Mitä tekisit, jos 15 vuotias tyttäresi ilmoittaisi seurustelevansa 26 vuotiaan miehen kanssa?
Kommentit (23)
Aikuisella miehellä jolla on suhde 15-vuotiaaseen ei KOSKAAN ole "puhtaat jouhot pussissa". Vaikka mies olisi ns. oikeasti kiinnostunut tytöstä niin se ei muuta sitä tosiasiaa että kyseessä on aikuisen ja lapsen välinen suhde joka ei kertakaikkiaan vaan voi olla tasa-arvoinen suhde. 15-vuotias on varsinkin seksuaalisuuden suhteen vielä hyvin kehittymätön. Hän on vielä kovin nuori aloittamaan seksielämän omanikäistensäkin kanssa, saati aikuisen. Ja turha kuvitella etteikö 26-vuotias suhteelta seksiä haluaisi.
15-vuotias ei ole vielä riittävän kehittynyt seksiin, ei henkisesti eikä tytön ollessa kyseessä vielä edes fyysisesti. 15-vuotiaana on vielä omassakin seksuaalisuudessa paljon hämmennyksen aihetta ja tuossa iässä pitäisikin saada rauhassa tutustua seksuaalisuuteen. Sitä rauhassa tutustumista ei ole suhde aikuiseen mieheen joka todennäköisesti osaa sanoa juuri ne oikeat sanat että rakastunut nuori suostuu seksiin vaikka ei olisi siihen vielä valmis. 15-vuotias tytöt eivät harrasta seksiä niinkään siksi että itse siitä oikeasti nauttisivat vaan enemmänkin siksi että ajattelevat sen "kuuluvan asiaan" tai koska ovat rakastuneita ja haluavat olla poikaystävälle mieliksi. Ja varsinkin silloin kun kumppani on paljon vanhempi käy helposti niin että tyttö kokee että pitää harrastaa seksiä vaikka itseä asia vielä lähinnä pelottaisi. Rakastuminenkaan ei tilannetta pelasta jos ei vielä ole seksiin tarpeeksi kypsä. Tyttö voi toki olla hyvinkin rakastunut, mutta se ei muuta sitä että kyseessä on hänelle haitallinen asia.
Jos aikuinen ihminen haluaa suhteeseen murrosikäisen kanssa niin silloin hän ei halua tasa-arvoista suhdetta vaan valtasuhteen jossa hän on itse hallitsevassa asemassa. Teinitytöillä on muutenkin usein tapana katsoa seurustelukumppania ylöspäin ja idealisoiden, joten tyttö on siinä hyvin heikoilla kun aikuinen mies vie.
Nämä ovat niitä suhteita joita naiset aikuisena usein katuvat tosi paljon. Moni pystyy vasta silloin myöntämään että lapsihan sitä oikeasti oli vaikka itse halusi niin kovasti olla jo aikuinen, ja että se mitä näennäisesti piti harkittuna ja vapaaehtoisena ei kovin harkittua eikä ihan vapaaehtoistakaan ollut.
Vanhemmat jotka sallivat lapselleen aikuisen "seurustelukumppanin" sallivat lapsensa hyväksikäytön.
Menivät näimisiin tytön ollessa 15 ja miehen 26 vuotias.
jostain syystä harva mies kestää sitä, kun "anopit" ryhtyvät puuhaamaan häitä.
itse ottaisin henk.koht. tähän mieheen yhteyttä ja käskisin pysyä kaukana, tai muuten ilmoitan poliisille. ja tyttö kunnon puhutteluun,tarvittaessa kotiarestiin.
Ei ehkä ihan sopivaa ja miehenkin pitäisi ymmärtää ettei noin nuori tyttö ole vielä kypsä seurustelemaan 26 vuotiaan kanssa. Ikäero voi toimia sitten kun neito on 25-30 mutta nyt ei mitenkään: Nainen ei ole vielä henkisesti kehittynyt tuossa iässä. Ei ole oikeastaan vielä edes nainen vaan nuori tyttö.
kun rupesin seurustelemaan 27 vuotiaan miehen kanssa. Onko se yksi vuosi merkittävä, vai tuomitseeko kaikki myös tällaisen suhteen?
oma kakaralle kova puhuttelu ja kotiaresti, että kehtaakin.
kun rupesin seurustelemaan 27 vuotiaan miehen kanssa. Onko se yksi vuosi merkittävä, vai tuomitseeko kaikki myös tällaisen suhteen?
että vuosi sinne tänne. Mitä ihmettä olevinaan aikuinen mies 27 vuotias mies näkee pikkutytössä?
Mieleltään vinksahtanut pakko olla.
meillä 10-vuotias tyttö seurustelee nelikymppisen miehen kanssa. normaalia?
Suomessa suojaikäraja on 16v eli siinä ei ole edes lain mukaan mitään moitittavaa, jos 16v tyttö omasta vapaasta tahdostaan haluaa seurustella tai harrastaa seksiä 27v miehen kanssa. Mahtaa kukkahattutanttoja ottaa päähän kuinka söpöt teinitytöt vetoavat biologiansa puolestakin aikuisiin miehiin paljon paremmin kuin rupsahtaneet yli 40v akat.
Teidän mielestänne suojaikäraja vissiin pitäisi olla 25v, koska nuoret tytöt ovat selvästi teille jokin uhka kauneutensa ja suloisuutensa vuoksi.
Teidän mielestänne suojaikäraja vissiin pitäisi olla 25v, koska nuoret tytöt ovat selvästi teille jokin uhka kauneutensa ja suloisuutensa vuoksi.
ei tarvitse suojaikärajaa nostaa mutta tosiasia on että aikuinen mies (johon pitäisi jo lukeutua kun on lähemmäs 30 v ) ei mielestäni ihan täysillä kulje jos kiinnostuu seurustelumielessä pikkutytöistä johon vielä 15-18 vuotiaat luen. Ok on kypsempiä tyttöjä ja on lapsellisempia miehiä mutta tuossa kehityvaiheessa yleisesti nuori on vielä haavoittuvampi ja silloin se vastuu mahdollisesta hyväksikäytöstä on aikuisella, ja se että on halukas seurusteluun ja suostuu seksiin ei poista hyväksikäytön mahdollisuutta. Onhan niitä hyviä manipuloijia, ja kyllä sama mahdollisuus on myös kun kyse aikuisista mutta aikuinen kuitenkin vastaa itsestään, nuoria tulee joskus vastoin heidän omaa tahtoansakin suojella. Se on se ikävä puoli vanhemmuudessa.
suhteensa ja sanoisin, että tytön pitää antaa se mies mulle.
kun rupesin seurustelemaan 27 vuotiaan miehen kanssa. Onko se yksi vuosi merkittävä, vai tuomitseeko kaikki myös tällaisen suhteen?
että vuosi sinne tänne. Mitä ihmettä olevinaan aikuinen mies 27 vuotias mies näkee pikkutytössä?
Mieleltään vinksahtanut pakko olla.
Me harrastimme seksiä ensimäisen kerran, kun olin 17-vuotias, siis noin puolen vuoden päästä seurustelun aloittamisesta. Muutimme yhteen, kihlauduimme ja menimme naimisiin muutaman vuoden päästä. Olimme yhdessä yhteensä 13 vuotta ja nyt kun olen yli 40v, olemme vieläkin tekemisissä.
Että minun mielestäni se oli ihan normaalia elämänkulkua, ei siinä ikäero ollut missään merkittävässä suhteessa.
tytön "arestiin" tai en varsinaiseen arestiin vaan hänen suojelemisekseen en päästäisi häntä mihinkään valvomatta. Sama tilanne kuin jos dokaisi holtittomasti tms.
Ei kirjoittaja puhunut hyväksikääytöstä vaan vapaaehtoisesta molemminpuolisesta 16v ja aikuisen miehen suhteesta.
16v tyttö voi itse päättää kenen kanssa hän seurustelee oli sitten 20v tai 30v mies kiinnostuksen kohteena. Ja mitä miehen kiinostukseen 16v tyttöön tulee, kyllä se niin on, että miehessä pitää olla jotain vikaa JOS EI näe 16-vuotiaita sukukypsiä kauniita neitosia viehättävänä, jotka on kaiken lisäksi vielä täysin laillisia. Joissain maissa suojaikäraja on jopa tätäkin alempi, esim 14v tai 15v.
Soittaisin poliisille.
niin kauan ku eivät harrasta seksiä.
Aikuinen mies, joka kiinnostuu pikkutytöistä, ei ole terve.
Se tuskin kuitenkaan auttaisi. Kysyisin harrastavatko seksiä (harrastaishan ne) ja tekisin rikosilmoituksen.
miehen näytille ja selvittäisin samalla miehen tarkoitusperät, voi kuule, saisin helposti selville, minulle ei valehdella :)
Jos tilanne näyttää siltä, ettei miehellä ole puhtaat jauhot pussissa, ilmoittaisin poliisille asiasta. Jos mies kuitenkin olisi oikeasti kiinnostunut tytöstä, antaa palaa, jos tyttö olisi oikeasti kiinnostunut miehestä.