G: mitä teillä oli tänään illalliseksi?
Aloitan: sakanhirven kruunukyljyksiä, kirsikkasalottikastiketta ja uunijuureksia srkä hyvää toskanalaista punaviiniä. Jälkiruuaksi uuniomenoita vaniljakastikkeella.
Kommentit (11)
Sakanhirveä? Kuulostaa eksoottiselta. Meillä oli ihan vaan jauhelihabullia ja perunaa.
Meillä mitään illallisia syödä. Päivälliseksi oli savulohta, perunamuusia ja keitettyjä porkkanoita.
Vierailija kirjoitti:
Sakanhirveä? Kuulostaa eksoottiselta. Meillä oli ihan vaan jauhelihabullia ja perunaa.
Sakanhirvi on saksanhirven kesytetty muoto.
ap.
Minä join illalliseksi olutta, mies teki itselleen paistia ja teini söi jauhenlihapitsaa. Onnellinen perhe.
Broilerin koipireisiä, riisiä, salaattia ja jälkkäriksi suklaakakkua
Meillä oli ribsejä ja niiden kanssa kaikki talouden kasvikset porkkanasta paprikan kautta kesäkurpitsaan. Kaikki uuniin, ensin possu mietoon lämpötilaan tunniksi, sitten kovemmat juurekset sekaan ja lopuksi pehmeämmät päälle ja loppuun pläjäys grillivastusta.
Mausteina ribsseille paljon chiliä ja valkosipulia, rosmariinia, timjamia. Vihanneksille öljyä, timjamia, sekalaisia yrttejä ja valkosipulia.
Sottaista ja hyvää!
Tänään meillä on lasagnea, jossa on lisäksi paljon kantarelleja. Salaatti lisäkkeenä, ja jälkkärinä omenaraparperipaistos.
Kohta otan lasagnen uunista, aika ihanat, valkosipuliset ja juustoiset tuoksut tulvii uunista:) lisäksi perusvihersalaattia. Varsinaista jälkiruokaa ei ole, mutta kahvin kanssa voisi korkata vaikka ison Tobleronetuubin...tai sulattaa pakkasesta korvapuustit.
Viikonloppuisin vaan yksi ruoka ja sekin päivällä.
Tänä iltana tullut puputettua leipää.