Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

miten tmi-yrittäjän äitiyrpäiväraha?? verotettavan tulon vai yel:in mukaan??

Vierailija
16.01.2013 |

tulot v.2011

elinkeinotoiminnanansiotulot 40 100



yel maksu v.2011 oli 23 858



eli laskeeko kela ä-rahani verotettavan tulon mukaan 40 100€ vai vuoden 2011 yel tulon mukaan??



Voit pyytää Kelaa laskemaan päivärahan myös päivärahakautta edeltävien 6 kuukauden YEL- tai MYEL-vakuutuksen työtulon perusteella, jos työtulo vuosituloksi muutettuna on 20 % suurempi kuin verotuksessa todettu työtulo. Tällöin Kela laskee työtulot 6 kuukauden ajalta välittömästi ennen vanhempainpäivärahakauden alkamista ja kertoo ne kahdella vuosituloksi.



Jos sinulla on pakollinen tai vapaaehtoinen YEL- tai MYEL-vakuutus, Kela laskee päivärahasi YEL- tai MYEL-vakuutuksesi mukaisista työtuloista. Tällöin et voi itse valita, esitätkö 6 kuukauden tuloiksesi eläkevakuutuksen työtulon vai omasta yritystoiminnasta saamasi ansio- ja palkkatulot, vaan päivärahan perusteena olevana tulona käytetään ainoastaan YEL- tai MYEL-vakuutuksen työtuloa.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
16.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos korotan yel-maksua nyt niin katsovatko he kelalla vain 20% korotuksen eikä enempää??

Vierailija
2/4 |
16.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulla, 6 viim. kk kun niin pyysin. mutta saat työtulosi mukaan jos er ole kauaa ollut yrittäjä eli tuon 2011 mukaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
16.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

vanhempainvapaa - todennäköisesti äitiyspäivärahakin. Mun mies oli tuolla vanhempainvapaalla, ja korotti YEL-maksuaan taktisesti heti, kun tiesimme raskaudestani.

Vierailija
4/4 |
16.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

nosta äkkiä yel korkeaksi että saat oikean työtulon!