Laitatteko pitempään ulkomailla asuneet jouluksi laatikkoruokia?
Meillä ei tosiaankaan kelpaa, pahoja kaikki konsanaan kuulemma. En kyllä itsekkään niitä Suomesta kaipaile.
Kommentit (9)
Mutta mistä saisin lanttuja? Vihanneskauppiaan mielestä ne ovat sianrehua, eivät ihmisruokaa. Ei suostunut tilaamaan niitä mulle, liikkeen maine menee.
Jos tulee vieraita, syövät mitä on tarjolla. Joulupöydästä nyt löytyy muutakin, joten ei tartte nälässä olla vaikkei laatikoista piittaisikaan.
en jaksa muita tehdä. Olen kyllä muutaman kerran tehnyt maksa- ja perunalaatikkoakin.
joskus menee aikaa loytaa lanttuja, mutta aina ollaan saatu laatikot tehtya. teen ensimmaisen satsin jo kiitospaivaksi (lanttu/porkkana ja imelletty) ja pakastan osan jouluksi.
rosollia myos tehdaan. kinkkua taalta saisi (monet suomalaiset hankkivat harmaasuolatun), mutta emme syo porsaanlihaa.
Kaikki perinteiset. On hyvin kelvanneet aina, myös muille kuin suomalaisille. Ehkä sä et osaa tehdä niistä maistuvia.
kuin lantun haju. Joskus aikoinaan tein itselleni lanttukuutioita mutta pyydettiin etta soisin ne yksin keittiossa!
Porkkanalaatikko on minustakin sellainen kummajainen etta ei tarvitse tehda.
Me syödään hyvin maustettua ruokaa ja miehen mielestä laatikot on kun mautonta vauvanruokaa.
Rosolli voisi kyllä maistua.
Asuin 15 vuotta pois Suomesta ja pian toivottavasti taas...Tein meille pienen bataatti-,imelletty peruna- ja lanttulaatikot,joita itse haluan jouluna syoda ja myos lapsilla maistattaa... Ei niita isoja maaria mennyt,mutta kuuluvat minulle jouluun,kuten niiden tekeminenkin :) Lihakauppias teki myos ihanan kinkun :)
Maistuu sitten ensi tai seuraavana vuonna paremmalta kun Suomeen tilemme. Tosin se on koettelus miehell, joka ei pula-ajan ruokaa juhlaruoaksi miellä.