Kestäviä pensaita ja perennoja?
Mökin pihanlaitto edessä. Vinkatkaapa kestäviä ja hallanarkaa paikkaa kestäviä kasveja!
Kommentit (14)
seisomaan maahan, onko se hapan vai kalkkipitoinen sekä millaiset valo-olosuhteet ovat (varjo-aurinko). Kasvuvyöhykkeellä on myös vaikutus mikä selviää talvista ja mikä ei.
Puutarhaliikkeistä ostetut kasvit ovat yleensä tuotettu muista kuin suomalaisista kannoista ja siten eivät välttämättä kestä suomen ilmasto-oloja. Kannattaa hankkia siis finn-e (vai mikähän se termi oli) lajikkeita, jotka on jalostettu suomalaisiin oloihin. Tai sitten hankkia vanhoista perinteisistä kasvikannoista, joita välittää mm. maatiainen ry, kasvinsa. Suomalaisia kantoja löytyy myös laadukkaista taimimyymälöistä - ole siis tarkka alkuperästä.
ovat ainakin kestäviä ja viihtyvät karuissa ja vaatimattomissakin oloissa.
Virpiangervoa en tunnekaan, täytyy tutkia.
Osaako joku sanoa jasmikkeen ja syreenin kestävyydestä? Entäpä pionin? Sellaisia siellä on kolme, niitä voisin laittaa lisääkin, vaikka se tukeminen onkin työlästä?
Entäpä kultapiisku?
Ap
Ja sitten vasta valitsisin kasvit, sillä vaihtoehtoja on todella paljon.
Haluatko peittää laajoja aloja kasvilla, joka leviää itsekseen ja kilpailee nokkosten yms. suurten rikkakasvien kanssa elintilasta? Haluatko kukkapenkkejä? Haluatko että kukat kukkivat pitkin kesää ja syksyä? Haluatko hyötykasveja? Onko kukinta tärkeää vai riittääkö lehtien erilaiset muodot ja värit?
Mistä väreistä pidät?
Mitä kasveja tontilla jo on ja mistä niistä pidät?
Maaperä on sinällään ihan muhevaa, koska siellä on paljon matoja. Aurinkoinen paikka.
Meillä on iso piha kaupungissa, joten mökin pihaan haluaisin enemmän sellaisia "pomminvarmoja" peruskasveja.
Marjapensaat siellä ovat pysyneet hengissä, koivuja on paljon ja sen takia juurakkoa ja ne vievät varmasti ravinteita. Muuten siellä ovat vuohenjuuret hengissä, istuttamani angervot, ruusupensaita, iiriksiä ja muutamaa muuta perusperennaa. Omenapuu oli paleltunut ja samaten jopa tuoksuvattu!
itse asiassa, ei ole kauaakaan kun oli testatu eri kantoja miten kestivät talvea jne
ja yllätys yllätys suomalaiset eivät edes pärjanneet testissä. Ulkomaalaiset veivät voiton.....
Joten luulisi että siellä teidän mökilläkin :)
Kukkivat ihanasti syyskesällä ja vielä syksylläkin.
Siellä on myös iso hyötykasvipuoli, jota veljeni kunnostelee.
Haluaisin sellaisen vanhanaikaisen torpan pihan eli suomalaisia peruskasveja.
Vanhan Suomi-filmi-fiiliksen, sellaisen perushämäläisen. Paikka on superkaunis ja idyllinen jo nyt eli kukat olisivat enemmänkin sellainen piste iin päälle! Niillä ei tarvitse peittää tai muokata tms.
Rikkakasveja ajattelin torjua myös katteella, jota saamme runsaasti metsää raivatessa.
Värejä saisi olla pitkin kesää, nyt kukat kukkivat kaikki keskikesällä, syksyyn ei jää mitään.
Ap
Ovat kestäviä, ja sietävät kuivaa. Jasmikkeet tartttee tuoreen maan, ja aurinkoisen tai puolivarjosen paikan. itelläni on esim. kameliajasmike menestyny hyvin kyllä ihan erityyppisessä maassa mitä ohjeet sanoo. itse olen kokeilija meinaan kaikessa... Pionit taas on kestäviä jos saavat olla samalla paikalla pitkään, siirosta eivät kauheasti pidä ja jättävät sillon kukinna välii. Isabellansyreeni on ainakin kotimainen ja kestävä laji syreeneistä.
Lisäksi itte olen erimieltä tuosta ,ettei kotimaiset kasvit kestä. Itte en ole ulkolaisia sen jälkeen ostanu kun meidän puutarhaliikkeeseen tuli kotimaiset vaihtoehdot. Ja ovat osoittautuneet kyllä reippaasti kestävimmikis kun ulkolaiset tuonti pensaat, köynökset tai perennat.
kävisiköhän sellaiset teille?
Kelasköynnös ja muistaakseni tuhkapensas saavat kauniin oranssin-punaisen värityksen aurinkoisella paikalla, samoin varmaan villiviini.
KAuniista perinteisistä perennoista tulee mieleeni särkynytsydän (sekä kevätpikkusydän), kevätesikko sekä jättipoimulehti.
Syksyllä kukkivat ainakin nauhukset keltaisin kukin.
KAnnattaisi varmaan tosiaan laittaa jotain syyskukkijoitakin.
Juhannusruusun ja etenkin kurtturuusun kiulukat ovat myös koristeellisia syksyllä. Lumimarjaan tulee syksyisin valkoiset söpöt marjat ja sekin on aika kestävä.
istutuksen yhteydessä. Se parantaa kasvien kestävyyttä. Se joenvarsi on varmasti savista.
Kannattaisi tilata kuorma hiekkaa levitettäväksi istutusten alle, tehdä isot kohopenkkiset istutusalueet (juuret voi paremmin) ja yrittää pensasistutuksilla ja aidoilla vähentää sitä hallan ja tuulen aiheuttamaa tuhoa tontille. Moni kasvi kuolee lähinnä väärän istutuksen ja lannoituksen, ei niinkään hallan takia.
Mulla on savinen paikka pellon vieressä. Eli hallaa on myös. Tontin reunoilla on tiheässä puita ja pensaita, mikä vähentää kylmää. Ainakin juhannusruusu, koiranruusu, kurtturuusu, hansaruusu ja suviruusu on olleet sitkeitä, kunhan ensin maata on parannettu. Pensaista on kestäneet kanukka, pajuangervo (hyvä aitakasvi, tuuhea ja sitkeä tuulenvastustaja ja kasvaa myös puiden lähellä), sireenit, poppeli. Maanparannuksen jälkeen viihtyvät hyvin lukuisat perennat, kuten pioni, illakko, harjaneilikka, keltakurjenmiekka, särkynyt sydän... Hommaa hyvä puutarhakirja ja rupea opiskelemaan kasvien vaatimuksia. Koivun juurien tulo istutuksiin pitää estää juurimatolla.
Kanta-Hämeeseen. Paikka on joen varsi, jossa helposti syksyllä on hallavaa. Siinä on paljonkin perennapenkkeja yms. mutta olleet vuosia hoitamatta, joten pakko myllertää vähän perusteellisemmin. Haluaisin mahdollisimman helpon ja luonnonmukaisen!
Ap