Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pikaista hinnoitteluapau myyjäisiin (saaristolaisleipä)

Vierailija
13.12.2012 |

Siis miten hinnoittelen leivän? Paino n 400g/kpl. Mikä olisi oikea hintataso tällaiselle?



Apua??

Kommentit (16)

Vierailija
1/16 |
13.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun olin miettinyt 3,50€ niin voisin sitten pyytää hieman enemmän...?



ap

Vierailija
2/16 |
13.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

voit pyytää 5-6 euroa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/16 |
13.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä mä ainakin vitosella itseleivoton saaristolaisleivän ostaisin...Montako myyt? Voisko sitä ajatella 4 e/kpl ja kympillä 3?

Vierailija
4/16 |
13.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saaristolaisleivän tekijät ovat usein henkisesti vaurioituneita. Ihmiset kyllä ymmärtävät että pyydät vähän enemmän. Kaikkea hyvää, ap!

Vierailija
5/16 |
13.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja toi on hyvä että jos leipiä on yhtään enempi tehty niin niitä voisi myydä tuon 3 kpl ja just vaikka kympillä.



Minusta myyjäisien pointti kuitenkin on että ne myydään halvemmalla kuin torilla. Ja että koitetaan myydä pois, eli halvalla ja tyhjätä pöytää. Koska eihän se kivakaan ole ettei ihmiset sitten osta.

Vierailija
6/16 |
26.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saaristolaisleipää tehtäessä menee tarvikkeisiin jonkin verran, nostattamiseen lähestulkoon pari tuntia ja uunissa paistamiseen toiset pari tuntia. Kuka lähtee tekemään 20,00 eurolla kuutta leipää tuossa tapauksessa? En minä ainakaan. Olen ostanut Gustavilaislimppuja ja Saaristolaisleipä vähintään 7,00 euroa kpl. Itse tekemää ei voi verrata edes kaupantuotteisiin. Myyjäisiä on ihan hyvä pitää tuotteella sille kuuluva arvon hinta. Laadusta maksan enemmän miehelläni🖒

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/16 |
29.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tappiolle menee eli vähintään 7-8e kpl kun paistamiseenkin menee jo 2 tuntia.Leivän tekoon saa varata puolipäivää ennenkuin on valmis.

Vierailija
8/16 |
06.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä paistan saaristolaisleipää 3 tuntia 150 asteen lämmössä. Siitä juuri tulee se oikea maku. Alneet maksavat ihan kohtalaisesti. En myy halvalla. Litran taikinasta tulee kaksi isoa leipää. 7-8 euroa kappale.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/16 |
22.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Minä paistan saaristolaisleipää 3 tuntia 150 asteen lämmössä. Siitä juuri tulee se oikea maku. Alneet maksavat ihan kohtalaisesti. En myy halvalla. Litran taikinasta tulee kaksi isoa leipää. 7-8 euroa kappale.

Hiukan on hinnatkin nousseet aloituksesta. Tässä samaa siis pohdin enkä viitsi pilkkahintaan myydä vapaa-aikaani. Kyllä tuo on varsin hyvä hinta vuoallisesta. 

Vierailija
10/16 |
22.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä 7 euroa vähintään, 8 euroakin voisin maksaa. Saaristolaisleipä on ruokaisaa ja kestää jouluna pitkään, ei ole höttöä ja säilyy hyvin. Kunnon hinta kunnon leivälle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/16 |
29.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paljon hiivaleivästä voisi pyytää myyjäisissä? Onko 5e liikaa? 6e? 

Vierailija
12/16 |
29.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muistathan ilmoittaa myyntitulot verottajalle. Toivottavasti hygienia-asiatkin on kunnossa.. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/16 |
15.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näillä nykypäivän raaka-aine- ja sähkön hinnoilla saa ihan reilusti pyytää 20e isosta leivästä. Ja on niissä oma vaivansa ja aikansa tehdä. 

Vierailija
14/16 |
15.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

3,49 kaupassa, pitää myydä halvemmalla, että joku ostaa. 3 € tai 10 € 4 kpl

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/16 |
16.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Totta. Ja ne jotka pitää liian kalliina, ei todennäköisesti leivo itse eikä ymmärrä itse tehdyn vaivan arvoa raaka-aineiden kalleudesta puhumattakaan. Sähkökin maksaa, totta, jos käyttää sähköuunia. Jos ei tätä ymmärrä, ostakoon kaupasta halpaa lisäaineleipää.

Vierailija
16/16 |
16.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Menee kyllä reippaasti tappiolle, jos noilla hinnoilla myy. Ei ole vaivan väärtti. Toki jos haluaa hyvää hyvyyttään ilmaiseksi tehdä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi yksi