Karppaus on kyllä lyömätön laihdutuskonsti!
Olen aina haukkunut karppaajia jonkin sortin hihhuleiksi. Mutta nyt, kun olen itse kokeillut (raskausdiabeteksen innoittamana) tällaista rentoa karppausta ja kilot karisevat kuin itsestään, alan olla myyty.
Eli ei mitään inhottavaa pekonin ja läskin syömistä, vaan marjoja, vihanneksia, juureksia, pähkinöitä, siemeniä, kalaa, kanaa, maitotuotteita (ei mitään kermalla läträämistä silti)... Nälkä ei ole, kun saa paljon kuitua ja proteiinia. Esim. saksanpähkinöitä syön todella paljon. Herkuttelen vapaasti tummalla suklaalla ja viikonloppuisin juustoilla ja viinillä. Leipää syön vähän, vähähiilihydraattisia.
Jos tekee mieli syödä vaikka kakkua, niin mikään ei estä, mutta noin niinkuin normaaliolosuhteissa pitäydyn tässä itselleni helpossa systeemissä.
Kommentit (33)
esim. Kiloklubiin? Saatko riittävästi esim. kuitua? Olen juuri ruvennut käyttämään Kiloklubia ja tavallisen hiilarinsyöjänkin on aika vaikea saada kuidut täyteen, silloinkiin kun kasvisten määrä on täynnä. Karpit ovat tietty sitä mieltä että kuidut, nuo vaaralliset elimistön tuhoajat, mutta oikeasti se asia on toisinpäin.
Saan kyllä tästä ruokavaliostani hirvittävästi kuitua, koska syön niin paljon kasviksia, marjoja ja esim. kuorimattomia seesaminsiemeniä (niissä on todella paljon kalsiumia, kivempi rouskuttaa viilin päällä kuin ottaa vain purkista).
Skarppi-näkkileipää syön jonkin verran ja ripottelen leseitä myös jogurttiin.
En jaksaisi laskea mitään tai punnita ruokia, sellaiseen olen kai liian laiska... Mutta ei tämä tietenkään kaikille sovi. Aiemmin olen syönyt perunaan, pastaan ja riisiin pohjautuvia ruokia muun perheen mukana, mutta paino ei pudonnut millään. Mutta esim. jouluna söin ihan normaalia jouluruokaa ja suklaakonvehteja. Eihän tämä ole mikään uskonto.
ap
Kuolet viiden vuoden kuluessa verisuonten tukkeutumiseen. Tästä on tuhansia tutkimuksia tehtynä mutta järjettömät suomalaiset eivät usko. Karppaus tappaa!
Minulla ei toiminut, se ei laihduttanut lainkaan, ja lisäksi tuli epämiellyttäviä oireita kuten hien ja pissan muuttuminen pahanhajuisiksi, unentarpeen lisääntyminen, kestävyyskunnon lasku. Mun kroppa tuntuu tarvivan hiilihydraatteja aika paljon voidakseen hyvin, ja liikaa proteiinia on vältettävä.
Siksikö, että syön hirveästi kasviksia ja hyviä rasvoja (pähkinät, siemenet, kala)? Eivätkös tutkimukset väitä juuri päinvastaista? En käytä kovia eläinrasvoja.
ap
ja käytän eläinrasvaa muutenkin lähinnä leivän päällä; esim. meijerituotteet aina vähärasvaisina. Olen aina syönyt paljon marjoja, vihanneksia, juureksia, pähkinöitä yms. enkä rajoita hiilareita mitenkään. Jostain syystä minun ei ole ikinä tarvinnut laihduttaa.
Ja suklaankin herkuttelen ihan maitosuklaana.
Mäkin karppasin jokin aikaa. Paino tippui 6 kg ja iltapäiväväsymys katosi. Tosin kestävyyskunto heikkeni. Lopetin kuitenkin siihen, että ennestään jo hieman koholla ollut kolesteroli pomppasi 7.3:een. Yhden pykälän ylöspäin. Oma karppaukseni jäi siihen. Mielestäni hiilarien poisjättämisen sijaan kannattaa katsoa mitä hiilareitä syö. Monissa ruisleivissäkin on yllättävän paljon vehnäjauhoja.
oon tässä vajaa 3 viikkoa hyväkarpannut.. reilu 3 kiloa lähtenyt painoa (tosin nesteitähän ne varmaan vielä)
Tässä on mun mielestä parasta se ettei tarvitse laskea kaloreita ja kärsiä nälästä vaan syö silloin kun siltä tuntuu :)
Mä olen pitänyt Hedelmät ruokavaliossani, niitä ilman en osaa olla.
Viimeeksi kun laihdutin näin sen 15kg niin kävin myös salilla 3 kertaa viikossa joten en odota samanlaisia tuloksia samassa ajassa mutta hiljaa hyvää tulee.. Nyt ei ole aikaa eikä oikeen rahaakaan salille vaikka mieli tekisi.
ihan tavallinen vähäkalorinen ruokavali
Nykyään tuntuu olevan tapana kutsua kaikkia laihdutuskuureja karppaukseksi
Sulla on raskausdiabetes (eli olet raskaana) ja viikonloppuisin vedät juustoja ja VIINEJÄ!!!!
:-o
Sääli sikiötä, tuleva FAS-lapsi. Tärkeintä toki on, että äiti laihtuu, raskausaikana.
Karppaus on joutava ja tyhjänpäiviäinen humpuukidieetti jonka teho perustuu vain siihen että nestettä poistuu kehosta. Karppaus tuhoaa terveyden ja on tehoton laihdutuksessa, kilot palaavat heti moninkertaisina kun siirtyy normaaliruokaan. Vain tyhmät av-mammat voivat huijat itseään noin typerällä ja kelvottomalla dieetillä.
Mäkin karppasin jokin aikaa. Paino tippui 6 kg ja iltapäiväväsymys katosi. Tosin kestävyyskunto heikkeni. Lopetin kuitenkin siihen, että ennestään jo hieman koholla ollut kolesteroli pomppasi 7.3:een. Yhden pykälän ylöspäin. Oma karppaukseni jäi siihen. Mielestäni hiilarien poisjättämisen sijaan kannattaa katsoa mitä hiilareitä syö. Monissa ruisleivissäkin on yllättävän paljon vehnäjauhoja.
että kun karppaajan kolesteroliarvot kohoavat, "korkeasta kolesterolista ei ole mitään haittaa vaan se on päinvastoin elintärkeä verisuonten rakennus- ja paikkausaine", ja jos taas joku ei-karppaaja valittelee korkeaa kolesteroliarvoaan, karppaajat ovat oitis huutamassa ja todistelemassa, miten heillä kolesteroliarvot tippuivat ainaski viis pinnaa kuukauden sisällä ;)
multa on sitten tippunut karppauksella 25kg nestettä! terveys on kohentunut, veriarvot parantuneet, normiruokaan en ole palannut enkä aiokaan.
Minulla ei toiminut, se ei laihduttanut lainkaan, ja lisäksi tuli epämiellyttäviä oireita kuten hien ja pissan muuttuminen pahanhajuisiksi, unentarpeen lisääntyminen, kestävyyskunnon lasku. Mun kroppa tuntuu tarvivan hiilihydraatteja aika paljon voidakseen hyvin, ja liikaa proteiinia on vältettävä.
toissapäivänä ihmettelin että miksi mun kusi haisee NOIN pahalle. Johtuu vissiin tästä.
multa on sitten tippunut karppauksella 25kg nestettä! terveys on kohentunut, veriarvot parantuneet, normiruokaan en ole palannut enkä aiokaan.
että kun karppaajan kolesteroliarvot kohoavat, "korkeasta kolesterolista ei ole mitään haittaa vaan se on päinvastoin elintärkeä verisuonten rakennus- ja paikkausaine", ja jos taas joku ei-karppaaja valittelee korkeaa kolesteroliarvoaan, karppaajat ovat oitis huutamassa ja todistelemassa, miten heillä kolesteroliarvot tippuivat ainaski viis pinnaa kuukauden sisällä ;)
Jos joku karppi saa kolesteriarvonsa laskemaan heti ollaan uhomassa että siitäs sait virallisterveellinen, ja jos taas käy niinkuin hyvin usein, että normaalit kolesterolit on parin vuoden karppauksen jälkeen tasoa 7, niin sitten ihastellaan sitäkin että mahtaavaa, arvosi lupaavat pitkää elämää.
Vaan vähä hiilihydraattinen ruokavalio, joka on ihan normaalia :D miksi kutsut sitä karppaamiseksi?
Ja toisekseen, juotko sitten paljonki sitä viiniä, ja miksi juot jos oot kerran raskaana :D? ei raskaana tarvi eikä saa laihuttaa ;)
Vaan vähä hiilihydraattinen ruokavalio, joka on ihan normaalia
Vähä hiilihydraattinen ruokavalio ei ole kyllä mitään normaalia, päinvastoin. Hiilihdraattien tulee muodostaa suurin osa eli noin reilusti puolet päivittäisestä energiantarpeestamme. Jos tämä ei toteudu ei voida kyllä puhua mistään normaalista vaan epänormaalista.
ja karppaus ei missään muodossa ole normaalia vaan aivan sairasta suhtautumista ruokaan. Miksi kukaan haluaa sairastuttaa itsensä tahallaan? Ei voi käsittää. Ja lapsille se aiheuttaa peruuttamattomia kasvuhäiriöitä ja jos joku jää kiinni karppauksesta esim neuvolassa tulee kyllä pikaisesti asiaa lastensuojeluun ja huostaanotto on seurauksena jos ruokahulluus ei lopu.
Tai kai joku on sitä mieltä, että runsas eläinrasvojen käyttö on kaiken a ja o...
Itse kutsun tätä ruokavaliota karppaukseksi, koska välttelen hiilihydraatteja enkä millään tavalla yritä syödä kauhean vähäkalorisesti. Päinvastoin, yritän tarkoituksella saada runsaasti hyviä, pehmeitä rasvoja (rasvainen kala, oliivi- ja rypsiöljy, pähkinät, siemenet, avocado...). Syön vatsan kunnolla täyteen, en silti ähkyyn asti.
Olen aina liikkunut, mutta se yksinään on aika tehoton laihdutuskeino. Nyt painoindeksini on alle 18, joten olen hoikka ja nuoruuden painossani. Minulle on ainakin jokaisen lapsen myötä jäänyt vyötärölle pudotettavaa, ja mitä vanhemmaksi tulee, sen herkemmin se siihen tahtoo myös jäädä.
Helpoksi tämän tekee se, ettei tarvitse syödä pahaa eikä erityisen vähän tai vähäkalorista ruokaa.
ap