Ostin päivällä nauta-sikajauhelihaa
joka oli jauhettu kaupassa. Kotona huomasin että jauheliha on tummaa sisältä. Onko se pilalla? Voinko käyttää sitä? Piti olla tänään jauhettua.
Kommentit (4)
Vierailija kirjoitti:
Ne sikanaudat syntyvät siinä pakkauksessaan. Ei niitä jauheta, se olisi murhaa.
Piti sitten näin nasevan ja hauskan kommentin takia nostaa 13 vuotta vanha ketju.
Kumma juttu tuo Google, sinne kun kirjoittaa saman kysymyksen saa vastauksen. Heti.
Raa'an lihan punainen väri johtuu pääasiassa lihassa olevasta myoglobiinista. Myoglobiini on hemoglobiinin kaltainen proteiinia ja rautaa sisältävä rengasmainen yhdiste. Myoglobiinin määrä vaihtelee eläinlajin, eläimen iän ja ruhonosan mukaan. Mitä vanhempi eläin, sen tummempi on lihan väri. Lihakset, joita eläin käyttää liikkumiseen ovat tummempia kuin ne lihakset, joita ei rasiteta.
Myoglobiini reagoi ilman hapen kanssa ja siksi tuoreenkin lihan väri muuttuu nopeasti esimerkiksi pakkauksen avaamisen, lihan leikkaamisen tai jauhamisen jälkeen. Lihan pinta on yleensä kirkkaamman punainen kuin sisäosat, sillä pinta on kosketuksessa hapen kanssa. Lihan sisäosa, jossa happea ei ole juuri lainkaan on väriltään tumman purppuranpunainen.
Lihan väriin vaikuttaa hapen lisäksi myös lihan mikrobiologinen laatu ja ympäristötekijät, kuten lämpötila. Lihan pinnan runsas bakteerimäärä, lihan alhainen pH ja korkea lämpötila edistävät ruskean värin syntyä. Kun esimerkiksi lämpötila nousee lihaa kypsennettäessä, lihan proteiinit alkavata denaturoitua ja väri muuttuu harmaaksi. Lihan säilytyslämpötila vaikuttaa siihen, kuinka pitkää raaka liha säilyy punaisena. Mitä kylmemmässä lihaa säilyttää, sen kauemmin väri säilyy punaisena.
Lihaksesta irtoava lihaneste on punertavaa siihen liuenneen myoglobiinin takia.
Lihan värin muutos ei huononna tai muuta lihan ravintosisältöä. Sillä ei ole myöskään vaikutusta makuun ellei kyseessä ole pilaantumisesta johtuvat värin muutokset. Lihan värin muuttuminen ruskeaksi on normaalia ja liha on turvallista ravintoa. Jos raa'an lihan pinta on harmaa tai vihertävä, väri saattaa myös olla merkki huonosta jopa syömäkelvottomasta laadusta varsinkin, jos on aihetta epäillä lihan säilytysolosuhteita ja/tai kylmäketjun katkeamista. Tällöin pilaantumisen voi yleensä huomata muistakin selkeistä merkeistä, kuten maku- ja hajuvirheistä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ne sikanaudat syntyvät siinä pakkauksessaan. Ei niitä jauheta, se olisi murhaa.
Piti sitten näin nasevan ja hauskan kommentin takia nostaa 13 vuotta vanha ketju.
Jotkut ovat vähän hitaita nasevan kommentin keksimisessä
Ne sikanaudat syntyvät siinä pakkauksessaan. Ei niitä jauheta, se olisi murhaa.