Paras lomakohde Euroopassa haussa!!!
Nyt kaipaisin paljon vastauksia siihen, mikä on mielestänne paras lomakohde etelä-Euroopassa, jotta saataisiin mahdollisimman onnistunut loma aikaiseksi.Suunnittelu ja odotteluhan ovat luonnollisesti puolet koko lomariemusta.
Eli olemme lähdössä kesäkuussa reissuun. Kyseessä luonnollisesti lapsiperhe (3 lasta, nuorin vauva). Tarkoituksena viettää kaksi viikkoa paikan päällä. Arvostamme helppoutta ja mukavuutta, mutta toki haluamme myös paikallista ilmapiiriä haistella. Lapsiystävävälliset rannat ja muutenkin lapsimyönteinen ilmapiiri ovat ehdottoman tärkeitä. Itse olen vankkkumaton Kreikka-fani, mutta ehkä sitä voisi harkita muitakin vaihtoehtoja...Kaikki vinkit otetaan riemulla vastaan, jotta päästään matkasuunnitelmissmme eteenpäin!!!
Kommentit (2)
Itse olemme matkusteltu autolla vauvan sekä lapsen kaa Baltian läpi Kroatiaan. Lämmintä, kivat rannat, edulliset asunnot/talot, hyvää ruokaa ja erittäin lapsiystävällinen paikka. Kohteena ollut Porec. Eikä
kesäkuussa vielä ruuhkia!!! Sinne mennään ehdottomasti uudestaan.
Toinen paikka missä ollaan lapsen kaa oltu, on Unkarin Balaton järvi. Hinnat vielä edullisemmat kuin Kroatiassa. Ja mitään miinusta en keksi, kaikki täydellistä. Asuminen ja ruoka erittäin edullinen.
Lentokoneella ollaan menty vain USA:n lapsen kaa, Euroopassa matkustellaan aina autolla.
Valinta on vaikeaa, mutta toivottovasti löydätte mieluisan paikan, missä vietätte mukavan loman! =)
Kanarialla La Gomeran saarella, todella rauhallinen, kaunis paikka, erilainen kuin muut Kanarian kohteet siksi etta paljon vahemman turisteja ja yleensaottaen rauhallisempaa porukkaa.
Lisaksi olimme Sevillassa manner-Espanjassa, etela-Espanjassa on kivaa tapas-kulttuuri (syoda voi mihin aikaan tahansa eika tarvitse odotella sita suomalaiselle hyvin myohaista espanjalaisten paivallisaikaa, tarkea juttu lapsiperheelle) ja se etta paikallisetkin ottavat lapset mukaan kun menevat illalla ravintolaan syomaan. Siella ei ole tosin rantaloma mahdollisuutta jos ette vuokraa autoa ja aja rannalle.
Yleensakin espanjalaiset ovat minusta melkoisen lapsimyonteisia. Miinusta naissa molemmissa on se etta ihan keskikesalla aivan liian kuuma, saattaa nousta vaikka 50 asteeseen. Eli parempia kohteita kevaalla/syksylla.
Lisaksi tuli mieleen etta ainakin meidan kokemuksissamme Italia on ehkapa lapsimyonteisin maa missa olemme olleet, lapset saavat paljon positiivista huomiota. Toisaalta rantaloman loytaminen ei ole niin helppoa.