Hesen Iso Carolina -hampurilainen, maistuuko yhtä hyvältä kuin originaali?
Kommentit (26)
Iso Carolina on kyllä yks parhaimman makuisista hampeista kautta aikojen. Hesen versiosta en osaa sanoa mitään,kun en ole maistanut.
Hesen hampparit kuitenkin yleisesti ottaen parempia kuin esim. Mäkkärin,vaikka Mäkkärin El-Maco onkin melko maittava :)
ja oli pettymys. Siinä kuuluu olla tomaattia paljon mutta tuossa syömässäni sitä oli vain näytteen verran.
ja kyllä muistan miltä se maistui, sen verran usein niitä tuli iltavuoron päätteeksi ahmaistua :)
Vika on uskomattoman pahassa ketsupissa.
Ja tomaattia liian vähän. Pihvitomaatissa oli se salaisuus.
Nuoruudessani ihan ehdoton suosikki oli tuo Carolina. Hesburgerin hampurilaiset ovat paljonkin vetisempiä. Pidän kyllä runsaasta majoneesista mutta en siitä, että sillä peitetään pahan ketsupin makua...
Hesburgerin kebab on kyllä hyvää. Ei vain saa kuin Turun seudulla, kun Jumbon Hesekin sen lopetti valikoimastaan.
Hesen Iso Carolinalla ja Carrolsin Iso Carolinalla on yhteistä vain nimi. Mielestäni tuote eroaa kokonsakin puolesta alkuperäisestä. Eli sämpylä ja pihvi ovat halkaisijaltaan pienemmät.
Myöskin tuot tomaatin määrä on pienempi.
Hesen ketsuppia ei voi edes ketsupiksi kutsua. Maistuu hieman samalta, kuin jostain lounaskahvilan vanhasta pullosta päiväys mennyt. Eli käyneeltä maistuu.
Todella surkea hampurilainen, ei maistu yhtään samalta kuin joskus tuo suosikkini maistui. Usein ostinkin niitä kaksi ja jätin ranskalaiset ja juomat ostamatta
Mikä pettymys! Ei maistunut ollenkaan samalle kuin oikea Iso Caro! Miten kehtaavat markkinoida mautonta, limaista p***aa Caro nimellä? Olin yhtä pettynyt viime vuoden Caro Jr:iin.
Kuka avaisi uuden Carrolsin Helsinkiin vanhoilla hyvillä tuotteilla? Heseen ja Mäkkäriin en suostu menemään. BK oli sentään suht' positiivinen yllätys.
tomaattia, mitä oli alkuperäisessä I-C:ssä. Jonka maku oli muutenkin raikkaampi.
big caroline oli aikoinaan ehdoton lemppari ja nyt ostin tuon heti kun mainoksen näin. Pah mikä pettymys :(
Jo aikanaan, kun vaihtuivat, pihvin rakenne ja sämpylä muuttui aika pian. Silloin mm. hesellä rasva maistui liikaa läpi. Nyt ei maistu edes siltä. Jollain tavalla kokonaisuus on hesellä vähintään vetisemmän tuntuinen. Carolinassa hyvää oli juuri se sopiva rapeus/kuivuus, mutta haukatessa mehukkaan tuntuinen. Eiköhän Carrols käyttänyt silloin vähän liian kalliita aineksia pysyäkseen kilpailussa mukana.
Ei maistu, koska Hesen ketsuppi on jotain aivan ala-arvoista ja pilaa muuten hyvän hampurilaisen. Jos mahdollista, niin tilaa hampurilainen ilman ketsuppia ja lisää siihen kotona sitten kunnon ketsuppi, niin sit on hyvä.
Ei maistu, koska Hesen ketsuppi on jotain aivan ala-arvoista ja pilaa muuten hyvän hampurilaisen. Jos mahdollista, niin tilaa hampurilainen ilman ketsuppia ja lisää siihen kotona sitten kunnon ketsuppi, niin sit on hyvä.
on kyllä kamalaa. Kerran krapulassa hesessä lueskelin huvikseni sitä ketsupin tuoteselostetta ja siinä oli jopa ketsuppi-aromia! Siis tehty keinotekoisella aromilla maku siihen. Ehtaa paskaa siis.
Hesellä myydään kyllä muutenkin melko paskaa (pika)ruokaa - kyllähän siinäkin toivoisi vähän laatua olevan kun ei mitään halpoja "herkkuja" ole.
et se Carrolsin kanahamppari oli herkullista. Olen mä käynyt Helsingin Carrolsissakin maistamassa, mutta eihän se samaa tavaraa ole, eri muotoinenkin.
Tuli vaan mieleen.
Miten joku voi edes muistaa miltä se maistui Carrolsissa?
Ihmettelen vaan!
Minulla ei edes ole mikään hyvä makuaisti, mutta jotkin maut vain nyt ovat jääneet mieleen.
Itse söin aina Carrolsin 'Pienen Carolinan' ja pystyn sen maun jotenkin palauttamaan mieleen. Jo vuosia sitten, kun Hese otti nuo Carrolsin tuotteet valikoimiinsa, kävin nostalgian vuoksi ostamassa ko. hampurilaisen. Järkytys oli kyllä suuri, kun ei se maistunut lainkaan entisenlaiselta.
Ei jäänyt kuin ihmetys mieleen, miksi heidän piti myydä ihan eri tuotetta tuolla nimellä. Tässä ketjussa on mainittu huono ketsuppi, mutta minusta tuntuu, että Carrolsilla oli jokin oma hyvä majoneesi niissä, tai erilainen juusto kenties.
En tosiaan aio turhaan testata tuota uutta Carolinaa.
Iso Carolinaa, kun satuin Hesen kohdalle ja iski nostalgian kaipuu. Ei se ollut hyvä, vaan suorastaan huono.
Ei muistuttanut kuin ihan etäisesti alkuperäistä. Maku huono. Sämpyläkin hajosi käteen ja kaikki oli lopussa ihan mössöä, jonka kanssa sai taiteilla, ettei tippuisi käsistä.
Eipähän taas tarvitse käydä Hesellä ainakaan seuraaviin 5 vuoteen (jolloin ehtii taas vähän unohtaa kuinka huonoja niiden hampurilaiset ovat ja olettaa, että ovat ehtineet parantua).