Lasten parissa työskentelevät! Meillä ryhmässä
tyttö (7v) joka on tosi ilkeä toisia kohtaan. Siis oikeasti ilkeä. Esim. sanoo jotain loukkaavaa "kaveristaan" niin että kaveri kuulee. Kaipaa joka käänteessä toisista vaikka ei olisi mitään syytä. Haluaa määrätä kaiken aikaa ketkä saavat tulla hänen "hoviinsa" leikkimään.
Tässä pieni osa esimerkeistä. Minua sisimmässäni ärsyttää tuo tyttö suunnattomasti. Toki puutun aina kun hän pomottaa ja alistaa muita.
Miten te muut osaatte suhtautua jos ryhmässänne on tuollainen "ärsyttävä"?
En pidä tytöstä yhtään!
Kommentit (3)
Tyyppi seurantaan ja pientä "kurmutusta". Antaa viimeisenä sille vuoroja. Ei noteeraa häntä niin usein kuin muita lapsia jne
Tai sitten otat selvää miksi pentu on niin kamala. Ehkä siihen löytyy joku selitys?
Äidin kanssa keskusteltu paljon lapsen käyttäytymisestä, mutta eipä tuo ole käytöstään muuttanut vuosien saatossa.
Osaa olla mielistelevä opettajien/ohjaajien edessä, mutta ilkeä toisia kohtaan kun silmä välttää. ap
Tyyppi seurantaan ja pientä "kurmutusta". Antaa viimeisenä sille vuoroja. Ei noteeraa häntä niin usein kuin muita lapsia jne