Varokaa lesboja auttavat miehet tätä
Spermanluovuttajalta vaaditaan elatusmaksuja
Julkaistu: 5.1.2013 17:24
Spermaansa luovuttaneelta mieheltä vaaditaan elatusmaksuja Yhdysvalloissa, Kansasin osavaltiossa.
Mies luovutti siittiöitään naisparille, jonka avulla alkunsa sai pieni tyttö.
Mies allekirjoitti äitien kanssa sopimuksen, jossa hän luopui kaikista vanhemmuuden velvollisuuksista.
Kansasin osavaltio vaatii mieheltä nyt elatusmaksuja, sillä syyttäjän mielestä sopimus ei ollut lainvoimainen, sillä lapsen äidit ja luovuttaja eivät tehneet keinohedelmöitystä lääkärissä vaan kotonaan. Kansasin lainsäädännön mukaan lääkärin osallistuminen keinohedelmöitykseen poistaa spermanluovuttajan vastuun.
Naispari erosi vuonna 2010, minkä jälkeen oikeus otti asian käsittelyyn. Osavaltio vaatii miestä maksamaan 6000 dollarin eli noin 4600 euroa lapsen biologiselle äidille.
Osavaltio määräsi tuomioistuimen nimeämään lapselle asianajajan ajamaan asiaa, vaikka tytön äidit eivät maksua vaadi.
Mies on pyytänyt oikeutta hylkäämään syytteet. Mies vetoaa siihen, ettei hän ole lapsen laillinen isä.
IS
Kommentit (5)
Spermanluovuttajalta vaaditaan elatusmaksuja
Tuo on ollut pitkään tiedossa. Jos lapsen äiti tietää isän henkilöyden niin hän voi vaatia tältä elatusmaksut. Millään asiasta ennen lapsen syntymää tehdyllä sopimuksella ei tässä ole merkitystä.
Spermanluovuttajan henkilötiedot kerrotaan lapselle uuden lain perusteella Suomessa myös silloin, kun homma tapahtuu spermapankin kautta. Siksi luovuttajien määrä on romahtanut.
Jos mies jatkaa sukuaan, on se lapsi joka tapauksessa hänen sukulaisensa. Ei sitä sopimukset katkaise. Jos valittujen vanhempien elämä ei etene kuin sadussa, voi lapsi tarvita biologisen isänsä apua.
Jos mies jatkaa sukuaan, on se lapsi joka tapauksessa hänen sukulaisensa. Ei sitä sopimukset katkaise. Jos valittujen vanhempien elämä ei etene kuin sadussa, voi lapsi tarvita biologisen isänsä apua.
Jos on sopimukset, ettei mies ota millään tavalla vastuuta lapsesta jonka haluaa joku pariskunta, niin silloin sitä sopimusta pitäisi kunnioittaa.
Ei tietenkään pitäisi noin voida pakottaa osaksi lapsen elämää. Jonka alulle saamisessa on vain luovuttanut spermaa.
Ei niitä luovuttajia kohta löydy ollenkaan jos menisi niin, että jälkikäteen sitten joutuisi makselemaan maksuja yms.
Joten, sopimuksista kun saisi pidettyä kiinni, niin hyvä olisi.
Spermanluovuttajan henkilötiedot kerrotaan lapselle uuden lain perusteella Suomessa myös silloin, kun homma tapahtuu spermapankin kautta. Siksi luovuttajien määrä on romahtanut.
Juu, niin kerrotaan lapselle.
Vain lapselle, vain lapsen itsensä tiedustellessa, ja vasta, kun lapsi täyttänyt 18 vuotta.
Elatusmaksuja on siis turha pelätä. Oven taakse se aikuinen muksu voi sitten tietysti tulla.
Jos sopimuksen osapuolet on äidit ja biologinen isä, he voivat sopia mitä vaan keskenään ja parhaassa tapauksessa lapsi kasvatetaan hyvin ilman, että hänelle koituu tarvetta saada biologisen isänsä turvaa.
Jos kuitenkin kaikki meneekin persuuksilleen, ei ne sopimuksentekijävanhemmat voi tehdä lapsen etua vastaan sopimusta. Jos yhteiskunta vielä hyväksyisi, että pikkulapselta voi sopimuksin viedä suku ja lailliset oikeudet, missä meidän moraali olisi siinä vaiheessa?