Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kompostoinnin aloittaminen tammikuussa???

04.01.2006 |

Hei kompostoijat!

Kaipaisin vinkkejä kompostoinnin aloittamisesta keskellä talvea. Muutamme pian kerrostalosta vanhaan omakotitaloon ja meidän pitäisi aloittaa biojätteen kompostointi noviiseina.

Perheeseemme kuuluu kaksi aikuista ja 1.5-vuotias napero ja ainakin nyt tyhjennän pienen kompostipussin joka toinen päivä taloyhtiön biojäteastiaan. Tuleva talomme sijaitsee tilavalla tontilla ja pihalla on iso vanhan ajan navetta-ja varastorakennus. Lehtikompostin rakennamme ensi kesänä varmaankin ulkorakennuksen taakse.



Pitäisikö meidän hankkia pieni, liikuteltava kompostori alkuhätään ja sijoittaa se esim. ulkorakennukseen (pysyisikö paremmin lämpimänä??) ?? Talvella kompostorin pitäisi joka tapauksessa olla suht lähellä taloa, jotta polun aukipitäminen olisi helppoa. Ja siihen pitäisi kuitenkin mahtua lopputalven jätteet. Tämän pienen lisäksi sitten ostaisimme keväällä toisen isomman ulkorakennuksen taakse, johon pientä kompostoria tyhjentäisimme.



Onko tässä mitään järkeä?? Kaikki vinkit kompostoinnin aloittamisesta ja hyvistä kohtuuhintaisista kompostoreista otan mielelläni vastaan!!!



Kiitos jo etukäteen!







Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
04.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on suuri itsetehty komposti, joka jäätyy aina keskitalveksi, mutta herätän sen " käyntiin" aina keväisin kuumalla vedellä ja esim. kanankakalla. Jäätyminen ei haittaa mitään, kunhan vaan komposti on niin suuri, että sinne mahtuu sitä tavaraa. Jäätymisen aikanahan komposti ei " vaju" . Talousjätteiden lisäksi lisäilen kompostiin aina tietyin väliajoin turvetta, ettei keväällä sitten hajoaminen olisi mätänemistä,ettei tulisi siis hajuja.

Mutta ostettu lämpökompostori on tätäkin helpompi tapa aloittaa talvikompostointi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi neljä viisi