Karpit! Noudattaako teillä koko perhe karppiruokavaliota?
Minkäikäisiä lapsia?
Annatteko lapsille ollenkaan viljatuotteita esim. täysjyväviljaa tai riisiä? Entä peruna?
Kommentit (7)
Siis en anna mitään sokeroituja muroja, mitö en kyllä ennen karppiaikaanikaan antanut.. Lapsi saa kyllä karkkiakin. Mä karppaan siksi, että saan pidettyä verensokerini tasaisena. Hitaat hiilarit ei mulla auta siihen ongelmaan, esim. puuron jälkeen on nälkä hyvin pian. Olen kade niille, ketkä voivat syödä kaikkea.
Mies joskus repsahtaa karkkiin ym. Tottakai saa syödä joskus täysjyvä leipää ym. Sehän kuuluu karppaukseen. Ainakin hyväkarppaukseen. Lukekaa niiden nettisivuilta tietoa niin viisastutte. Eiköhän löydy googlen avulla
Joskus teen kaikille sopivia ruokia niinkuin kaalipaistosta, pizzaa (kesäkurpitsa pohjana) tai lihamureketta.
Suomalaiset luulee perunan olevan joku terveystuote jota ilman kuolee sairauksiin heti. Ja vähärasvasuuden suhteen sama juttu. Kauppojen kevyttuotteet lisääntyy vuosi vuodelta, mutta suomalaiset ovat yhä sairaampia.
Olis varmaan hyvä miettiä, mitä niissä tuotteissa käytetään rasvan sijaan!!
Miten selittäisin naperoille, että heidän herkkuruuistaan (makaronilatikko, kanarisotto, lohukiusaus) on tästedes tarjolla vain hiilihydraatiton versio? :) Tulee kalliiksi ja minun mielikuvitukseni loppuu.
Meillä ei karpata, mutta perunaa ei lapsi syö, riisiä ja pastaa kumminkin ja nekin on ihan turhaa kamaa.
Älkää nyt pilatko lastenne tulevaisuutta omilla uskomuksillanne!