Se joka tietää jotain päivähoitolaista...
Saako lain mukaan lapset jättää keskenään nukkumaan, ilman että huoneessa on aikuista valvomassa?
Meillä pojan päiväkodissa tehdään näin (ryhmä on 3-5 vuotiaiden).
Lapset ovat nukkarissa ja yhden huoneen päässä siitä eteisessä on vasta hoitaja valvomassa. Joka tekee samalla myös paperihommia (itse tämän kertoivat).
Minua huolettaa tämä, entä jos joku saa kohtauksen tai karkaa ikkunasta (niissä ei ole verkkoja), tai syttyy tulipalo, tai ei saa nuhan vuoksi henkeä? Mitä vaan voisi sattua.
Kommentit (5)
Jos kaikissa ryhmissä vain yksi aikuinen töissä, ei apua saatavana. Pakko jättää lapset keskenään.
Tuntuu aivan pöhköltä maalaisjärjellä ajateltuna.
Meillä lapset on aina nukahtaneet itse omiin huoneisiinsa.
Meidän nuorin on perhepäivähoidossa ja toivoin erikseen hoitajalta, ettei hän jää huoneeseen tai käy katsomassa kesken unien. Ei tule nukkumisesta mitään.
Riittää, että aikuinen on esim. oven takana hereillä olevien lasten kanssa. Kuuloetäisyydellä siis, jos itku tulee. Alle 3-vuotiaat ovat vielä niin pieniä, että heidän untaan valvotaan. Siksi, että heistä monet eivät osaa tulla itse sängystä pois herätessään jne. Ei sentään siksi, että tukehtuisivat nuhaansa. Niin kipeä lapsi ei kuulu päiväkotiin!
Mitä vaan voi tapahtua koska vaan, myös vaikka aikuinen olisi aivan vieressä. Koskaan ei ole tapahtunut mitään läheltä piti-tilannettakaan kuuden työvuoteni aikana, enkä ole sellaisista edes kuullut.
Koskaan en jätä lapsia yksin esim, vessassa käynnin ajaksi, vaan aina on joku aikuinen lasten saatavilla ryhmätiloissa. Aikuisen pitää osata ennakoida ja käydä vessassa silloin, kun vielä muitakin aikuisia on paikalla.
lto
laskemaan tauolle ja laskee/herättelee lapset. Jollekkin tulee vessahätä,joku rupeaa itkemään,jollain koskee johonkin,joku ei saa unta tai on muuten levoton. Meille on terotettu että yksin ei saa jättää. Ja se kysymys että vahditko lastasi kotona koko ajan kun se nukkuu niin no järjelläkin voi ajatella.
Usein lapset myös leikkii keskenään, jos hoitaja käy esim. vessassa. (ja yksin vuorossa). Toivotaan vaan, ettei mitään tapahdu...