Joukkueen johtajan synttärilahja? Kyseessä lapsen harrastus.
Onko pakko osallistua lahjan hankintaan? Osa äideistä ovat päättäneet keskenään ostaa joukkueen toimihenkilölle kalliin lahjan (arvo 200 e). Nyt oletetaan, että kaikki osallistuvat maksuun muutamalla kympillä.
Emme ole kavereita tämän porukan kanssa, minusta on jotenkin teennäistä ostaa lahja. Haiskahtaa vähän lahjonnalta.
Mitä mieltä olette?
Kommentit (2)
että jojolle hankittaisiin syntymäpäivälahjaa! Jotakin joulumuistamista on järjestetty tai kauden päättäjäisissä annettu jotakin.
Teidän tilanteessanne omaan kantaani vaikuttaisi se, saako jojo jotakin korvausta työstään. Jos saa jotakin, satojen eurojen arvoinen lahja on turhan paljon. Jos taas hän ei saa mitään korvausta, niin onhan tuollainen lahja tavallaan osoitus siitä, että hänen työtään joukkueen hyväksi arvostetaan.
Silti tuo syntymäpäivälahja tuntuu kyllä oudolta.
Katso vaikka viimeaikaista jojo-keskustelua tältä samalta palstalta.
Enemmänkin haukutaan..