Ei paska mikä loppu Downton Abbeyssä!
Kommentit (23)
Ehkä sarja olisi ollut hyvä lopettaa tähän? Jotenkin teennäinen tuokin juonikuvia, että se nuori tyttö tulee asumaan sinne Downton Abbeyyn.
mä uskon onnellisiin loppuihin -sellaista odotellessa
Nythän kenelläkään "tytöistä" ei ole minkäänlaista onnea
ehkei olisi ollut realistista, että muuttaa maasta tmv
Tom Branson ja Mary päätyy varmaan sarjan lopussa yhteen.
Hauskaa olisi tosiaan tietää mistä kaudesta puhutaan. Itse seuraan julkaistujen jaksojen mukaan, mutta en tiedä missä kohtaa Suomessa mennään.
Joillekin nämä voivat olla spoilereita, niin olisi hyvä aloituksessa mainita mistä kaudesta on kyse, ja mennäänkö muun maailman vai Suomen tahtiin.
kolmoskauden loppu nähtii äsken Suomessa
Ilmeisesti näytettiin myös jouluspesiaali? Todella hienoa että latovat euroja tiskiin ja ostavat sarjat näinkin nopeaan tahtiin. Muutama vuosi sitten sai odotella vuoden-kaksi jotain sarjaa saapuvaksi Suomen televisioon. Hieno parannus!
Joillekin nämä voivat olla spoilereita, niin olisi hyvä aloituksessa mainita mistä kaudesta on kyse, ja mennäänkö muun maailman vai Suomen tahtiin.
Pikkuisen hätävarjelun liioittelun makua tuossa :D Tää on suomalainen höpöpalsta, tuskin täällä ketään australialaisia käy, joten turha täällä on erikseen mainita että "se jakso, joka juuri minuutti sitten päättyi Ylen ykkösellä". Voi tsiisus :DDDD
tuntuu melko epärealistiselta, että kaikki vaan kuolee. Olis sitten kuollu vaan toi eikä Sybil tai jotain. Mutta nythän Mary sitten perii Downtonin leskenä? Vai periikö tuo vauva sen?
Joillekin nämä voivat olla spoilereita, niin olisi hyvä aloituksessa mainita mistä kaudesta on kyse, ja mennäänkö muun maailman vai Suomen tahtiin.Pikkuisen hätävarjelun liioittelun makua tuossa :D Tää on suomalainen höpöpalsta, tuskin täällä ketään australialaisia käy, joten turha täällä on erikseen mainita että "se jakso, joka juuri minuutti sitten päättyi Ylen ykkösellä". Voi tsiisus :DDDD
Tuskin täällä australialaisia käykään, mutta nykyään moni lataa sarjansa netistä. Niin teen minäkin, ja asun ihan toiselle mantereella kuin kotimaa. Silti olen tällä palstalla. Netistä kun lataa niin ollaan lähes poikkeuksetta edellä sarjojen katsomisessa verrattuna Suomeen.
Lähinnä suomalaisia yritän varjella. Kyllä minua ainakin tylsistyttäisi saada tietää kaksi kautta ennen että yksi päähenkilöistä esimerkiksi kuolisi. Jos siis asuisin Suomessa ja katsoisin sarjat kotimaisilta kanavilta.
Vai kerronko nyt heti kaikkien juuri-suomeen-ostettujen-sarjojen tapahtumat? Homelandin kakkoskauden eeppinen loppusivallus? Kuka kuoleekaan Kauniissa ja Rohkeissa! :/
EIKÄ! en ehtint jakson alkuun ja jätin sitten nauhoitukseen, että katson myöhemmin mutta nyt en tiedä haluanko edes
"tervehdi poikaasi ja perijääsi".
syksyllä lehdissä, ettei Matthewn näyttelijä Dan Stevens aio jatkaa 4. tuotantokaudella, joten tiedossa oli, että häipyy sarjasta jotenkin. Kun kyseessä on yksi päänäyttelijä, täytyy poistumisen olla aika näyttävä.
tuntuu melko epärealistiselta, että kaikki vaan kuolee. Olis sitten kuollu vaan toi eikä Sybil tai jotain. Mutta nythän Mary sitten perii Downtonin leskenä? Vai periikö tuo vauva sen?
Eihän nainen voinut periä. Sehän tuossa oli ongelmana jo Titanicin uppoamisesta lähtien, kun perillinen menehtyi. Perheessä kun oli vain tyttäriä...
asun ihan toiselle mantereella kuin kotimaa. Silti olen tällä palstalla.
Juu, tätä en käsitä, että te ulkosuomalaiset ihmettelette täällä milloin mitäkin outoutta Suomessa ja suomalaisissa, mutta jaksatte notkua tällä palstalla... Eikö siellä ihanassa uudessa maassa ole mitään keskustelupalstoja, missä siellä tulevista sarjoista ja uuden kotimaan ylivertaisuudesta voisi keskustella?
Palstalaisista varmaan reilusti yli puolet katsoo sarjansa telkkarista, nauhoittaa ne tai katsoo nettitv:stä, nuo netistä lataavat ovat edelleen pieni vähemmistö täällä.
Ja mitä muiden sarjojen spoilereihin tulee, niin siitä vaan, tällä palstallahan teitä kiusaajia riittää monenlaisia.
Ja muuten, Downton Abbeystä ei ole edes kuvattu vielä neljättä tuotantokautta...
mutta seuraan netistä sekä Koston että Olipa kerran sarjojen kakkoskausia sitä mukaa kun uusia jaksoja näkyy Jenkeissä. Ei kai se nyt niin tavatonta ole?
Olen kärsimätön enkä jaksa venailla vuosia koska sarjat jatkuu.
...
Palstalaisista varmaan reilusti yli puolet katsoo sarjansa telkkarista, nauhoittaa ne tai katsoo nettitv:stä, nuo netistä lataavat ovat edelleen pieni vähemmistö täällä.
...
Mistä sen tiedät? Näihin vastailee muutama hassu tyyppi. Lukijoita palstalla on tuhansia. Nuorien kolmekymppisten perheiden äijät varmasti lataavat matameilleen sarjat netistä että pysyvät tyytyväisinä.
Älä oleta.
Jos toinen haluaa miellyttää ihmisiä ja välttää väärinkäsityksiä (ja joidenkin spoilaamista), niin rouva alkaa sielä riehumaan? Mene nukkumaan ja rauhoitu.
Onko tosiaan niin paha olo että pitää muissa maissa asuvat häätää pois? Vai oletko katkera ettet itse uskaltanut lähteä kun oli mahdollisuus? Eikö saa suomeakaan enää puhua kun asuu niin ihanassa uudessa maassa? Käytkö sinäkin vain ravintoloissa jotka tiedät MAAILMAN PARHAIKSI, etkä koskaan kokeile mitään muuta?
Ehkä me ulkosuomalaiset osaamme nähdä maailman muidenkin näkökulmista. Kaikki eivät kuitenkaan ole niitä maikkaria katsovia kotihiiriä joita ei sieltä Ypäjältä saa pois.
Herää tähän maailmaan. Ensin tietysti mene nukkumaan niin ei vituta niin paljoa.
tuntuu melko epärealistiselta, että kaikki vaan kuolee. Olis sitten kuollu vaan toi eikä Sybil tai jotain. Mutta nythän Mary sitten perii Downtonin leskenä? Vai periikö tuo vauva sen?
Sekä Matthew että Sybil piti jollain tavalla kirjoittaa ulos sarjasta. Ei niitä vaihtoehtoja kovin paljon ole.
Sybil olisi voitu poistaa myös muuttamalla hänet ja Branson Irlantiin. Se olisi ollut yksinkertainen ja sinänsä mahdollinen ratkaisu.
Entä Matthew? Mitä realistisia vaihtoehtoja olisi ollut? Kartanon omistusjärjestelyt olisivat menneet turhan kiemuraisiksi, jos Matthew olisi vain karannut tai kuollut kauden alussa. Käytännössä oltaisiin oltu takaisin sarjan alkutilanteessa, mutta tyttäret 10 vuotta vanhempina. Jostain olisi pitänyt kaivaa vielä kaukaisempi sukulainen perimään kartano. Siksi piti ensin saada kartanolle perijä. Mutta sen jälkeen karkaaminen tai pitkä työmatka olisi ollut vielä vaikeampi perustella. Ainoa kohtuullisen looginen mahdollisuus on Matthew'n kuolema perijän synnyttyä.
Valitettavasti vain se ratkaisu jättää auki kartanon tulevaisuuden. Lordi Grantham on jo osoitettu tunariksi talousasioissa, joten jostain piti kaivaa kartanolle pelastaja, jonka yhteiskuntaluokka huomioiden oli käytännössä oltava nuori mies.
Mistä kaivaa sarjaan nuori mies, jolla on motivaatio pelastaa kartano? Loogisin ratkaisu olisi jonkun tyttären puoliso. Mary on juuri päätynyt leskeksi, joten ei. Edith? Parilla ensimmäisellä kaudella on jo tehty selväksi, että sieltä ei löydy ratkaisua. Jäljelle jää Sybil, joka on jo naitettu autokuski Bransonille ja siirretty Irlantiin. Luonnollinen ratkaisu olisi siirtää Sybil takaisin kotiin. Miten ihmeessä Sybil saadaan ulos sarjasta, jos Branson tarvitaan kartanon pelastajaksi? Sybilin on kuoltava.
Tuntuu vähän siltä, että käsikirjoittaja oli pulassa, kun kaksi keskeistä näyttelijää haluaa pois sarjasta.
Koskaan ei voi asiat olla hyvin tuollakaan pitkää aikaa!