Kumpi on mielestäni tasapuolisempaa (lahjoista kyse)?
Onko mielestäni tasapuolisempaa, jos vanhemmat antavat jokaisen lapsensa perheelle saman summan rahaa riippumatta perheen jäsenmäärästä vai siten, että antavat saman summan jokaiselle perheenjäsenelle?
Esimerkiksi siis, jos vanhemmilla on kaksi lasta, joista toisella ei ole lapsia ja toisella on 4 lasta, miten rahat pitäisi mielestäsi jakaa? Esim. 100e ja 100e molemmille perheille, jolloin sinkku saisi ison lahjan yksin ja perheellisellä riittäisi raha pienehköihin lahjoihin joka lapselle vai siten, että annettaisiin esim. 50e/nuppi, jolloin sinkku saisi 50e ja toisaalta suurperheellinen 200-300e riippuen tulisiko lahjat myös vanhemmille. Entäs jos toisella olisi yksi lapsi ja toisella edelleen neljä? Jos molemmille perheille annettaisiin sama summa, saisivat suurperheen lapset huomattavasti pienemmät lahjat kuin toisen perheen ainokainen. Tässäpä dilemma pohdittavaksi!
Kommentit (32)
Ei kannata antaa rahaa, vaan jotain kivempaa ja omaperäisempää. Ei tule lahjan arvo niin selkeästi ilmi.
Mutta jos on pakko antaa rahaa, niin pääluvun mukaan on reiluinta. Jokaiselle oma kuori tms.
kukin tekee sitten rahalla mitä lystää. Ihan hyvä käytäntö minusta. Ja pääsevät helpolla kun ei tarvitse miettiä kaikille erikseen lahjoja.
sama summa. Vanhemmat eivät ole vastuussa lastensa elämänvalinnoista, ja veikkaisin, että tällaisessa tapauksessa ne vanhemmat kuitenkin ostavat syntymäpäivä ynnä muita lahjoja sen toisen perheen lapsenlapsille yms. mikä taas olisi siltä sinkku-lapselta pois.
Omille lapsille saman verran, ja lastenlasten muistamiset sitten erikseen.
mutta toi esimerkkisumma sitten voi vaihdella. Jos esim. yhdessä perheessä on 6 lasta, toisessa 4, kolmannessa 2 ja sitten on vielä sinkku, niin välttämättä ei pitäis oottaa mmitään lahjoja, koska 12 lasta ja se sinkku ja vielä vanhemmatkin ehkä, niin johan siitä tulee mieletön summa, vaikka ois pieniäkin lahjoja.
Sovitaan vaikka 50 Euroa per perhe + 10 euroa per pää...
Eli sinkulle 60
ja 4 lapsen perheelle 100
ja 1 lapsen perheelle 70
???
Molempi parempi. Ja varmaan aina tulee riita, teki miten vaan. Itse antaisin ehkä tasasumman, ja sit kaikille lapsille erilliset pienet lahjat.
lapsiaan tasavertaisesti. Jokaiselle annetaan samansuuruinen summa. Monestihan isovanhemmat auttavat lapsiperheitä rahallisesti monessa pikkuasiassa mitä kukaan ei huomaa: kuljetetaan ilmaiseksi lapsenlapsia harrastuksiin, ostetaan koulureppuja, kyniä, hese-aterioita jne. Sinä aikana se lapseton pariskunta ei saa välttämättä mitään.
Vanhempien tehtävähän on huolehtia omista lapsistaan eli sä ja mä ostetaan meidän lapsille lahjat, ei niitä tarvitse kenenkään muun kustantaa.
Onhan se kivaa, jos sais paljon rahaa jostain joululahjoihin ilman mitään vastapalveluksia ja sukuriitoja.
Sanovat suoraan, että mielummin lapsille kuin esimerkiksi lapsetonta elämää elävälle veljelleni, joka on valintansa tehnyt ja he hyväksyvät sen. Asiasta ei keskustella ja ovat hyvissä väleissä. Silti vain kokevat, että myös he tekevät silloin valintansa rahojensa kanssa. Lapsenlapset on kuulemma heidän elämänsä tärkein asia ja siksi sinne mieluiten. Toki muistavat mua ja veljeäkin.
...koska lapset luultavasti saavat omat lahjansa?
Meillä jokainen saa oman lahjan. Lapset saavat yleensä 100 euroa, lapsenlapset 50 euroa. Miksi ihmeessä jonkun lapsen lahja riippuisi sisarusten määrästä? Yhtä rakkaita Yksilöitä ovat kaikki.
en tiedä onko reilumpaa antaa omien lasten pääluvun mukaan vai lastenlasten pääluvun mukaan. mutta tuollainen 100 euroa perheelle on niin pieni rahasumma, että eihän perheellinen tee sillä mitään eikä siitä elämän aikanakaan tule kertymään mitään, joten ei sillä käytännössä ole mitään väliä miten vanhemmat hoitavat lahjapuolen.
todellista rahallista apua on kuskaamiset harrastuksiin, remonttiavut, lastenhoitoavut, MLL tunti maksaa noin 10 euroa, MLL yöhoito lähemmäs 100 euroa, eli kerrankin viikossa tapahtuva lastenhoito esim. yhden illan tekee jo jopa 50 euroa jos se pitäisi ulkopuoliselta ostaa. jos vanhemmat ovat joka viikko apuna arjessa, se on iso rahallinen etu.
Eli jos esim. kaksi lasta, joista toisella 4 lasta ja toisella 1.
Omille lapsille vaikka 50 € ja lastenlapsille 20 €.
Eli Se jolla 4 lasta saisi 130 € ja se jolla 1 lapsi saisi 70 €.
Mikä järki antaa sama summa rahaa 4 lapsenlapsisisarrukselle ja kuin yhdelle? Sais sitten yksinäinen serkku oikein taas pröystäillä? Kun muutenkin ne joilla vaikka vaan yksi lapsi ostavat sille enempi lahjoja.
Eli jos esim. kaksi lasta, joista toisella 4 lasta ja toisella 1.
Omille lapsille vaikka 50 € ja lastenlapsille 20 €.
Eli Se jolla 4 lasta saisi 130 € ja se jolla 1 lapsi saisi 70 €.Mikä järki antaa sama summa rahaa 4 lapsenlapsisisarrukselle ja kuin yhdelle? Sais sitten yksinäinen serkku oikein taas pröystäillä? Kun muutenkin ne joilla vaikka vaan yksi lapsi ostavat sille enempi lahjoja.
kuulostaa siltä että olet tehnyt paljon kersoja.
itse en tiedä kumpi on oikein. ymmärrän molemmat näkökannat.
Vielä hullumpaa on mielestäni, jos lapseton sinkku saa lahjoja samalla summalla kuin 4-lapsinen perhe - luulisi, että sinkulla olisi jo omastakin takaa enemmän rahaa käytössään.
Eli jokaiselle jolle muutenkin ostaisi lahjan, ei kai kukaan osta eri hintaisia lahjoja lapsenlapsilleen sen mukaan montako sisarusta hänellä on?
Eli kyllä oikeudenmukaisin on se että kaikki lapsenlapset ovat tasapuolisessa asemassa keskenään. Lapsille voi vanhemmat antaa sitten vaikka sen mukaan onko lapsella itsellään minkälainen rahatilanne. Musta tuntuu että meillä annetaan tiukassa paikassa rahaa, mutta ei sitä tyrkytetä jos ei ole mitään rahahuolia, ainakaan isompia summia.
Joten sopivaa et tästä vinkuu aina ne joilla on eniten niitä VAPAAEHTOISESTI tehtyjä lapsia. Joidenkin mielestäkö isovanhempien ja varsinkin lapsettomien sisarusten pitäis kuolla ja myydä ruumiinsa antaakseen kaikki rahat sille yhdelle emakolle suvussa.
Mut jos lahjoja haluaa antaa (oli ne sitten rahaa tai tavaraa) niin kaikille lapsille ja lapsenlapsille tasapuolisesti. Miten siitä voi joku ajatella eri tavalla?
Me saadaan sisarusten kanssa suht saman arvoiset lahjat, jokaisen puoliso myös ja sitten lapsenlapset sen mukana, mikä tarve kelläkin. Ja kaikilla meistä ei ole lapsia, jollain on jopa 4 (ei minulla). Eikä ole kyllä koskaan tullut mieleeni, että esim sisarusten lapsille ostetut lahjat pitäisi korvata rahana..? En vain tajuu..
ja lapseton siskoni saamme äidiltäni rahaa yhtäpaljon, kun saamme. Mielestäni se on ihan ok. Tosin, kun lähdimme äitini 60-vuotis matkalle, hän sponssasi molempia perheitä viidellä sadalla, niin mietin, että ehkä meidän nelihenkiselle perheelle olisi voinut lohkaista hiukan enemmän, koska matka maksoi meille hurjan paljon enemmän ja siskoni on minua huomattavasti hyvätuloisenpi, mutta luulenpa, ettei äitini vaan hoksannut ajatella asiaa, eikä ole minun asiani, miten rahojaan jakaa. Jokainen lahja otetaan iloiten vastaan. Eikä siskonikaan ole mikään törsäri ja tiedän, että hän harkitsee rahankäyttöään tarkoin.
kyllä tilanteesta...