Ulkoileeko teininne joulupäivinä vai
katselevatko telkkaria, ovat netissä tai pelailevatko? vaikeaa ainakin meillä on saada yläkouluikäisiä nyt ulos:(
Kommentit (13)
Meillä ei tunneta pakkoulkoilua missään iässä. Jos viihtyy sisätiloissa, on se ihan OK. Siksi meillä ei kukaan hypi seinille, jos jostain syystä ei pääse viikkoon ulos.
19v ja 17v pojat ovat päättäneet kyllä lähteä 10km juoksulenkille, kun hiukan lauhtuu.
21-vuotias poika ulkoilee joka päivä, jos ei muuten niin tekee lumitöitä ja hakee halkoja. On todellinen ukoilmaihminen.
-Vaikka eipä nuo enää niin teinejä ole. Nuoria miehiä.
Ja katsoo telkkua ja nettaa ja pelaa. Kun kerran aikaa kaikkeen on.
mutta näyttää tuo talon edessä oleva luistelukenttä kovassa käytössä eli luistelijoita riittää :)
Tosin veikkaan että ei siitä ole tullut mitään, kun lunta on tullut molempina päivinä niin paljon ettei siellä lumessa pysty luistelemaan ja kukaan ei ole auraamassa.
Tytön kanssa lenkkeilen kyllä muutenkin mutta pojat eivät normaalisti enää meidän vanhempien kanssa kävelylle lähtisi..jouluna ollaan aina käyty joulukävelyllä ennen ruokaa ja jotenkin se jouluntaika puree vieläkin kun jässikät lähtevät iloisina meidän kanssa kävelemään aattona, joulupäivänä ja tapanina:D
Vierailija kirjoitti:
Tosin veikkaan että ei siitä ole tullut mitään, kun lunta on tullut molempina päivinä niin paljon ettei siellä lumessa pysty luistelemaan ja kukaan ei ole auraamassa.
Voisivatko lapset kolata lumet pois vai tarvitaanko tosiaan joka asiaan yhteiskunta väliin?
Voithan soittaa johonkin kiinteistönhuoto firmaan ja tilata omalla kustannuksellasi luisteluradan aurauksen, veikkaan että joulupäivänä riittää 1500 euroa.
Mikäpä olisikaan sananmukaisempaa curling-vanhemmuutta kuin kolata jouluipäivänä lunta että saamattomat lapset pääsevät luistelemaan.
Vanhemmat kolaamassa lunta että teinit pääsee luistelemaan.
vOI hYVÄNen AIKa
Meillä ei ulkoile kukaan 24.-26.12., koska vietetään joulua. Kolme päivää sukulaisia, syödään, lauletaan, ollaan. Miksi ihmeessä pitäisi vääntäytyä ulos??
on kavereiden kanssa ulkona.