Millä vit***a saan noi kakarat nukkumaan ov
9 saakka ollaan yritetty nukkua, nyt on pinnaa jäljellä 0
on yritetty samassa sängyssä kaikki 3
yritetty omissa sängyissä
yritetty eri huoneissa
mikään ei auta, hetkeksikin kun silmä välttää niin ovat riehumassa ympäri kämppää tai rupeavat mölyämään
aaaaaaarg
Kommentit (10)
ja pinna tämän takia kireällä (tai oikeastaan sitä ei ole enää ollenkaan)
ei niitä ylös saa aamulla tai sitten ovat tosi väsyneitä
meinaa pää hajota, varmaan kaikki naapuritkin on jo heränneet kun oon huutanut niin kovin.
en suoraan sanottuna enää välitä. Menköön sitte tärisevänä ja kirkuvana päiväkotiin suoraan sängystä. Jos sitte huomenna nukuttais paremmin.
Viikonloppuna kannattaa säilyttää sama rytmi kuin arkena, jolloin lapset saa myös illalla helposti nukkumaan.
Oletteko ulkoilleet?
Käykää päiväsaikaan joka päivä purkamassa energiaa ulkosalla.
Onko päiväunien nukkujia? Menevätkö ajoissa unille, ei vasta sitten kun ovat yliväsyneitä.
- ja lopuksi tämän illan neuvo: Tee omat iltatoimet, sammuta valot (vaikka pääkytkimestä, jos itse laittavat päälle takaisin), kerro, että menet nyt nukkumaan, menet nukkumaan. Aamulla on helpompi miettiä, miten päivän rakennetta muuttaisi, että illalla uni tulee ajoissa.
HYVÄÄ YÖTÄ!
nyt nuorempi nukahti mut toinen huutelee vierestä jotain kummallisuuksia...
HUH
nuorempi oli isänsä luona nukkunut päikkärit klo 6, ei mikään ihme että ei nukuta, nyt onneks nukahti
viel kun ton toisen sais nukkuu, tai eipä se yksin jaksa riehua niin menee varmaan perästä (äskenkin huuteli jotain et ois pikkuveikka herännyt mut eipä onnistunut)
10 aikaan vielä ei kumpikaan nukkunut. nuorempi oli ilmeisesti herännyt vasta 6 aikaan päikkäreiltä (yleensä aina menee kumminkin viim. 10 nukkumaan vaikka näin olisi käynytkin)
vai oliko mennyt esim pleikkarilla pelaamiseen 5v:n koko päivä?
ja 5v ei nuku enää päikkäreitäkään joten ihmeen kauan jaksaa valvoa
Vierailija:
Et anna tulla pois huoneesta, riehukoon siellä pimeässä, (jos ei hätää) varmasti nukahtaa ennen pitkää.
seuraavaksi täytyy kokeilla tuota huonejuttua
kiva olisi kyllä jos molemmat vaan laittaisi omiin sänkyihinsä ja nukahtaisivat sinne
onneksi on TODELLA harvoin kun käy näin että nukkuminen menee liian myöhäiseen
Et anna tulla pois huoneesta, riehukoon siellä pimeässä, (jos ei hätää) varmasti nukahtaa ennen pitkää.