kuinka pian uudelleen sektion jälkeen?
kuinka pian uudelleen uskaltauduitte yrittämään toista? sektiosta nyt 7kk onko se vuosi se raja et saa tulla raskaaksi? kokemuksia? kommentteja?
Kommentit (3)
Mä kävin sektion jälkeen jälkitarkastuksessa pari viikkoa sitten. Lääkäri sanoi että vuosi on suositusaika että sektionjälkeen voisi tulla raskaaksi mutta että on kovin yksilöllistä. Hän sanoi minulle että kun olen vielä näin nuori 27v ja minulla oli ihan " tiukat" paikat eli olen pitänyt kunnostani huolta niin me voimme samantien alkaa yrittämään toista lasta. Eli kannattanee kysyä omalta lääkäriltä.
Mulle tehty kaksi sectiota, eli keskimmäinen ja kuopus ovat syntyneet kumpikin suunnitelluilla sectioilla, ja esikoinen aikoinaan alateitse.
Kun olin jälkitarkastuksessa keskimmäisen synnyttyä (poika nyt 3,5 v) kysyin neuvolalääkäriltä, että koska saa seuraavan kerran raskautua ;) niin sanoi, että " vaikka heti, kun siltä tuntuu että jaksaa ajatellakkin uutta vauvaa" ;)
Halusimme pienellä ikäerolla pikkuiset, ja aloitimmekin kuopuksen yrittelyn keskimmäisen ollessa vasta 2 kk ikäinen, mutta tärppi tuli vasta 8 kk:n yrittämisen jälkeen, joten ikäeroa tuli 1 v 7 kk.
Hyvin meni raskausaika, ei ollut ongelmia sectiohaavan tms. kanssa :)
Kuopus syntyi myös suunnitellulla sectiolla, ja täyttää ensi viikolla 2 v.
Nyt ollaan muutaman kuukauden yritetty " pikkuNelkkua" , ja toivotaan pikaista tärppiä ;)
[color=violet]Leikkaavalekuri sanoi minulle, että kaksi vuotta pitää olla sektioiden välillä. Eli minun käsityksen mukaan ainakin vuosi ennen kuin alottaa yrittämisen raskautua. Olen myös kuullut, että jollekkin on sanottu vähemmän aikaa kuin tuo 2 vuotta. On siis lääkäreissäkin eroja, joten se " oma" lääkäri tietänee parhaiten.
Sanoin lääkärille ettei varmasti näe minua kahden vuoden päästä! Johon lääkäri, että yleensä jotka noin sanoo tulevat jo vuoden päästä ;) Minulla ei ollut suunniteltu sektio, sen haluan tähän tarkentaa.