Tyylittömyyttä on olla uskaltamatta noudattaa omaa
makuaan. Ihminen, joka on sinut itsensä ja tyylinsä kanssa, omaa yleensä viehättävän ja persoonaansa sopivan tyylin. Erilaisissa kodeissa käydessä aistii yleensä heti, onko talonväki sinut tyylinsä kanssa. Onko se heidän oma vai muita miellyttääkseen luotu tyyli. Vierailukohteina näiden itsensä ja tyylinsä tuntevien kodit ovat mukavia ja kodikkaita. Yleensä nämä ihmiset ovat sinut itsensä kanssa. He ovat ihmisinä avarakatseisia, suvaitsevaisia ja mukavia. Arvostusta ansaitsevia. Heidän kodit ovat aina tyylikkäitä, vaikka se poikkeaisi täysin omasta mausta.
Kodit, joissa on lähdetty noudattamaan trendejä tai laatua pelkästään pinnallisista syistä on kuivia, kylmiä ja kolkkoja. Tällaisessa kodissa törmään usein talonväkeen, jotka tuovat esille laatutietoisuuttaan, esineidensä merkkejä, ostopaikkoja ja jopa hintoja. Miksiköhän?
Heitä kutsun mielessäni pyrkyreiksi. Heiltä puuttuu sisäsyntyinen tyylitaju, ihmisen arvostaminen ihmisenä eikä vain vaatteissa näkyvien merkkilappujen kantajana. He hymyilevät sinne päin, missä näkevät valtaa ja asemaa, pyllistävät tavallisten ihmisten rivistöihin.
Luottakaa te ihmiset omaan makuunne ja tyyliinne. Hyvä itsetunto ja arvostus omaa makua ja osaamista kohtaan näkyy myös tyylikkyytenä. Ympärillä olevat ihmiset aistivat sen!
Kommentit (8)
voi ostaa vaatteita vaikka halpismarketista tai kirppikseltä, ja näyttää niissä tyylikkäältä. Tyylitajuttoman on turvauduttava hetken muotivaatteisiin ja kalliisiin merkkivaatteisiin, joissa kuka tahansa näyttää hyvältä.
Ja näiden tyylittömien on helppo arvostella muita. Esim. minun goottityyliäni arvostellaan useinkin kehoituksilla kasvaa aikuiseksi jne.
Ihmetyttää vain se, että mitä minun tyylini muita häiritsee?
rataa kuin kirjoituksesi. Jännä, että kun kyseessä on kerrankin mielenkiintoinen aihe, ihmiset eivät kommentoi. Onkohan tässäkin kyse siitä omasta epävarmuudesta?
Mutta onhan tää tylsä aihe kun ei ole provon makua...
se koira älähtää johon kalikka kalahtaa
Vierailija:
se koira älähtää johon kalikka kalahtaa
toimittajana olen vieraillut aika monenlaisissa kodeissa, enkä rupeaisi tekemään tällaisia yleistyksiä kuin ap. Ihmiset suhtautuvat monin eri tavoin kotiin, sisustamiseen ja tavaraan...Kodin tyyli voi vaihdella myös paljon elämäntilanteen mukaan, vrt. eronneen etäisän kotia esim. 20 vuotta sinkkuna ellelleen naisen kotiin tai opiskeliperheen kotiin, jossa on pieniä lapsia...
mun pari kaveria on osanneet todella sisustaa " omannäköiset" kodit ja ne on tosi ihanat! :D Vaikkakaan en omaa kotiani sellaisena osaakaan kuvitella.