Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lego vs Little People, ota kantaa!

04.01.2006 |

Kertokaas kokeneemmat kumpaa kannattaa tytölle alkaa kerätä!



Tuntuvat jotenkin olevan samantyylisiä, joten äkkiseltään ajateltuna en viitsisi alkaa ostaa neidolle molempia sarjoja. Jo nyt tuntuu että iso lelukori nitisee liitoksissa, ikää 1v10kk. Molemmissa löytyy nämä maatilat & eläinjutut, prinsessalinnat ja muut. Tosin legojen idea on varmaankin enemmän tämä rakennusjuttu kuin Little Peoplessa, ja Little Peoplessa lienee enemmän roolipeli jujuna, vai?



Onko teillä keräilty kumpiakin? Leikitäänkö niillä molemmilla yhtä innokkaasti? Kaipa niistä voi rakentaa yhteisen leikin....



Tyttö on tykästynyt aikaisemmin saamiinsa duploihin ja tekee niistä tuntitolkulla tosi tohkeissaan jos jonkin näköistä tornia. Toisaalta, hyvillä tuttavilla on myös Little People maatila ja on siitäkin aivan haltioissaan.



Voi kun tämä länsimaisen äidin onglemat ovat niin hankalia... Auttakaa plse!



Kommentit (18)

Vierailija
1/18 |
04.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tällä hetkellä 1v 10 kk leikkii enemmän Little People jutuilla, hienot legot ovat hopealla. Uskon kuitenkin,että legot ovat pitkäikäisempi juttu (vanhemmatkin lapset tykkää). Jos siis olisi valittava kumpaa rupeaisin keräämään, niin legoja.

Vierailija
2/18 |
04.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosta keräämisestä. Jos nyt pitää kivemoi sanoa niin se on toi Little People.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/18 |
05.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

little peoplen jutuilla on 1-3-veen helppo leikkiä, ne pysyvät koossa hyvin eivätkä mene rikki vaikka putoaisivat käsistä lattialle. mutta ne eivät " valmiina" enää välttämättä jaksa kiinnostaa yli 3-vuotiaita ja silloin legot on suositumpia.



mikset ostaisi molempia, eihän kuitenkaan tarvitse hankkia kaikkea kummastakin sarjasta! osta little peoplesta maatila nyt ja myöhemmin legoista prinsessalinna jne. :)

Vierailija
4/18 |
05.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luulen että lapsi pärjää vallan mainiosti ilman täydellistä kokoelmaa kummastakaan sarjasta. Henkilökohtaisesti olen kyllä enemmän mieltynyt legoihin. Ne Little People -sarjan lelut pitävät vallan kammottavaa mökää ja luulisi, että legot kiinnostavat isompanakin, kun tarjoavat enemmän muuntelumahdollisuuksia. Meidän tyttö sai joululahjaksi yhden Little People -lelun, eikä kyllä ole sillä lainkaan leikkinyt. Legot sen sijaan ovat olleet n. 2-vuotiaasta tosi suosittuja (mm. se maatila, jonka sai 2-vuotislahjaksi). Nyt 2,5-vuotiaana osaa jo itsekin rakentaa aika hyvin.



Lapset ovat erilaisia, eikä kai ihan kaikille ne legotkaan kolahda, mutta jos jo alle 2-vuotiaana dublot noin kovasti kiinnostavat, niin minusta valinta on aika selvä, jos sellainen pitää kerran tehdä.

Vierailija
5/18 |
05.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jo 2,5-vuotiaalla on sen verran mielikuvitusta, että keksii itse esineille paljon uusia käyttötarkoituksia. Meidän tyttö esimerkiksi tykkää tällä hetkellä tosi paljon tarjoilla ruokaa leikkiastioista. Jos astioita ei juuri silloin ole käsillä (esim. kyläpaikassa), lapsi kyllä kehittää ne jostain, vaikkapa rengaspelistä lautaset. Ja esim. lääkärin korvien tutkimisinstrumentti voi olla seuraavassa hetkessä vasara ja sitten kohta taas vaikka kitara. Tarkoitan tällä sitä, että ehkä ihan kaikkea kannatakaan tarjoilla valmiina, vaan voi antaa lapsen käyttää mielikuvitustaan. Usein tuntuu siltä, että mitä vähemmän leluja on tarjolla, sitä paremmin lapsi keskittyy niillä leikkimään. Esimerkiksi maatila voi hyvin palvella prinsessalinnana myöhemmin. Molempia ei tarvitse olla.

Vierailija
6/18 |
05.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin tarkoitus ei ole paljoa kerätä mutta vähän peruspalikoita ja maatila jo löytyvät. Itse en pidä Fischer Pricen leluista koska ne ovat jotenkin liian valmiita. Enkä pidä soittavista tai ääniä päästävistä leluista. Mietin tarkoin mitä leluja ostan lapselleni ja suurimman osan hän onkin saanut lahjaksi. En halua ostaa kaikkia mahdollisia leluja, koska tilaa ja resursseja ei ole tarpeeksi. Kannatan sellaisia leluja jotka kestävät ja joilla lapsi jaksaa leikkiä pitkän ajan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/18 |
05.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä jo pojat 3v ja 4v ja voin sanoa, että joka päivä leikkivät legoilla ja tykkäävät niistä tosi paljon!



Legot menevät pitkälle kouluikään...

Vierailija
8/18 |
05.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ostetaan lähinnä sillä perusteella, että mistä LAPSEN kuvitellaan tykkäävän ( edellyttäen tietysti myös, että ovat turvallisia - ikään sopivia). Paljon on myös lahjaksi saatuja.



AarneAnkan kanssa aivan samaa mieltä, että lapset kyllä keksii leikinsä, ettei kaikkea tarvitse olla.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/18 |
05.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Fisher Price leluja, mm. Little People-sarjaa. Itse olen tykännyt ostaa leluja, joista kuuluu ääniä ja musiikkia tms. Fisher Price on ollut ihan suosikkini.



Nyt lapseni on selvästi alkanut kyllästymään Fisher Pricen leluihin, tosin leikkikeittiö ja keinuhevonen ovat kyllä suosiossa. Legoja meillä ei ole enkä toistaiseksi ostakaan. Lapseni on nykyään kovin kiinnostunut mm. Yumi-satukodista (puinen nukkekoti kalusteineen ja eläinhahmoineen) ja Plan Toysin nukkekodista, joissa hahmot ovat " todentuntuisempia" kuin Fisher Pricen muovihahmot.

Vierailija
10/18 |
05.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta Little People -sarja harkinnassa. Olisinkin kysellyt vähän hintapuolesta eli kuinka paljon normaalisti maksavat esim. maatila, Noan arkki, eläintarha ja mitä näitä nyt onkaan... Entä onko nyt aleaikaan jossain ollut hyviä tarjouksia?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/18 |
05.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei lapsi tarvitse kokonaisia sarjoja tavaraa ja leikissä erilaiset lelut sekoittuvat toisiinsa. Meidän aikuisten on vaikea muistaa, ettei kaiken tarvitse olla niin lokeroitua ja valmista lapsen leikkiä varten. Lapsi rakentaa leikkinsä eri tavaroista ja osaa korvata ' puuttuvatkin' osat, mikä on pelkkää plussaa ja vahvistaa mielikuvitusta.



Luovuudelle jää enemmän tilaa kun tavaraa ei ole niin älyttömiä määriä. Pääasia että lelut ovat mielekkäitä lapselle, ei merkki ja määrä.

Vierailija
12/18 |
05.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tyttö tykkää leikkiä legoilla tosi paljon. Meiltä löytyy maatalo ja sit sellainen koti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/18 |
05.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Neitimme sai syksyllä 1-v lahjaksi FP:n maatilan ja joululahjaksi nukkekodin. Kovasti tykkää. Mielestäni hyviä leluja yksi vuotiaasta ylöspäin.



Duploja meillä on ennestään iso korillinen, mutta taidot eivät vielä riitä rakentamiseen.

Vierailija
14/18 |
05.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sekaisin ja erikseen :o) Little People jutut sopii jo ihan pienestä, samoin duplot. Tällä hetkellä on meilläkin Duplot enemmän suosiossa.

Pakkohan ei ole hankkia kumpiakaan, mutta sanoisin molempia hyviksi ja laadukkaiksi leluiksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/18 |
08.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapseni ovat kohta 5v tyttö ja kohta 1v poika.



Legoja löytyy erilaisia ja paljon.

-baby legot

-dublot

-belvil(tai jotain sinne päin) legot joiden nuket aidomman näköisiä

-pikku legot



Poika leikkii baby legoilla ja duploilla, tyttö kaikilla.



Little people- sarjaa löytyy ja niillä leikkii molemmat.

Juuri ostettiin entisten lisäksi paloauto!

Olin aiemmin erehdyksessä ostanut Little tikes- merkkisen paloauton ja siihen ei meidän muut ukot sovi kyytiin. Ärsyttävää kun monta niin saman näköistä ja nimistä sarjaa!

Ei muuten ollut ensimmäinen kiireessä tehty ostos, joka sitten väärän merkkinen!

Vierailija
16/18 |
08.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Parkkitalolla on leikitty mutta ukot ja eläimet eivät juuri ole kiinnostaneet Dublot sensijaan ovat olleet kokoajan suosiossa. Lapset ovat 3, 4ja 6v



MEillä on eläimiä, prinsessaleegoja, ei linnaa, peruspalikoita paljon huonekaluja, puuha pete juttuja ja autoja jotka ovat siskoni vanhoja eli kohta 20v vanhoja ja yhä toimivat

Vierailija
17/18 |
08.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja kummillakin 1,5-vuotias tyttö leikkii joka päivä. Mun mielestä niitä voi myös hyvin yhdistää, varsinkin sitten vähän isompana, kun mielikuvitusleikit alkavat.



Nyt meillä on Little Peoplet kolmessa satsissa, yhdessä on eläimet (mm. arkki ja eläintarha), yhdessä liukumäki, telttailu ja koulubussi ja sitten on vielä parkkitalo autoineen. Otetaan kerrallaan aina yhdet leikit esiin.



Duploilla enemmän rakennellaan, usein on vielä isi tai äiti mukana. Hyvin osaa jo noin pikkuinen rakentaa Duploilla. Meillä on myös niitä ihan vauvalegoja (Primoja?) ja niillä tehdään lähinnä torneja.



Mun mielestä molempien sarjojen etu on siinä, että jo ihan vauvakin voi niillä leikkiä (esim. LP liukumäki ja Duplon eläinhahmot), mutta niillä voi leikkiä vielä monia vuosia, kunhan vain pistää välillä vähän jemmaan.



Mutta, yhtään lelua lapselle ei tosiaan tarvitse ostaa. Meillä vain molemmat vanhemmat sattuvat pitämään leluista ja kun kerran tyttökin on kova leikkimään, niin miksipä emme leluja hankkisi. Sekä Legot että Little Peoplet ovat myös siitä hyviä, etteivät mene miksikään ja siirtyvät sisarrukselta toiselle.



Sinuna tosiaan ostaisin lelun kerrallaan enkä varsinaisesti alkaisi keräämään kumpaakaan sarjaa. Eikä yhtään haittaa, jos on molempia.

Vierailija
18/18 |
09.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaikista tähän astisista kommenteista ja vinkeistä! Onpa niitä tullut paljon, olen ollut muutaman päivän pois koneelta ja yllätyin iloisesti!



Olen samaa mieltä, ettei kaikkea tarvitse olla ja mielikuvituksellekin pitää antaa tilaa. Siksi tätä kysäsinkin, kun oman ja tuttavien lasten lelukorien kokoa vertaillessa tuntuu, että meillä on vähän spartaanisempi linja (vaikka mielestäni on niitä leluja meilläkin ihan tarpeeksi...). En haluaisi täyttää asuntoa lyhytikäisellä muovisälällä, vaan ostaisin mieluummin leluja, joilla lapsi tykkää leikkiä ja joista on iloa pidempään. Ovat aika hintavia nämä maatilat ja prinsessalinnat, joten siitäkään syystä en haluaisi monia versiota hankkia.



Ehkä keräily oli vähän väärä sana tässä yhteydessä... Meillä lähipiirissä ei paljon pieniä lapsia, joten vinkkaaminen jostain tietystä sarjasta lahjatoiveiden pyytäjille on otettu helpottuneena vastaan. Lelumaailma lienee täyttä hepreaa niille, keillä ei ole omia lapsia.



Laittakaa toki vielä lisää mielipiteitänne!