Jos pääsisit päiväksi Lontooseen, mitä hankkisit?
Kertokaas, matkustelleet, parhaat shoppailutärpit tynnyrissä kasvaneelle, kiitos... Sellaista vaatetta, kosmetiikkaa, kirjoja ym. mitä ei saa Suomesta lähinnä ajattelen. :)
Kommentit (15)
Voi olla, että kävisin myös M&S:llä katsomassa jotain kotijuttuja.
Se olisi mun juttu ihan täysin. Myös Coach kävisi.
Ei niin väliä, ne on kaikki ihan huippuja.
Mutta liikkeitä löytyy muissakin ostoskeskittymissä. Napataan trendit catwalkilta alta sekunnin, pistetään tuotantoon ihan älyttömät kappalemäärät ja kaupan hyllyillä silmän räpäyksessä. Eivät mainosta, kuvaa tms. mitään, kulut pysyvät pienenä, niin myös hinnat.
Perustoppeja ja paitoja punnalla. Housut ja farkut 5- 12 puntaa. Takit 8-20 puntaa. Alusvaatteet punnasta lähtien. Kengät ja laukut 2 punnasta lähtien. Lasten vaatteet vielä halvempia, kannattaa tuoda vauvojen potkareita ja bodeja, myydään 7 kpl 5 punnalla. Ovat yllättävän hyvälaatuisia.
Oxford streetin Primarkissa kannattaa varautua jonottamaan, mutta jonot kulkee nopeasti. Jos haluaa rauhassa shoppailla, Hammersmithissa (Piccadilly line) ja Bromley southissa löytyy isot liikkeet, mutta rauhalliset.
Jos oot menossa nyt, niin Nextin alethan ovat ihan ykkösiä, ekana päivänä ihmiset odottaa oven takana jo aamuyöstä! Tosin Lontoon alennusmyynnit on kaikkialla tosi hyviä, tuotteita uskalletaan alentaa reilusti ja aleja on useasti, heinä- ja tammiale suurimmat.
Ei Lontoossa myydä mitään sellaista, jota ilman en pärjäisi. Enimmäkseen siellä on ihan samat tavarat ja vaatteet.
Jos on vain päivä aikaa, käyttäisin sen johonkin sellaiseen, jota Suomeen ei voi matkalaukussa kantaa. Lontoon ravintoloitakaan ei voi kehua, joten syömisenkin voisi jättää. Kävisin varmaan Thamesin risteilyllä, koska siinä näkee aika paljon yleiskuvaa Lontoosta ja sitten esim. St Paulin katedraalissa, Buckinhamin palatsin hevostalleilla, jossa on näytillä erilaisia kuninkaallisia ajoneuvoja ja hevoskärryjä. Myös puistot on aivan upeita, ostaisin jostain take-away eväät ja menisin puistoon lounastamaan.
Vähän kuin Gap, mutta halvemmalla ja on kai japanilainen ketju. Erittäin hyvälaatuista kampetta, kestää kulutusta!
Tavaroita nyt varmaan tulisi vastaan siinä seikkaillessa.
En lähtisi etsimään kauppoja vaan nähtävyyksiä.
ja sen takia kyselee apua. Lontoossa kun shoppailuun voi helposti käyttää viikon. Ja kyllä Lontoosta löytyy ihan hyviä ravintoloita, mutta turistipaikoilla ovat kyllä kamalia! Käy vaikka Jamie Oliverin 15 ravintolassa, täytyy tosin varata kai etykäteen. Ja tietty englantilaisissa pubeissa täytyy käydä, ja fish & chipsit tarvii syödä, vaikkei se hääville maistukkaan suurimmassa osassa paikkoja. Srada tekee ihan hyviä italialaistyyppisiä pizzoja, sekä pikaruokapaikka LEON tekee aivan ällistyttävän hyvää terveysruokaa!
Kaikki huippudesignerit saman katon alla, loistava samppanjabaari "people watching"ia varten!
Eli homma toimii näin: otat ostoskorin, keräät kaikki kiinnostavat luettavat ja sitten menet kaupan sisällä olevaan Starbucks-kahvilaan, ja juot kahvit ja luet kirjat. Sitten vain jätät taaksesi, tai ostat jos haluat. Henkilökunta siivoaa perästä. Sijaitsee lähellä Oxford circusta. Ikkunasta voi myös katsella kadun vilinää!
Kaikki merkki tuotteet myynnissä, ja useasti alle puoleen hintaan. Jo normaalihinnat hajuvesillä Lontoossa on halvemmat kuin Suomessa!
joka myy merkkitavaraa huimilla alennuksilla. Aivan siinä risteyksessä.
Sopii pienituloisenkin kukkarolle. Ja tietenkin Hamleys (vai miten se kirjoitetaan) lapsille.