perhanan appivanhemmat
kauan sitten katoin ikkunasta aamulla ulos,no siellähän appivanhemmat hääräs meidän uudes omakotitalopihas.menin ulos nii anoppi sano ettei viitsinyt soittaa jos vaikka nukutaan.meillä 3muksuu et kyl aamulla täällä hereillä ollaan ja SITÄPAITSI,ei sillonkai tullakkaan jos isäntäväki nukkuu.sanoin et kiitos vaan mutta SOITTAKAA ens kerralla ennenku tulette (niillä oma talo 20km päässä).tästä ne suuttu mulle kuukaudeks..no nyt alkuviikosta sama juttu.nyt en sanonu niille mitään mut ukolle et tekee vanhemmillensa selväks et tää on MEIDÄN koti ja piha,EI heidän!!! mut eihän ukko mitään oo sanonu,eihän mammakullalle voi mitään sanoa....perhanan perhana!
Kommentit (39)
Anna lista tehtävistä, mahdollisimma raskaita, jotka heidän TÄYTYY tehdä. Sellaisetkin hommat käy, missä siirretään hiekkakasa ensin paikasta A paikkaan B ja tämän jälkeen sama kasa paikkaan C. Tällaisen tehtävän voi antaa osissa eli kun kasa on saatu paikkaan B niin harmittelet, kun se ei siihen käykään ja siirrätät paikkaan C. Tätähän voi jatkaa vaikka miten kauan. Luulisin appivanhempien lopulta tajuavan.
voi toisten pihoihin mennä sörkkimään ilman lupaa...se on kotirauhan rikkomista,oli se sörkkijä sit anoppi tai ei...
sanon ens kerralla ku appilat tulevat et he rikkovat kotirauhaani....
joo...tollasia appivanhempia piisaa...ja tollasia mammanpoikia...
ne luulee et ku tää on niitten pojan talo ne voi tehä mitä tykkää,mullaki sellanen mammanoika miehenä joka ei uskalla sanoa äidillensä mitään mikä vois sen suututtaa,ja se suuttuu ja vetää herneen nenään KAIKESTA!!!
sun pitää sanoo jos sun mies ei kerran uskalla!
Ja uskokaa muuten huviksenne, että kaikkien kanssa se rajan vetäminen ei todellakaan ole helppoa tai yksinkertaista!
Olen asunut kaukana ja omakotitalossa jo vuosia, ja osannut todellakin hoitaa omat pihat ja asiani. Eläkeiässä muuttivat samalle seudulle ja sen jälkeen alkoi mestarointi. Moneen kertaan ohjeistin ja yritin pienellä ärtymyksellä vetää rajaa. Yhtenä päivänä yllätin nyppimässä meidän kukkapuskaa työpäivän jälkeen ja sain raivarin. Huusin täysillä ja suksitin sen hyvin kauas täältä. Otti tietysti itseensä ja alkoi itkeä, kun "tarkoitti vain hyvää ja halusi auttaa". Kahteen viikkoon ei puhunut mitään, ei edes vastannut puhelimeen, kun yritin soittaa pyytääkseni anteeksi käytöstä ja selittääkseni asiallisemmin rajat ja syyt, miksi hermostuin. Sen jälkeen ei ole enää tullut omine lupineen ja välit on ihan hyvät. En tiedä, jos kyseessä olisi anoppi, mitä pitäisi vastaavassa tilanteessa tehdä...
sanoo ku ei tuu ilmoittamatta edes käymään..mut jos se tekis samaa ku appivanhemmat eli hääräis mun pihas nii kyl sais kuulla kunniansa...mut anopille en saa sanottua suoraan!se suuttuu ja pillittää kaikesta jos sille sanoo väärän sananki...
pitää tietty niille sanoa,et sinä.mun appivanhemmat ei oo enää hengissä,ja äitini ei koskaan sekaannu meidän elämään jos ei haluta,fixu nainen!
Mutta äitini kans saa repiä hermojaan joskus.
Hän on apuna joskus kun teen yövuoroja ja mies on reissutöissä.
Kun herään päivällä, äitini on ehtinyt ottaa pyykit lakanoilta ja hössää, että nyt mankeloimaan niitä ja pane kaappeihin. Hän on myös vienyt matot ulos niin sinulla on helpompi imuroida ja pyyhkiä lattiat jne..
Siinä sitten silmät ristissä monen yövuoron jälkeen umpiväsyneenä yritän selittää, että joisin ensin kahvin ja en oikein jaksais nyt siivota ja satsata kodinhoitoon. Että tekisin ne hommat sitten vapaapäivinä.
Mutta en uskalla sanoa tiukasti, koska äiti silloin suuttuu ja kukas sitten katsoo lapsia kun mies ei ole kotona.
pitää pystyy sanoon asiat niinku ne on ilman et tarttee pelätä et se suuttuu liikaa!
Käytännössä se ei aina toimi noin.
Musta olis mukavaa jos jomman kumman vanhemmat tulis useamminkin. Meillä on aina avoimet ovet eikä tarvi tietenkään soittaa etukäteen.
Arvostaisitte sitä että yrittävät auttaa ja lapset saa kunnolla tutustua isovanhempiin ja oppia niiltä, ja tuollaiset tunkeutuvat" isovanhemmat varmaan osallistuu mielellään lasten hoitoonkin? Sehän on lapsille hienoa jos saavat useammalta sukupolvelta hoivaa ja oppia!
Näkyy monella olevan sellanen asenne että siitäkin suututaan jos anoppi hemmotellakseen ostaa lapselle jonkun lahjan kysymättä ensin äidiltä lupaa.
Ja mitä siihen mieheen tulee, niin tuskin se haluaa lähettää äitiään pois nurkista, muuten ois varmasti sanonut jo jotain. Yhtä lailla teidän koti on miehenkin koti, ja veikkaan että mies on hyvillään kun vanhempansa tulevat eikä halua kieltää niitä, kohtuutonta edes edellyttää moista.
siis sama se onko se miehen vanhemmat tai naisen vanhemmat...mutta jos isovanhemmat tulevat lastensa luo he tulevat kylään,ei kotiinsa!Mutta sitä ei monet anopit ja apet tajua,valitettavasti!
Olen kiitollinen vain. Mutta meidän elämä on meidän elämää, ja koti on meidän koti. Tänne ei tarvi kenenkään tulla tekemään mitään erikseen sopimatta. Siinä menee ainakin minun intimiteettisuoja.
Musta olis mukavaa jos jomman kumman vanhemmat tulis useamminkin. Meillä on aina avoimet ovet eikä tarvi tietenkään soittaa etukäteen.
Arvostaisitte sitä että yrittävät auttaa ja lapset saa kunnolla tutustua isovanhempiin ja oppia niiltä, ja tuollaiset tunkeutuvat" isovanhemmat varmaan osallistuu mielellään lasten hoitoonkin? Sehän on lapsille hienoa jos saavat useammalta sukupolvelta hoivaa ja oppia!
Näkyy monella olevan sellanen asenne että siitäkin suututaan jos anoppi hemmotellakseen ostaa lapselle jonkun lahjan kysymättä ensin äidiltä lupaa.Ja mitä siihen mieheen tulee, niin tuskin se haluaa lähettää äitiään pois nurkista, muuten ois varmasti sanonut jo jotain. Yhtä lailla teidän koti on miehenkin koti, ja veikkaan että mies on hyvillään kun vanhempansa tulevat eikä halua kieltää niitä, kohtuutonta edes edellyttää moista.
Jos joku ilmaiseksi nyppisi minun kukkapenkkejäni tai tekisi mitä tahansa pihahommia, niin että minun itseni ei niitä tarvitsisi tehdä, olisi minulle aivan se ja sama, tulevatko pihanhoitajat ilmoittaen vai ilmoittamatta. Kiitollisena keittäisin kahvit heille. Ja jos meillä olisi jonnekin menoa, eikä aikaa vieraille, niin kyllä me niihin menoihin menisimme siitä huolimatta, vieraat voisivat sitten jäädä meille, vaikka sitä pihaa laittamaan... :)
Vaikka hyvää tarkoittavat niin kyllä ottaa päästä kun tulevat omiansa hääräämään, ei siinä oikein kehtaa sitten esim lähteä johonkin perheen kanssa tai jopa yksin. Ja mies ei osaa sanoa, niinpä!