Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
ADHD-liiton perhekoulu?
16.12.2012 |
Onko kyseisen perhekoulun käyneitä? Oliko teille apua arkeen?
Toinen kysymys: miten työnantaja suhtautui? Perhekouluhan on päiväaikaan ja kohtalaisen aikaavievä. Saitko palkatonta vapaata?
Meillä 5-vuotiaalla kuopuksella toiminnanohjauksen viivästymää ja ADHD:n diagnoosikriteerit saattavat täyttyä. Isosiskollaan on myös tarkkaamattomuusoireilua, jota ei ole tutkittu, koska päiväkoti, koulu ja kaverisuhteet sujuneet hienosti. Kotiarkeen toivomme käytännön vinkkejä.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Jonossa olimme, mutta emme ottaneet paikkaa vastaan. Perhekoulu järjestetään todella kaukana kodistamme (asumme toisella puolella kaupunkia ja julkisilla matkaan menee yli tunti suuntaansa) ja ajat olivat todella hankalat, joten jätimme välistä. Omalla lapsellani Tourette + ADHD-diagnoosit, en usko että tuolta olisi saanut mitään sellaista tietoa mistä olisi nykytilanteessa hyötyä. Meillä käytössä jo kuvallinen tuki ym. perehtymistä vaativat "opit".