Pussaavatko päiväkodin hoitajat lapsia?
Kuulin eräältä tutulta, että lapsia (etenkin poikia) oli uhkailtu sillä, että hoitotäti tulee pussaamaan.
Kommentit (9)
ja yksi heistä aina halailee poikaani ja joskus jopa pussaa.
Poikani vaan tykkää kun saa huomiota ja ei se minuakaan varsinaisesti haittaa, mutta vähän kummastuttaa.
täällä kyllä suukottelee pieniä poskelle
Niinkuin omiakin lapsia. Isompia en pussaile, mutta pieniä kyllä jos vaikka on surku. Tuttu uhkailu tuo " tuun ja pussaan" -jos vaikka nukkarissa levotonta. Kyllä rauhoittuu tupa heti ; )
Oletko ap jotenkin perverssi vai? Tottakai poskelle saa suukotella, ainakin minun lapsia niin paljon kuin haluaa.
vaikka selkäsaunalla kuin pussaamisella. Pojathan ovat tietyssä iässä sellaisia, etteivät millään anna pussata ja tuolloin se pussaamisella " uhkailu" on leikkiä, ei mitään muuta.
eli ei enää mikään pikkuvauva.
sama 7
Joku lapsi on joskus yrittänyt pussata minua suulle, varmaan niinkuin omien vanhempiensa kanssa tekee, mutten ole antanut. Olen vain kääntänyt pään ja pusu on mäjähtänyt poskelle.
Ei tuossa minun mielestäni mitään pahaa ole.
Ja se " tai mä tuun ja pussaan" on vitsi, jolle nauretaan kikatetaan ja juostaan kijuen karkuun. Olettepa tosikkoja!
T: Toinen päiväkodin täti
kuulemma päiväkodissakin tätien kanssa pussailee, en ole tarkemmin kysellyt pussaavatko suulle vai poskelle. Olettaisin että poskelle, mutta eipä tuolla nyt niin ole väliä. Ja tosiaan, isommille pojille se " tuun ja pussaan" toimii varmaan tosi hyvänä pelotuskeinona. : ) Parempi tuollainen kuin huutaminen ja rähjääminen.
tulee pihalla vauhtia kun sanoo että tulempas pussaamaan Kallea,ja juoksevat kyllä kiljuen karkuun.