Minulla on sosiaalitoimen asiakkuus, mitä hyödyn siitä?
Pääsen toki juttelemaan sosiaalityöntekijän kanssa, mutta rahallisesti en saa sen enempää kuin tavis toimeentulotukiasiakaskaan.
Kommentit (4)
se antaa sinulle tietynlaisen leiman kyllä.
jossa maininta että sosiaalitoimen asiakkuus. En valita, mutta kai siitä asiakkuudesta pitäisi jotenkin hyötyäkin.
Ihan mielelläni toki käyn juttelemassa sosiaalityöntekijän kanssa, mutta samat paperinivaskat minun on siitä huolimatta toimeentulotukeen jätettävä ja joka kertaa tulee hylkypäätös.
Ainoa hyöty on se, että sairaalamaksut siirretään sossun kautta asiakasmaksuyksikköön, jossa voidaan harkita niiden huojentamista tai poistamista.
Onpahan toimettomalla sosiaalista elämää, kun käy sossun kanssa kerran kuukaudessa juttelemassa, en valita.
kehuskella kylillä ja esim. etuilla kassajonossa ja baaritiskillä: antakaapa tietä, minulla on sosiaalitoimen asiakkuus. Saat myös ns. SOSAS-kortin postissa, jota vilauttamalla pääset jonon ohi Lidl:ssä, kelassa ja alkossa. Saat näissä myös 5% alennusta. Ostokset kerryttävät SOSAS-pisteitä, 80 000 pisteellä saat ilmaisen tupakasta vieroituskurssin.
Onko perheenne siis lastensuojelussa?
Olen itsekin säännöllisesti hakenut toimeentulotukea ja tavannut sosiaalityöntekijöitä. Pitäisikö sen tarkoittaa jotain erityistä asiakkuutta?
Ainoa rahat mitä toimeentulotuen lisäksi voi sossusta saada, ovat erilaiset harkinnanvaraitset toimeentulotuen osat. Niitä voidaan myöntää esimerkiksi tietyn väestön kansalaishameisiin, harrastuksiin, muuttoon jne. Mutta ei niiden hakeminen vaadi mitään erityistä asiakkuutta.