Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

1-vuotiaan vieroitus tissistä...

Vierailija
11.12.2005 |

Nyt kaikki kokemukset ja vinkit ensikertalaiselle.

Lapsi täyttää pian vuoden ja haluaisin pikkuhiljaa siirtyä antamaan lehmänmaitoa päivällä (iltatissi voi vielä olla pidempään).

Kuinka nopeaan tahtiin lehmänmaitoannosta voi suurentaa?

On nyt saanut 3 päivää, ensin tilkka, sitten hieman enemmän ja tänään vajaan 0,5dl. Paljonko maitoa täytyy antaa päivisin, että saa tarpeeksi kalsiumia, jos saa myös jogurttia tai viiliä tms.

Haluaisin myös kuulla kokemuksia, että MITEN olette onnistuneet vieroituksessa ja onko lapsi pitkään kaivannut tissiä?

Meillä kun nostaa paidan helmaa, kun on sylissä ja hokee " anna, anna!" :D Voi olla vaikea paikka...

Ja vielä viimeinen kysymys:

Miten itse koit vieroituksen (oliko haikeaa tms.)?

Kiitos paljon etukäteen vastauksista!

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
11.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei iltatissi toiminut, oli ihan mahdoton yömeno päällä kun oli viimeinkin sitten saanut tissiä. Vieroitin sitten kerrasta poikki -menetelmällä, ja käninää, aika vähäistä oli aksi vuorokautta. Oma olo oli tietysti aika tukala, mutta menihän tuo.

Vierailija
2/4 |
11.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta sisko vieroitti reilun vuoden ikäisen niin,että laittoi sinappia tissiin! :) Ja kun jo rinnan haju oli paha, ei tehnyt lapsen mieli edes maistaa, hoki pari päivää että " paha tissi,paha tissi" . Muutaman kerran pyysi tissiä mutta kun aina vaan oli pahan hajuinen, ei parin päivän jälkeen edes pyytänyt.



Oma yksivuotiaani saa maitoa noin 4dl päivässä, enempää en saa juomaan. Sen lisäksi pari viipaletta juustoa ja yksi jogurtti. Th sanoi että vuoden ikäisen pitäisi saada 5-6 dl maitoa,jogurtti tai viili lasketaan tähän mukaan. En sitten tiedä miten on. Mutta en ole ottanut painetta maidon juomisesta, juo minkä juo. Yksi keino meillä on lorauttaa aina joka ruokaan vähän maitoa joukkoon, toimii samalla kuuman ruuan viilentäjänä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
11.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

lehmänmaitoa ym. eikä mitään häiritseviä oireita ole tullut, sitä voi alkaa antaa lapselle niin paljon kuin vain alas menee. Mutta jos ei paljon mene, niin ei sitä oikein millään kikkailullakaan väkisin saa alas. Suositus kaiketi olisi, että 5 dl päivässä tai vastaavasti sitten muita maitotuotteita, mikä on mielestäni tosi paljon.



Meillä ainakin vierotusaikana (joka kesti 3-4kk, rauhalliseen tahtiin mentiin), maitoannokset eivät olleet lähellekään suosituksia, vaikka äidinmaidon olisikin laskenut mukaan. Mutta en usko sen olevan vaarallista. Ennemmin tai myöhemmin lapsi kyllä pääsee maidon makuun.



Jos maitoa menee huonosti, sitten vain kekseliäisyytttä kehiin. Mietoja juustoja, jogurttia, viiliä, maitoa puuron ja ruokien sekaan jne. jne.

Vierailija
4/4 |
11.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

vähentäminen oli alkanut joskus 1v3kk iässä, ensin yösyöttöjä vähentämällä ja sitten pikku hiljaa yrittämällä korvata päiväimetyskertoja yksi kerrallaan kokonaan kiinteillä aterioilla.



Meidän poika oli kyllä aivan mahdoton tissifani, käytännössä täysimetyksellä vielä yksivuotiaana. Kiinteitä alkoi mennä satunnaisia lusikallisia enemmän vasta tuolloin 1v3kk iässä, kun yösyöttöjä alettiin vähentää.



Sitten joskus kolmen kuukauden kuluttua oltiin tilanteessa, jossa imetyksiä oli enää kaksi: päivähoidosta hakemisen jälkeen ja illalla ennen nukahtamista. Päivähoidosta hakemisen jälkeen luin aina aktiivisesti jotain kivaa kirjaa ja houkuttelin syömään ensin banaania (parasta, mitä poika tiesi). Sitten kun pahin nälkä oli ohi, lapsi saattoi keskittyä jo muuhunkin ruokaan.



Noin kuukausi meni iltaimetyksellä. Sitten lomamatkalla, jolloin oli kaikkea muutakin jännää niin paljon, päätin vain kokeilla, nukahtaisiko ilmankin, kainaloon lauleluun ja rauhalliseen jutteluun. Huusi kyllä 3-4 iltana jotain 20 min, mutta tyytyi sitten ja se oli siinä.



Jokaisen imetyskerran vähentäminen oli kyllä tietynlaisen taistelun takana, piti opetella uusi rutiini ja käytäntö siihen kohtaan. Tuollainen hidas hidas vierottuminen sopi minullekin oikein hyvin. Imetys oli myös minulle tosi tärkeää, olisi varmaan tehnyt todella tiukkaa luopua siitä kertaheitolla, sekä psyykkisesti että fyysisesti rintojen kannalta.



Kyllä silti olin tosi haikea, kun oli muutama päivä oltu kokonaan ilman tissiä. Että vauva-aika ja imetyksen erityisläheisyys juuri tämän lapsen kanssa oli kokonaan ohi. Ja haikeutta oli melkoisesti siitäkin huolimatta, että tiesin uuden tissitakiaisen jo kasvavan masussa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan kahdeksan