Mies häippäs pari tuntia sitten mitään ilmoittamatta.
Ei ollut mitään riita tms, mutta tämä on vaan hänellä yleinen tapa.
Saan varmaan puhelimella kiinni ja tuskin on kaukana, muttta ärsyttää! Meillä kaksi asta, joten en voi itse lähteä mihinkään hänen ollessaan poissa.
Onko muiden miehillä tämmöisiä tapoja?
Kommentit (2)
Meillä kummatkin ilmoittaa jos on jonnekkin lähdössä. Onhan se jo kohteliastakin toista kohtaan ja varsinkin jos on yhteisiä pieniä lapsia ja asutaan samassa taloudessa.
Toisaalta meillä on lapsetkin oppineet automaattisesti ilmoittamaan kulkemisistaan. Alle neljäveet on aina kysyneet luvan eri kerrokseen menoon kotonakin. Ja 7v kysy edelleen luvan lähteä ulos. Ja isompikin ainakin ilmoittaa jos menee ulos ja kysyy luvan jos on menossa kaverille.
Toisaalta sanon lapsille jos jäävät ilman aikuista sisään ja käyn vaikka postilaatikolla ym. Vaikka pärjäävätkin ihan hyvin ilman aikuista on minusta kohteliasta sanoa että tietävät missä lähin aikuinen on tarvittaessa.
sattuisko paljon kirjoittaa on tonne väliin?