Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mistä ihmeestä tiedän, onko vauvallani ollut RS- Virus?

Vierailija
02.01.2006 |

Vauvallani 3.5kk alkoi pieni nuha, lämpöä vähän. Viikossa se muuttui todella kovaksi limaiseksi taudiksi. Hengitimme höyryä ja imin kaiket yöt limaa letkulla. Sitä kesti 2 vkoa jonka jälkeen parantui. Lääkärissä kävimme, mutta kukaan ei maininnut sanallakaan että olisi rs-virus ollut kyseessä.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
02.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rs-viruksessa yleensä tulee hengenahdistuksia ja kyllä lääkärissä olisivat lähettäneet sairaalaan jos sitä olisi ollut.



Ja mitä sitten vaikka olisikin ollut? pääasia että on tervehtynyt.

Vierailija
2/6 |
02.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

lievempänä? Ei kai se kaikkia sairaalaan aja?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
02.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauvallasi oli flunssa. Mitä väliä, minkä viruksen aiheuttama se oli?

Vierailija
4/6 |
02.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä ihmeen väliä sillä on? RS-virus tulee joka tapauksessa epidemiana joka toinen vuosi, siihen voi sairastua uudelleenkin. Joskus se aiheuttaa pelkän räkätaudin, joskus hengenahdistusta, mutta mitään erityisempää hoitoa siihen ei ole.

Vierailija
5/6 |
02.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan pienillä RS tai muukin flunssa voi olla ärhäkkä ja viedä sairaalaan joko hengitysvaikeuksien tai ylenpalttisen tukkoisuuden aiheuttaman huonon syömisen takia.



Lapsi viedään lääkäriin, jos hän on veltto, mistään kiinnostumaton ja/tai hengitys on selkeästi hyvin hankalaa.

Vierailija
6/6 |
02.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

influenssa ja moni muukin virus saattaa saattaa lapsen sairaalakuntoon. Samapa tuo, mikä virus kyseessä, etenkin kun vastustuskykyä sille ei välttämättä saa sairastamalla sen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän viisi seitsemän