja oletan että vanhemmat kyllä syöttävät sitten kotona sitä ruokaa mikä lapselle maistuu. En kanna huolta jos asiasta on keskustelu ja vanhemmat ovat tietoisia ettei lapsi syö tarhassa.
Ja ainakaan näillä kokemuksilla yksikään näistä huonosti syövistä lapsista ei näytä nälkiintyneeltä.
Ja olen kierrellyt päiväkodeissa monessakin, eikä yhdessäkään pakoteta lasta syömään, ainoastaa houkutellaan tai uhitellaan jostain näkkärin saamisisesta.
Omassa ryhmissäni olen systemaattisesti vetänyt linjaa, että näkkärin saa vaikkei ole syönyt pääruokaa ja tähän on myös vanhankansan hoitajatkin lähteneet mukaan.
Ehkä tilanne on kuitenkin eri täällä pääkaupunkiseudulla kun maalla?
http://64.233.183.104/search?q=cache:nRzy586BHK8J:www.iltasanomat.com/u…
on näköjään alkuperäinen poistettu.
Se kuulostaa kamalan paljolta. Meidän 3v jos laihtuisi 10 kiloa, painaisi vähemmän kuin vastasyntyneenä. Oliko se lööppi liioiteltu, vai oliko se lapsi laihtunut ihan sairaalloisen laihaksi?