hoitoala ja 75% työaikaa tekevät?
ja siis 3-7 vuotiaiden lasten vuoksi (osittainen hoitovapaa) 75% sta työaikaa tekevät, miten työnantaja on suhtautunut? itselläni on hoitovapaalta töihin paluu edessä ja toivoisin vielä voivani jatkaa hoitovapaatani tuon osittaisen myötä, ettei lapsella olisi hirmuinen hyppy hoitorumbaan kertarysäyksenä. onko olemassa muita vaihtoehtoja kuin tuo osittainen hoitovapaa 75% 3-7 vuotiaan lapsen hoidon järjestämiseksi mahdollisimman pitkälti kotona?
Kommentit (12)
ja mieluusti kuulen jos jollain vielä lisätietoa. sen tiesinkin ettei kela korvaa mitään tässä 3-7 v. välillä. keikkalaiseksi en mukavasta ja hyvästä paikastani halua lähteä missään nimessä.
Saman talon sisälläkin voi olla ihan erilaisia käytäntöjä.
En tiedä yhtään tuosta osittaisesta hoitovapaasta mitään, onko se lakisääteinen? Jos on, silloinhan se on pakko myöntää.
Tarkoitukseni oli siis vielä kysyä myöskin tuota, että eikös se nyt kuitenkin ole niin että sinne kolmanteen luokkaan asti on oikeus olla osittaisella hoitovapaalla, mutta sen jonkun pienen rahakorvauksen kelasta saa vasta ykkös ja kakkosluokkalaisesta? Mutta että se oikeus kuitenkin on 3-7 vuotiaankin vanhemmalla?
eli siis onko se prosenttimäärä jossain määrätty mihin on oikeus osittaisella hoitovapaalla? onko se se 75 % /70% vai mikä??
Eiköhän se ole sovittavissa oh:n kanssa ja sen voi räätälöidä omien tarpeiden mukaan.
Työnantajalla tulee olla todella hyvät perusteet mikäli ei sitä myönnä.
Itse asiassa moni muukin tekee lyhennettyä ihan muuten vain, jaksamisen vuoksi.
sh, vuodeosasto
Itse työskentelen hoitoalalla ja haluaisin alkaa tehdä 80 prosenttista, koska tarvitsen vapaa-aikaa enemmän. Minulla ei kuitenkaan ole mitään lapsia tai muita, joten onkohan mahdollista saada tällaista ollenkaan? Tarvitseeko olla jokin erillinen syy? Riippuu varmaan työnantajasta.
Minä teen 80% työaikaa, ihan vaan sovin pomoni kanssa tämän.
Syynä oma jaksaminen.
Osittaiseen hoitovapaaseen on oikus siihen asti kun lapsi aloitaa kolmannen luokan.
Jos työnantaja ei suostu vaadi kirjalliset perustelut ja ole yhteydessä liittoosi.
olennaista on ettei viikkotunnit ylitä 30h. Itse olen kyllä käsittänyt ettei Kela myönnä osittaista hoitorahaa kun alle 3v lapsen huoltajalle/huoltajille, ja sitten uudestaan koulun alottaneille. 3-6v vanhemmalle ei siis myönnetä mitään, eikä työnantajan ole pakko suostua lyhennettyyn työviikkoon/työpäivään. Mutta neuvottelukysymyksiä kaikki. Voithan aina alkaa keikkalaiseksi?