Kysymys lainan takauksesta ja kuolinpesästä?
Osaisiko joku vastata miten takaaja asia menee tässä tilanteessa. Jos takaaja kuolee siirtyykö takausvastuu suoraan vainajan perikunnalle? Pitääkö perikunnan jäsenten hyväksyä takausvastuu? Entä jos perikunnan osakas on henkilö jota vainaja on ollut takaamassa, voiko hän olla ikään kuin takaajana omassa lainassa?
Pitääkö esimerkiksi perunkirjassa näkyä, että kuolinpesä on takaajana?
Meille selvisi että perikunta missä olen osakkaana on takaamassa lainaa. Ja meillä ei ainakaan näy perunkirjassa mainintaa takausvastuusta. Missään vaiheessa ei myöskään yksikään perikunnan osakas ole allekirjoittanut perikunnan nimissä takausta.
Pitää soitella pankkiin ja kysellä asiasta.
Kommentit (7)
eli jos takausvastuu tuntuu suurelta perinnön kokoon verrattuna, ei sitä tarvitse ottaa.
soita vaan sinne pankkiin huomenna... ei se vältämättä ihan noinkaan mene mutta jotain sinne päin...
Isän kuolemasta on kohta kaksi vuotta ja perintö on jaettu jo aika päiviä sitten. Ja ne vähät perintörahat on käytetty jo. Perikunta on tällä hetkellä varaton.
Mutta olemmeko nyt henkilökohtaisella omaisuudella takausvastuussa. Sinällään ihan turhaa mietintää koska veli on hoitanut lainansa ajallaan. Mutta mietin miten nämä takaaja asiat menee lain mukaan.
Isäni oli takaamassa veljen lainaa. Nyt selvisi että minä ja veljeni olemme perikunnan osakkaina veljeni lainan takaajia. Isän peunkirjoituksessa pankin uskottumies (pankinjohtaja) totesi veljelleni, että etkös ole itse aikonut velkasi hoitaa eli ei tarvita enää ulkopuolista takaajaa.
Ja tosiaan perunkirjassa ei ole mitään mainintaa takauksesta. Mutta nyt kuitenkin olemme takaajana veljen lainassa.
Pitäsikö lainmukaan takauksesta olla maininta perunkirjassa. Kenen virhe jos se puutuu? Pankki on hoitanut perunkirjoituksen.
ja me veljeni ja minä ollaan nyt takaajina, yllätys yllätys, veljeni lainassa! Elikä periaatteessa minä yksinään vaikken ole ikinä mitään nimeäni laittanut mihinkään paperiin.
Ja asia mainittiin perunkirjassa.