Onko jollain ehkäisyrengas??? ov
olen harkinnut ottaa sen, onko kokemuksia?
Toimiiko samoin kun pillerit että ehkäsee myös sen viikon ajan kun menkat on tai siis sillon kun se otetaan viikoksi pois?
Kommentit (14)
Minulla ollut kesästä ja tosi hyvin toimii. Ehkäisee myös välipäivinä. Ei valu mihinkään ja täysin huomaamaton. Mies sanoo, että tuntuu yhdynnässä, muttei haittaa. Voi ihan helposti ottaa poiskin siksi ajaksi. Suosittelen.
Että niin luotettava on :) Jos raskaus ei ole katastrofi, ota ihmeessä käyttöön!
Mä olen ihan bimbo, jos syön pillereitä..
pitänee vissiin passittaa ukko napsaseen piuhat poikki, olis kuitenkin suostuvainen siihen... mutta toisaalta se on NIIIN lopullista sitten.
Olen käyttänyt ehkäisyrengasta 2.5 vuotta. Ei suurempia ongelmia. Pari kertaa iskenyt paniikki, kun lähtenyt ennen aikoja huomaamatta pois ja raskaustestejä on kulunut. Myös seksin aikana saattaa tarttua miehen vehkeeseen, mutta onneksi hän yleensä huomaa, eikä suurempia vahinkoja pääse syntymään. Mielialat vaihtelee, itselläni ei kuitenkaan ihan niin paljon kuin pillereissä. Kaikenkaikkiaan omasta mielestäni parempi vaihtoehto kuin pillerit.
minulla pms- ja menkkaoireet helpottaneet valtavasti: ennen raivosin pari viikkoa ennen menkkoja, nyt ei mitään :) myös menkkakivut ovat historiaa: en edes huomaa kun alkaa, kestääkin enään 3pv (ennen 7pv), alkaa samaan aikaan joka kierrossa. ei valu mulla eikä ole huomaamatta tullut pois. ei haittaa yhdynnässä. pitää vain muistaa laittaa ja poistaa samana viikon päivänä ja suunnilleen samaan kellon aikaan: esim. ma klo 19, heittoa saisi olla enintään 2tuntia. samoin jos poistaa saa olla max 2tuntia pois kerralla.
menkkojen siirto helppoa, uutta rengasta heti kehiin. vatsataudit eivät vaikuta tehoon kuten pillereissä: esim. ripuli ei heikennä tehoa.
suosittelen ehdottomasti! jos otat käyttöön käytä väh. puoli vuotta jotta kroppa tottuu ja tiedät varmasti sopiiko vai ei.
Evrat ovat luotettavammat eivätkä aiheuta juurikaan sivuvaikutuksia.
Evran nimeen vannon..!
pois saa ihan sormella vetämällä, ei se niin syvä paikka ole :)
ennen olin ihan hormonihirviö niin menkkojen kuin ovulaationkin aikaan. nyt mielialat tasoittuneet. eikä mulla todellakaan valu mihinkään! minkähänlainen emätin niillä on joilla valuu???? yhdynnässä ei myöskään haittaa yhtään, tosin joskus lähteny pois miehen vetäessä vehkeensä pois :)
Hyvin pysyy paikallaan, ei valu eikä tunnu. Paikalle asettaminen helppoa ja pois ottaminen vielä helpompaa. Mies sanoi, ettei se tuntunut yhdynnässä, mutta " sormi kopelolla" tuntui. Eli ei haitannut meidän seksielämää.
Pillereiden kanssa halut olivat pikkuisen kadoksissa, mutta renkaan kanssa on ainakin toistaiseksi halut ihan normaalit.
Ainoa haitta renkaasta on se, että se on lisännyt valkovuotoa.
Jos rengas tuntuu käytettäessä tai valuu ulos, se ei ole oikealla paikalla. Kannattaa myös harkita lantiopohjan lihasten jumppaa, jos ei rengas pysy paikallaan.
ja kaks kaverii tullut raskaaksi niistä...
No onhan noita tapauksia tietty muissakin ehkäsyissä...
Ei mitään sivuvaikutuksia, halut on pysyneet ennallaan, eikä valu ollenkaan. Meillä mies hoitaa " asennuksen" ja pois ottamisen. Helppoa kuin mikä!!
Mulla on sellainen luulo, että rengas valuu niillä joilla on joko liian löysä emätin tai liian tiukka. Pitää olla " sopiva" . Siis ei sovi kaikille naisille.
Ihan kiva vekotin se on ollut. Pysyy paikallaan jne. Eikä tarvitse joka päivä muistaa. Pientä päänsärkyä oli aluksi, muttei enää. Eikä ennen kuukautisia vituta kovin paljoa :)
Ja oli niin luotettava että olen raskaana... Valuu ilkeesti aina ulos päin...