Lue keskustelun säännöt.
Jälkiehkäisy
20.01.2006 |
Nyt on jälkiehkäisy tarpeen. Onko apteekissa reseptivapaita pillereitä ja onko jollain kokemusta jälkiehkäisystä? Alkaako vuoto heti ja jatkuuko sitä sitten loputtomiin?
Niin... tunnollista avioseksiä harrastaneina jouduimme nyt tilanteeseen, että kumi hajosi ja valitettavati meillä ei ole lapsihaaveita ja tiedän, että tulen helposti raskaaksi. Nyt on vielä ovis. Voi rähmä!
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Kerran samanlaisessa tilanteessa olleena (tosin silloin resepti vielä tarvittiin). Silloinkin mies oli avo, mutta lapsi ei ollut vielä toiveissa (nyt on toinen tulossa).
Nykyään saa apteekista ilman reseptiä. Käytettävät hormonimäärät ovat pienempiä kuin takavuosina, joten yleensä ei tule mitään isompia sivuvaikutuksia (niillä vanhoilla tuli vissiin kaikille aivan karmean paha olo). Mitään vuotoa ei (yleensä? En tiedä, onko tiputtelu mahdollista) tule, mutta seuraavan kuukautisvuodon alkamisajankohtaan voi vähän vaikuttaa.
Itselläni ei tullut mitään sivuvaikutuksia, eikä kiertokaan heittänyt niin että muistaisin.