Onko Vuosaari kokonaisuudessaan huono paikka asua vai vain jotkin alueet siellä?
Menevätkö kaikki samaan kouluun vai onko siellä hyviä ja huonoja kouluja? Siellä olisi kivoja rivariasuntoja myynnissä mutta alueen maine epäilyttää. Mies varsinkin suhtautuu hyvin kielteisesti. Nyt asumme Länsi-Helsingissä ja isompaan pitäisi vaihtaa, täällä samantasoisten asuntojen hinnat ovat aivan eri luokkaa Itä-Helsinkiin verrattuna, siksi houkuttelee.
Kommentit (60)
Ihan niinkuin Munkkiniemen eri alueet.
Nyt varmaan joku sähähtää että Munkkiniemeen kuuluu vain Munkkiniemi. Vaan niinpä Vuosaareenkin kuuluu vain Vuosaari.
Sekaannus tulee siitä kun Vuosaaren peruspiirin alueita kutsutaan kokonaisuudessan Vuosaareksi. Vuosaaren peruspiiriin kuuluvat:
Keski-Vuosaari (ns. vanha Vuosaari), Nordsjön kartano, Uutela, Meri-Rastila, Kallahti, Aurinkolahti, Rastila, Niinisaari ja Mustavuori
Munkkiniemen peruspiiriin kuuluvat:
Niemenmäki, Munkkivuori, Talinranta, Vanha Munkkiniemi (jota pelkäksi Munkkiniemeksi kutsutaan), Kuusisaari ja Lehtisaari
Kenelläkään ei varmaan tulisi mieleenkään väittää että Niemenmäki tai Talinranta on sama asia kuin Munkkiniemi vaikka samaan hengenvetoon sanotaan että Aurinkolahti ja Rastila ovat sama kuin Vuosaari (eli sama kuin Kallahti ja Meri-Rastila).
Näillä kaikilla alueilla on omat erityispiirteensä ja demografiansa.
Menevätkö kaikki samaan kouluun vai onko siellä hyviä ja huonoja kouluja? Siellä olisi kivoja rivariasuntoja myynnissä mutta alueen maine epäilyttää. Mies varsinkin suhtautuu hyvin kielteisesti. Nyt asumme Länsi-Helsingissä ja isompaan pitäisi vaihtaa, täällä samantasoisten asuntojen hinnat ovat aivan eri luokkaa Itä-Helsinkiin verrattuna, siksi houkuttelee.
sorry, mutta samaa mieltä miehesi kanssa.
Helsingin kauneimpia alueita, ehdottomasti! Mutta olen asunut siellä vain, kun lapset eivät vielä olleet päiväkodissa tai koulussa, ja olen itsekin hiukan skeptinen alueen kouluja kohtaan. Aikoinaan vain tykkäsin alueen monikulttuurisuudesta, mutta monikulttuurisissa kouluissa ongelmia tahtoo olla... Mutta Vuosaaressa on monta osaa ja monta koulua, jotka ovat keskenään erilaisia.
On ainakin ihan paska! Rehtori selittää et koulun raamit on nää ja nää ja siitä ei pystytä venymään mut sit ku eräs opettaja tekoripsiään vinkka ja teko kynsillä teko tukkaa haroo ni johan muuttuu rehtorin mielipide ja raamit venyy opettajan ja rehtorin eduksi.
Täällä on hyviä kouluja kuten Hettari, Aurinkokoulu ja seiskalta voi pyrkii sinne teknologialuokalle vaikka asuisi missä. Mikäli päätä riittää niin sitten Ressuun. Vuosaari on monimuotoinen ja täällä on hyvä asua, on luontoa, golfkenttää, uimarantoja jne.
En täältä enää muualle halua.
Täällä on monta erityyppistä asuinaluetta - ns. hyviä ja ns. vähän huonompia. Toki ongelmiakin on, mutta hei, sanoppa missä ei olisi?
Viihtyisä kaupunginosa meren rannalla, paljon puistoja ja ulkoilupaikkoja, kiva pieni mutta moderni kauppakeskus, ja METRO jolla pääsee 18 minuutissa keskustaan.
Vuosaarella on ehkä vähän huono maine, mutta se on nimenomaan maine. Todellisuus on ihan eri juttu. Oikeasti Vuosaari on ihan tavallinen kaupunginosa siinä missä joku muukin. Suosittelen!
Vuosaari on kokonaan kamala paikka asua. En ikinä sinne muuttais.
Siis täysin järkyttävä, itsekin just kävelin tuolta puhtaalta hiekkarannalta kotiin ja mietin, että eihän täällä voi kukaan asua ;P
linkitä se asuntoilmoitus mitä ajattelit
Kato köyhemmätki saa nauttia merestä ja auringosta.
Tässä nyt jotain:
http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/8325465
http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/8317929
http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/8308061
http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/8282739
http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/8095343
okei, tuohon yhteen ehkä ei ole varaa mutta...nuo muut?
Olen asunut siellä ja kaipaan takaisin, rantaan! Meitä pidetään kai hulluin , kun viikpnloppuisin käymme joskus retkeilemässä Vuosaaressa. Tosin kouluista en tiedä koska asia ei siellä asuessamme ollut ajankohtainen, niiden välillä varmaan on suuria eroja. Mutta se avomeren läheisyys ja huikeat rannat, sellaista ei pk-seudulla muualla ole.
Olen asunut Vuosaaressa 35 vuotta, sekä ns. Vanha Vuosaaren että Meri-rastilan puolella enkä kyllä pois muuttaisi. Kertaakaan en ole esim. joutunut kärsimään häiritsevistä naapureista enkä muutenkaan joutunut kokemaan mitään ikävää. Toki Vuosaaressakin on hyviä ja huonoja puolia mutta minä olen viihtynyt hyvin enkä aio pois muuttaa. Lasten kouluistakin pelkkää hyvää sanottavaa, niin vanhassa Vuosaaressa kuin Meri-Rastilassakin.
Minä asuin siellä reilun kymmenen vuotta. Sanoisin, että Vuosaaresta löytyy kyllä ihan kaikkea, siellä on sekä henkisesti hyvin pärjääviä ihmisiä kunnon elämänhallinnantaidoilla varustettuina, että ihan toistakin ääripäätä. Mene katsomaan niitä asuntoja, kävele siellä naapurustossa, siten saat aika hyvän kuvan siitä, millaisella seudulla myytävä asunto on.
Vuosaaressa on erinomaiset palvelut, kulttuuripalveluja, lapsille loistavat harrastusmahdollisuudet, on perhekerhoja, leikkipuistoja, musiikkiopisto, urheilukentät, jäähalli ilmaisin yleisöluisteluvuoroin, hyvät lenkkimaastot ja todella monta rantaa.
Mustakiven ala-astetta sanotaan huonoks kouluks, koska siellä on kuulemma ulkomaalaisten takia ongelmia. Näin ei ole. Vaikka yli puolet ystävistäni on tumma ihoisia, niin olen iloinen että tapasin juuri heidät. Ala-asteeni päättö todistus olikin hyvät 9.4. Myös Vuosaaren harrastus mahdollisuudet ovat kehumisen arvoiset.
[quote author="Vierailija" time="03.08.2015 klo 11:29"]
Mustakiven ala-astetta sanotaan huonoks kouluks, koska siellä on kuulemma ulkomaalaisten takia ongelmia. Näin ei ole. Vaikka yli puolet ystävistäni on tumma ihoisia, niin olen iloinen että tapasin juuri heidät. Ala-asteeni päättö todistus olikin hyvät 9.4. Myös Vuosaaren harrastus mahdollisuudet ovat kehumisen arvoiset.
[/quote]
Rehtori on siellä aika kädetön, opettajat ovat kovilla, mutta tekevät työtään sydämellä. Koko koulun henki voisi olla parempi, mutta opettajilla on kyllä homma hallussa. Tosi mukavia lapsia siinä koulussa.
Asuin lapsuuden Rastilassa ja alue oli tosi rauhallista ja hyvää. Ainoat ongelmat koitui manneista jotka majailevat leirintäalueella. Muuten tosi kivaa seutua ja maahanmuuttajiin en muista kertaakaan törmänneeni. (Tämä 90-luvun lopussa) :) Meri-Rastila onkin sitten ihan toinen juttu ja sinne en muuttaisi.
Rastilassa omakotitaloja (kalliita) rivitaloja,kerrostaloja, Aurinkolahdessa kalliita taloja,Meri-Rastilassa suht edullisia, Vanhassa Vuosaaressa kiva ympäristö, hyvä koulu on aurinkolkahden peruskoulu.
Aurinkolahteen tai vanhan Vuosaaren puolelle muuttaisin itsekin mielelläni, tai Rastilaan.
Aurinkolahdella on oma koulu. Kallahdella on oma koulu. Meri-Rastilalla on oma koulu. Vanhalla Vuosaarella on oma koulu. Osalla tosiaan kaksikin koulua.
Minä asuin aikoinaan Kuusisaaressa ja teki henkisesti todella rankkaa muuttaa Aurinkolahteen. Ensimmäisen vuoden vertasin kaikkea ja kaikki oli negatiivista. Nyt en enää muuttaisi takaisin länteen (asuttu täällä 5 vuotta).
Aurinkolahden koulu on teknologiapainotteinen ja sinne hakeudutaan ympäri pääkaupunkiseudun.
Kallahteen tai Meri-Rastilaan en missään nimessä muuttaisi mutta vanha Vuosaari, Rastila ja Aurinkolahti ovat minusta jees.
Toki pitää ymmärtää että esim. kauppakeskuksessa näkee kaikenlaisia ihmisiä joten jos ei siedä silmissään esim. somalia niin ei tänne kannata muuttaa.