Voi herranen aika...juolulahjoista
Oon lukenut näitä jotain palstoja silmät soikean, enkä voi uskoa, miten järjettömästi ostatte pienille lapsille lahjoja. Itse sain joskus n. 7 v. varmaan 20, mutta silloin ymmärsin jo haluta jotain ja tarvitsin oikeasti kaikkea. Mutta jos 1 v. ostetaan samanverran niin huh huh. Ehkä tässä on vähän kateellisenkin makua, kun ei itsellemmä ole varaa ostaa paljon, mutta mielestäni lapset ei todellakaan tarvitse tuollaisia röykkiöitä lahjoja.
Hyvä, esimerkki tästä oma 18v. serkkuni, joka on aina saanut lahjaksi todella paljon ja etenkin niitä mitä on toivonut, vieläkin maukuu suu mutrullaan, jos tuli liian vähän ja ei sit' ä mitä olisi tarvinnut.
Me ostettiin viime jouluna 1/2 v. pojalle pehmoinen soittorasia. Tänä jouluna Hakka, mopo ja legoja. Sukulaisilt saa varmasti myös lahjoja. Ei oltais muuten edes ostettu noinkaan paljon, mutta kun hän tarvitsee oikeasti muutaman uuden lelun.
Leikkiikö teidän lapset sitten niillä kaikilla leluilla? Meidän poika ainakin vain oikeastaan rakentelee dubloilla ja leikkii leikkikeittiöllä sekä lukee kirjoja tekee palapelejä. Ja kun kaksiossa asutaan , niin tuntuu, että nuokin lelut on jo ihan liikaa, mitgä meillä on ,vaikka ei järin paljon olekaan.
Kommentit (3)
Ekana jouluna oli 2kk eikä ostettu hänelle mitään itse. Seuraavana jouluna oli 1v2kk ja sai meiltä tosi ison pehmolelukoiran, sellaisen jolla nykyään ratsastaa :)
Nyt tänä jouluna ikää on 2v2kk ja lahjaksi saa Puuha Pete legoja, Sasu-possun ja pienen setin, jossa muovisia kattiloita, pannuja ja lastoja ja kauhoja. Eli kolme pakettia, joille hintaa yhteensä tuli n. 38 euroa. Tuossa on ihan tarpeeksi. Katsotaan ensi jouluna, miten osaa toivoa... Tänä jouluna ei ole toivonut kuin tuota Sasua.
Mutta en määkään tajua tota ostoshysteriaa..
Mulla on 1 vee ja 2 kk muksut ja niille ostan muutaman jutun lahjaksi, en edes tiedä vielä mitä!
Kaverini kanssa olin viime viikolla kaupungilla ja se osti " muuten vaan" taas kerran jotain leluja lapselleen joka on myös alle 2- vuotias poika.
Kehu että on niitä joululahjojakin jo hankkinu kaappiin oottaan ja lisää ostaa.. Sitten siihen lapsen isän hankinnat ja muun suvun, huoh!
Mää muistan vasta isompana saamani lahjat ja musta oli lähinnä kiva vaan avata paketteja, riitti että ne pakkas moneen eri pakettiin tai sukkaparit erikseen.. ;)
minkäs sille voi, että sukulaisilta tulee niin paljon tavaraa.
tänä jouluna me annetaan 1,5 vuotiaalle pojallemme peräti 1 lelu ja 1 vaate, mutta jo nyt on kaapissa 4 muovipussillista lahjoja pojallemme sukulaisilta. olen sanonut kaikille, että mitään ei tarvi ostaa, mutta siltikin lahjoja on vaan annettu.
iso kiitos heille lahjoista kuitenkin!