Maalismussukat viikonloppuun
Hei kaikille maaliskuisille
Minulla alkoi eilen vähän aikaistettu äitiysloma. Jouduin jäämään sairaslomalle ja mieli on ollut melkoisen maassa. Painajaiset yöllä sattuneesta kummittelivat. Laskettuaikahan meillä on vasta 2.3. Minua on vaivannut jo useaan otteeseen ärtsy urea plasma. Jouduin siihen syömään kolme antibioottikuuria, eikä se niilläkään talttunut. Nyt on tultu siihen, että urea on aiheuttanut kohdun kaulan reilun lyhenemisen ja pehmenemisen. Myös yleinessä verenkuvassa näkyi muutoksia. Kovat ja kipeät supistukset ovat arkipäivää. Niitä yritetään hillitä levolla, mikä oikeastaan onkin tässä vaiheessa ainut keino. Joka viikko on kontrolli äitiyspoliklinikalla ja toivottavasti muutoksia ei nyt jatkossa tule siihen tahtiin, että joutuu sairaalaan osastolle jäämään. Pitkä aika tulee loppuodotukselle jokatapauksessa. Pääasiahan kuitenkin on, että piiperoinen pysyisi masussa mahdollisimman kauan. Sanoivat, että 30 viikkoa on sellainen rajapyykki, jonka jälkeen selviäminen ilman vaurioita on jo todella todennäköistä. Sen jälkeen jokapäivä on voittoa.
Kaikesta huolimatta kaikille piparintuoksuista joulunodotusta ja leppoisaa vauvanodotusta!
Terveisin
mine + piiperoinen 27 + 1
Kommentit (26)
Kävin vahingossa kirjottamassa tän viestin huhtikuisten pinoon...tytöstä oli laskettuaika huhtikuussa joten menen tän kanssa aina sekasin. :)
Varsinkin kun tästä laskettuaika on 16.3. ja tyttö syntyi 15.4(siitä oli la 28.4.).
Enpä ole tänne piiiitkään aikaan kirjotellut, mm. järkkyjen selkäkipujen takia jotka vain pahenevat jos kauan istun.
Keskiviikkona olin neuvolalääkärissä ja sain lähetteen labraan. Ottavat pari koetta ja kattovat et onko selässä kenties joku tuléhdus, kipu kun tuntuu vain pienellä alueella. Jos ei ole tulehdusta eikä kipu hellitä ni sitten määräävät vahvempia särkylääkkeitä! Olo vaan välillä tosi kurja kun kipuun ei auta muu kuin makaaminen ja silti pitäis pystyä tyttöä hoitamaan (1v7kk).
Neuvolassa oli kaikki ok! Hb 116 ja sf-mitta 27cm. Painoa tullut nyt yhteensä 3.3kg. Sydänäänet kuulu hienosti, vaikka lääkärikin sano et on niin liikkuva kaveri että ei meinaa perässä pysyä!=)
Vauvasta tullut ihan mahdoton ilta/yöeläjä. Melkein aina kun ite yritän käydä yöunille ni alottaa mahassa sellasen myllerryksen et aina kun meinaan nukahtaa ni havahdun johonkin möyrintään. Onneksi öisin en siihen herää!!:)
Viä ei ole tarvinnut alottaa öistä vessa rumbaa *koputtaa puuta*. Tyttöä odottaessa tuntui siltä et sai melkein koko raskauden ajan rampata vähän väliä vessassa!
Tänään taitaa lumet sulaa pois :( On vaa vesisadetta luvattu. No toivottavasti ei ihan kaikki sula!! Ja tulis joulukis vähän uutta tilalle!!
Mutta nyt mentävä tyttöä viihdyttämään!!
terv. lottis rv. 25+1
Jaksamista minelle, onneksi keskosia pystytään nykyään hoitamaan hyvin. Tietysti jokainen päivä masussa on plussaa.
Me käytiin eilen femedassa brunolla 4-d ultrassa. Ja oli kyllä kiva käynti. Brunon totesi, että 100% poika, eli kolmatta poikaa odotellaan meidän perheeseen. Pettymyshän se on, mutta kyllä se varmaan tästä iloiseksi pojan odotukseksi muuttuu :-) Jotenkin ne jalat vaan kaupassa olisi vienyt sinne mekko-osastolle, mutta ei auttanut...
Sunniva rv 24+1
Voi mine! Nyt vaan kaikki stressi pois (jos vaan suinkin mahdollista) ja lepoa levon perään että ensimmäinen maalisvauveli ei aivan vielä syntyisi. Jokainen päivä on plussaa minkä vauva saa masussa olla. Onneksi nykyään keskosien hoito on ihan loistoluokkaa ja mahdollisuudet selvitä on hyvät. Mutta koita levätä ja rentoutua! Ja tule mahdollisuuksien mukaan ihmeessä meillekin kertomaan tilanteesi kehityksestä.
Sitten hehkutusta. :) Gradun ensimmäinen versio on nyt palautettu ja proffa kehui kovasti kun vilkaisi sitä pikaisesti. Sovittiin tapaaminen heti tammikuun alkuun ja silloin saan tietää paljonko on korjattavaa. Proffalla on ainakin neljän muunkin ryhmäläiseni gradu tarkastettavana joten saadaan porukalla jännätä kuinka käy. Mutta nyt on oikein rentoutunut olo ja olen tyytyväinen itseeni. Kävin palauttamassa gradumateriaalit ja tulin hetkeksi koneelle odottelemaan seminaarikaveriani että päästään lounaalle. Sen jälkeen lähden kohti kotia kaupan kautta.
Viime yönä taas supisteli aika kivuliaasti. Tähän asti on ollut vaan harjoitussuppareita mutta nyt on parina päivänä tullut aika kivuliaita versioita. Ei kai kaikki kipeät supparit merkkaa sitä että kohdun suulla tapahtuisi jotain kriittistä? Viime yönä oli oikein pakko nousta hetkeksi ylös ja kävelemään kun oli niin vaikea olla. Masukin alkaa olla jo niin iso että on sängystä ylösnouseminenkin vaikeahkoa. Kyllä ne supparit onneksi rauhoittuivat ja tänään ei ole supistellut. Mietin vain että pitääkö tästä nyt soittaa neuvolaan kun on viikonloppukin tulossa vai onko syytä huoleen.. Vauveli liikkuu normaalisti eikä muuten ole ikävä olo mutta nuo kipeät supparit vaivaavat mieltäni. Ensi viikollahan mulla olis kyllä muutenkin neuvola.
Äitiyspakkausta odotellaan aina vaan. Se lappunen tuli viime viikolla ja jos parisen viikkoa menee niin varmaankin ensi viikolla se pakkaus vihdoin tulee. Nyt kun on tuo gradukin hetkellisesti ainakin pois jaloista niin jaksan keskittyä vauvan hankintoihin. Mies lupasi että huomenna mennään päivällä katselemaan tavaroita kun hänelläkin on vapaapäivä. Huomenna illalla mennään sitten kaupungille ainakin syömään. Sunnuntain mies onkin sitten taas töissä. Eli semmoisia suunnitelmia meillä. :) Kuis muilla?
Ahaa nyt kaveri tuolta tuleekin joten lähdetään tästä syömään. :) Mukavaa viikonlopun alkua masujen omistajille!
Lily & Nappo 27+2
Meillä onkin kiireinen viikonloppu edessä, huoh...
Tänään ollaan menossa Messukeskukseen Helsinkin Motor Showuhun, siellä meneekin iltaan asti. Huomenna mies menee (taas) salibandy turnaukseen ja me mennään neidin kanssa serkun vauvan ristiäisiin. Sunnuntaina ollaan menossa mun isän luokse joulupuurolle... Onneksi ensi viikolla on itsenäisyyspäivä niin saa vähän levätä ja olla perheen kanssa.
Omassa olossa ei muutoksia. Valttu möyrii masussa omaan tyyliinsä niin että maha heiluu:) Railun viikon päästä on seuraava neuvola, sitä odotellessa...
-Santtu, tyttö 13kk ja VAlttu 27+2
[color=green]täällä sitä ollaan, kivaa että viikonloppu tulossa! ollaan menossa ma iltapukujuhlille (ei linnaan;), päätettiin viime tingassa mennä joten nyt kova miettiminen vaatteiden kanssa. löysin kaverin kanssa eilen suht halvan puvun joka menisi jossain kyllä tämän vatsan jälkeenkin, mutta en ole varma tykkäänkö siitä. omasta kaapista löysin puvun vähän venyvää satiinia joten ehkäpä sekin pienellä vaivannäöllä ja uudistuksella kävisi.
Eilen oli pakko jättää jumppa väliin kun vatsaa vihloi. Nytkin tuntuu mutta ihan toisessa paikkaa, toivottavasti tuolla kaikki hyvin! No, potkiihan tuo joten eiköhän siellä ole. Jos olo paranee käyn illalla uimassa.
Eilen ostin ekat jutut vauvalle- hassulta mutta hyvältä tuntuu! Viikonloppua,
:) Caddie ja Pirpana, rv 25+3[/color]
Nyt on mukava aloittaa viikonloppu kun kämppä siivottu ja joulukoristeet laitettu. Kuuntelin koko päivän joululauluja tunnelman kohottamiseksi. Eli tervetuloa joulu!
Lumi tuppaa meiltäkin sulamaan, toiveissa kuitenkin valkea joulu! Huomenna taidan leipoa tortut ja jos illalla ostais vaikka ekat glögit. Pipareita en jaksa leipoa kun kuitenkin ostaisin valmiin taikinan ja samalta ne sitten maistuu kun kaupasta ostetutkin. Jotenkin onnistun aina sotkemaan sen taikinan kanssa.
Soitin eilen töihin ja kerroin sairasloman jatkuvan äippäloman alkuun. Pomo pyysi kuitenkin tulemaan joululounaalle 12. päivä. Ihan kiva nähdä vielä työkamujakin ja jouluruokaa oon himoinnut jo jonkin aikaa. Bb:ssäkin tekivät tässä yhtenä päivänä ja kyllä herahti vesi kielelle.
Masussa kaikki ennallaan ja tytsy potkii kovasti. Välillä tuntuu hassulta kun vetää itsensä suoraksi, ihan kuin jalat tulisivat masusta läpi. Eilen ultrassa pää oli jo alhaalla, saa nähdä meinaako vielä kääntyillä. Ensi viikolla taas neuvola ja se sokerirasitustesti. Nyt pidän peukkuja ettei arvot ole koholla, viimeksi koholla oli vain paastoarvo. Närästänyt on taas koko päivän vaikken ole ehtinyt maata ollenkaan. Jos vaikka saisi viikonlopun aikana hankittua sitä samariinia.
Meinaako moni katsoa linnan juhlat? Itse katson vain kättelyn ja tietysti arvostelen kaikki puvut ;) Huvinsa kullakin...
Nyt nostan jalat pöydälle ja alan nauttia siististä kodista!
Kati, Jessica ja Lilli-Putti (26+5)
Oon tänään menossa kaverin kans ulos syömään, mutta myöhään en aio olla..Huomenna vietetään kotipäivää ja sunnuntaina aattelin mennä vähän jouluostoksille. Semmosia viikonlopun suunnitelmia siis.
Oon nyt eilisen ja tän päivää mittaillu verensokereitani neljästi päivässä. Ennen aamupalaa ja tunti aamupalan jälkeen sekä ennen pääateriaa (lounas tai päivällinen) että tunti sen jälkeen ja ONNEKSI arvot ovat olleet alle sen mitä ei saisi ylittää, joten kovin tiukkapipoisesti ei tarvitse tätä rakauden aikaista dieetti ruokavalioo noudattaa ja ehkä kerran viikossa voin herkutella jopa karkilla. Pääasia on että kiinnittää huomiota aterian määrään ei siihen mitä se on. kaikkea voi syödä kohtuudella ; )
Kutsu äippäpolille tulee kuitenki sitä vauvan painoarviota varten ja otan sinne sitte mukaan noi viikon sokeriseuranta tulokset..
Muuten (.) kuuluu hyvää. Niilo potkiskelee kovasti ja olotila on ollu aika hyvä muuten..Meinas tänään paukkua töissä hermot kun pomo ei ole paikalla enneku ens keskiviikkona ja ne äippärahapäätökset on lojunu sen pöydälle viikon ja sen pitäis vielä mennä palkkakonttoriin ja sieltä vasta kelaan ja sen pitää KELASSA OLLA viim 2 kktta ennen laskettua aikaa!!! Voi video. Kiva pomo mulla!!!!! Mitäs sitten jos se ei laita paperia meneen ajois eteenpäin niin en varmaan saa äitiysavustusta enkä äitiyspäivärahaa?! Sen pitäis vaan tehdä siihenjoku viranhaltijan päätös. Olen vakituisessa virassa ja haen äippärahaa puolenvuoden työtulojen mukaan. Siksi siis vielä kiertaa palkkakonttorinkin kautta. Onko kellään yhtä vastaavaa tilannetta?! Täytyy heti ens keskiviikkona soittaa pomolle ja sanoa että koittas nyt laittaa paperia eteenpäin..Kuun puoliväliin mennes pitäis sen olla jo kelas!!!!! Helvetti kun saa itten huolehtia töissä pomonkin asioista!!
Asiasta viidenteen...ONKO KUKAAN LASKENU ONKO MEISTÄ MAALISMUSSUKOISTA SYNTYMÄSSÄ ENITEN POIKIA VAI TYTTÖJÄ SIIS ARVIOIDEN MUKAAN?
Hyvää alkavaa viikonloppua kaikile ja tuun taas poriseen viikonlopun aikana lisää.
T.Lyytikki rv 25 tasan huomenna JO!
Ollaan kohta lähdössä savoon, eli kotikonnuille viikonloppua ja alkuviikkoa viettämään. Huomenna on papan hautajaiset, joten jäädään ekaksi yöksi maalle Leppävirran kohdalle ja loppuajaksi mennään Kuopioon.
Muutama päivä sitten kävin ostamassa MAMMAmalliston vaatteita, kun omat ei enää päälle mahdu ilman, että napa näkyy. Eli maha on alkanut kasvaa, kun siitä aiemmin olen kirjoitellut, että sitä ei vielä ole. Suosittelen KAIKILLE LINDEXIÄ ja H&M:ltä löytyi nätit vaatteet hautajaisiin, toki niitä voi muulloikin pitää.
Tänään kävin kaupungilla ostamassa KANEILLE isomman kuljetusboxin, niin onpahan niilläkin kivempi matkustaa.
SITTERI tarttui mukaan Vaunupuodista ja siitä löytyy siniseltä pohjalta PUPUN ja PORKKANAN kuvia. Yksinkertainen ja nätti! Odottelen avokkia intistä kotia kohti... saa nähdä sitten sitteri-yllärin!
Lumista viikonloppua kaikille...
-Bambi ja perhonen rv24 tasan-
LINNANJUHLAT on pakko katsoa ja arvosteleminenhan se jää tavis-kansalaiselle tehtäväksi niissä kekkereissä. ;)
Kerroin tuossa aamuisessa viestissäni miten minulla on nyt parina yönä tullut kipeitä suppareita reippaasti. Aikani asiaa mietittyäni tänään soitin neuvolaan ja kysyin pitäisikö minun olla huolissani. Th ei halunnut oikein kommentoida juuta eikä jaata vaan halusi soittaa lääkärille. No hetken kuluttua neuvolalääkärini soitti minulle ja kyseli supistuksistani ja olostani. Kerroin että ne kipeät supparit ovat tulleet nyt parina viime yönä mutta päivällä vain harjoitusversioita ja olo on muuten normaali. Lääkäri sanoi että mikäli haluan niin hän voi ottaa minut ylimääräisenä potilaana iltapäivällä niin saan viikonloppua vasten mielenrauhan. Soitin miehelle ja kysyin että pääseekö/haluaako hän mukaan. Mies tuli sitten mukaani iltapäivällä terveysasemalle. Lääkäri kuunteli vauvelin sydänäänet ensin ja ne olivat 155-160 kuten tähänkin asti aina. Sitten hän paineli vatsaa ja mittasi SF:n joka oli kasvanut hurjasti. Viimeksi neuvolassa (rv 23+1 muistaakseni) saatiin 20 cm ja nyt oli 25 cm. Pikkuisen keskikäyrän yläpuolella mennään mutta lääkäri tuumasi vain että hieno kasvu. Lopuksi lääkäri teki sisätutkimuksen ja kohdunkaula oli lyhentynyt sentin verran eli nyt sitä oli jäljellä 2 cm. Paikat ovat kuitenkin kiinteät ja täysin kiinni. Lääkäri kehoitti ottamaan ihan rennosti mutta ei määrännyt vuodelepoon. Sanoi että voin tehdä kaikkea ihan normaalisti mutta täytyy muistaa levätä välillä ja kunnolla. Ja tietysti omaa oloa kuunnella koko ajan. Kehoitti myös soittamaan heti jos olossa tulee muutoksia tai alkaa muuten vain huolestuttamaan. Minulla on todella ihana neuvolalääkäri ja th:kin on minusta kiva tapaus. Tuli siinä mielessä hyvä olo että minun huoleni otettiin vakavasti ja lääkäri suostui ottamaan minut ylimääräisenä tänään vaikka minulla on varsinainen neuvola ensi viikolla.
Pikkuisen olen edelleen huolestunut vaikka lääkäri sanoikin ettei kannata huolehtia. Toivottavasti kaula ei nyt lyhentyisi hetkeen eikä paikat alkaisi aukeamaan. En mä vielä halua synnyttää.
Muuten päivä on mennyt ihan mukavasti. Kaupassa ehdin käymään ennen sitä ta:lla käyntiä ja mieskään ei enää mennyt töihin vaan tuli kanssani kotiin. Ollaan tehty ruokaa ja olla möllötelty. :) Kaverini soitti äsken ja kysyi voisiko tulla pistäytymään kun ei olla hetkeen nähty. Lupasi tulla puoli 9 pintaan eli ihan kohta.
(.) ei tosiaan nyt muuta kuin nuo yllämainitsemani. Jumppaaminen on ollut reipasta tänään ja häpyliitosta on särkenyt melkoisesti. Tuossa äsken piti kirjoittaminen hetkeksi lopettaa kun sormet jotenkin puutuivat kummasti. Mahtaako tämäkin olla raskausvaiva? Muuten olo on oikeastaan aika hyvä.
Nyt mä käyn vaihtamassa nämä lökäpöksyni vähän siistimmän näköisiin housuihin kun se kaverini tulee käymään. Ei hän tietysti ulkonäköäni tule arvostelemaan tänne mutta minulla on tapana pukeutua " ulkopuolisten" nähden vähän siistimmin. :) Oikein mukavaa iltaa kaikille!
Lily & Nappo 27+2
P.s. Unohdin mainita että minulla on kans tapana katsella Linnan juhlia ja arvostella raa' asti pukeutumista ja vieraita yleensäkin. :)
[color=orange]Kyllä tää perjantai tulikin tarpeeseen, ollut niin kovin raskas viikko. Mulla töissä kauhee kiire, kun pitää yrittää muistaa kerää kaikenlaista paperia ja infoa uudelle opettajalle, lisäksi mulla on parasta aikaa menossa arviointikeskustelut tästä syksystä ja niitähän riittää, kun oppilaita on 24 ja keskusteluihin on varattu aikaa puoli tuntia/oppilas. Joulujuhla esitykset painaa myös ihan tosissaan päälle... voitte vaan kuvitella mikä homma on saada 72 ekaluokkalaista yhtä aikaa harjoittelemaan esitystä ja sitten vielä esiintymään...
LINNAN JUHLIA katsotaan tietty täälläkin ja pukuja arvostellaan ahkerasti.
Meillä ois huomenna miehen siskon tuparit illalla. Ihan kiva mennä, mutta saa nähdä, kauanko jaksan siellä olla. Tällä viikolla olen kyllä muutamana päivänä ladannut itseeni energiaa töissä istumalla välitunneilla kirkasvalolampun loisteessa.
Joku taisi eilisessä pinossa kysellä HARJOITUSSUPISTUKSISTA ja niiden kivuliaisuudesta. Mulla niitä on ollut, mutta ei ne yhtään satu. Tulee vaan masuun sellanen outo tunne ja kun kokeilee, niin masu on ihan kova. Esikisen aikaankin mulla oli vaan näitä supistuksia ja sitten kun ne oikeat tuli, niin olikin jo tosi kyseessä. Nytkin toivon samaa, ettei tartte moneen kertaan turhaan Hyvinkäälle rynnätä. Rupee pikkuhiljaa pelottaa, että kuinka ehditään sinne ajoissa...
Omaan (.) ei uutta, paitsi että tänään on illalla ollu masu kipee. Sellanen oksettava olo välillä. Naapurissa kyllä ollut vatsatautia, toivottavasti ei oo tullu mulle... Ahkerasti tuo mosse tuntuu masussa melskaavan, että siellä ainakin kaikki hyvin.
Nyt sohvalle löhöömään...
-Monkey ja mosse rv. 24+2-
[color=crimson]Onpa outoa olla yksin kotona, mies on juhlimassa kaverin synttäreitä. Aikovat kyllä tulla tänne nukkumaan koko revohka, varoitin kyllä häiritsemästä yöuniani. Huomenna on nimittäin aamuvuoro töissä ja mun vanhemmat tulee sitten meille kylään iltapäivästä.
Moni maaliskuinen on jo jäänyt saikulle äippälomaan saakka ja joku taisi olla varhennetulla äitiyslomalla jo. Nyt tuntuu vielä siltä, että töissä jaksaa ihan kevyesti tukivyön kanssa, mutta silti jännitän, että millonkohan tulee stoppi. Odotan sormet syyhyten työsopparia ensivuodeksi, että voin sitten rauhallisin mielin olla töissä oman jaksamiseni mukaan. Toki mulla ei viikkojakaan ole nyt ihan kamalasti vielä.
Minelle jaksamista ja toivotaan vauvan viihtyvän masussa vielä pitkään! Lilylle myös tsemppiä suppareiden kanssa ja onnea gradun edistymisen suhteen (mun serkku valmistuu hyvin todennäköisesti nyt jouluna maisteriksi kymmenen vuoden opintojen jälkeen, niin on hänen kauttaan tuo gradun teko tullut tutuksi :)). Toivottavasti lottiksen selässä ei ole mitään vakavampaa, koita lepäillä.
Lyytikki tuskaili kelanpapereista ja pomon hitaudesta... Minä soitin kelaan, kun oma työtilanteeni ensivuoden osalta on vielä virallista työsopimusta vailla, että pitääkö mun odotella työnantajan osuus hakemukseen. Sanoivat sitten, että voin lähettää hakemuksen vaillinaisena ja toimittaa tulotiedot (6kk:n tulojen perusteella haen päivärahaa) ja ilmoittaa työsopimuksen jatkumisen heti kun tiedän ja viim. 2kk ennen äippälomaa. Ja näinhän minä sitten teen, kun pakkaus olis kiva saada jo tammikuussa viimeistään. Näin siis Oulussa.
Nyt pitäis kyllä painua pehkuihin, jotta aamulla jaksan töihin. Viikonloppu menee töissä ja vanhempien seurassa. Itsenäisyyspäivän illan olen töissä, kuten vuosi sitten ja aion siellä mummojen kanssa katsoa pukuloistoa :) Hyvää viikonloppua mussukoille, palailen taas kun ehdin!
~cadavera&muru~ rv23+5
Toivon hyvää oloa kaikille ja varsinkin niille jotaka ovat saikulla. En ala nyt erittelemään ketään ku en kuitenkaan muista nimejä.
Mulla oli tänään neuvolalääkäri. Syke oli 156 eli olisikohan tyttö nyt tulossa..Lääkäri oli musta vähän outo tai osaamaton. Ei löytänyt eka sydänääniä kunnes sanoin vauvan varmaankin olevan toisella puolella. Lisäksi sanoi kadehtivansa kun mulla ei ole suonikohjuja eikä raskausarpia. Sain lähetteen johonkin maksakokeisiin kutinan vuoksi. Paino ei ollut kuukauteen noussut grammaakaan mutta mitta oli kuitenkin mullakin venynyt 19cm 25cm! Tosin lääkäri siihenkin totesi että ei se niin varma ole, laitetaan vaikka 24cm..
Mutta sitten tää mun suurin ongelma eli iskias joka lääkärin mukaan ei ole iskias kun istualleen voi nostaa jalkaa. Sillä tutkimushetkellä oli parempi mutta kun nostin poikaa ja puin hänet niin sen jälkeen pukkasinkin itkua kun joka liikahdus teki niin kipeää. Käveltiin bussille jolle normaalisti menee 4min ja myöhästyttiin bussista kun matkaan meni 12min. Ihan järkyttävää. No ajatus kävi sitten mielessä että kun viime perjantaina kaaduin niin oliskohan jokin lihas tms tärähtänyt koska tää kipuilu alkoi lauantaina...? No jos jatkuu tällaisena maanantaina vielä niin sit menen kyllä uudelleen lääkäriin.
Supistuksia mullakin on välillä muttei mitenkään kipeitä. Ja iloisempia asioita että sain vihdoinkin tänään päätöksen äitiysavustuksesta. Kuukausihan siinä kestikin! Tulee ensiviikolla tilille. Jotain muutakin mun piti kommentoida mutta omaa napaa tuli nyt niin pitkästi että unohdin..
Minttulia rv 26
Eipas ole muutamaan paivaan tullut kirjoitettua, mutta lukemassa olen kaynyt paivittain. Mina olen kylla sellainen netti-addikti, etten malta kokonaista paivaa olla koneelta pois!!!
MINElle tsemppia ja yrita jaksaa levata... Onneksi noita viikkoja on jo lahempana sita 30, ja keskoshoito on niin huippuluokkaa nykypaivana.
Meilla on Suomen suurlahetystolla Itsenaisyyspaivan varjojuhlat, vaikka tuskimpa siella sellaista loistoa on kuin linnassa :) Aikaisemmin se on ainakin ollut enemmankin sellainen cocktail-tilaisuus, kuin iltapukujuhla.
Kaytiin muuten siella 3D:ssa keskiviikkona, ja oli hieno kokemus. Taytyy laittaa kuvia tuonne sahkopostirinkiin! Jo 3. kerran sanoivat etta tytto sielta on tulossa, joten ehkapa sita pitaa vaan alkaa uskomaan!
Hauskaa viikonloppua
Browniette 26+2
[color=orange]Tai kyllähän tässä hereillä enemmän tai vähemmän ollaan oltu jo kasista asti, mutta tunnin verran löhöilin sängyssä ja äsken syötiin aamupala. Nyt mies ja neiti laulevat ja soittavat kitaralla joululauluja. Mossekin taitaa tykätä lauluista, siihen malliin " tanssii" tuolla masussa.
Tänään olis ne tuparit ja sitä ennen pitäis lähtee siskon kanssa ruokaostoksille ostelee maanantain serkkupikkujouluja varten ruokaa. Meillä perinteisesti tarjotaan silloin oikein jouluruokia ja pieni kinkkukin paistetaan. *odottaa vesikielellä* Ja samalla aattelin poiketa Lindexissä kattoo, josko jotain kivaa hametta löytäisin. Mä en vaan tykkää oikein niistä nyt muodissa olevista hameista (tietääkö joku mitä tarkotan?), kun yhtenä päivänä sellasta mammahametta sovitin ja näytin siinä sellaselta tantalta, ettei tosikaan =).
Mutta jospa sitä lähtis pukeutumaan... Rentouttavaa lauantaita kaikille! Erityisesti [b]mine[/b] lepää ja ota rauhallisesti!
-Monkey ja mosse rv. 24+3-
...Että nukuttaa. Mukelo piti semmosta menoo koko yön, jostain syystä minä ja koirat vaan torkuttiin koko yö, kelloaki tuli vahdittua aika tiiviisti.
Hieman tylsää kyllä olla kotona, ei mitään ihmeellistä tekemistä, mulla siis erityisäitiysvapaa. Pari päivää oon nyt katsellu masua, en tiedä miten pitkään liikkeet on näkyny vatsan päälle mutta nyt ainaki, tulee ihan joku alien leffa mieleen ku oikein kuvasti potkasee ja masu kuplii joka hengenvedolla. Oon vaan ulkoillu koirien kanssa mut oikeessa nivusessa/sisäreidessä kivut ja poltot vaivaa edelleen ku on tietyn matkaa kävelly, sitte tulee tuskainen kotimatka mutta eipä vaikuta miltään ihmeellisiltä, kiusallisilta vain.
Mulla on kans aivan ihana TH, arvostaa sitä vielä enemmän kauheen ultrakokemuksen jälkeen, kun täti sai tietää että odotan lasta yksin nii heti kyseli että ootko nyt aivan varma (RV20) että haluut pitää lapsen ja että asut varmaan vielä vanhemmillas ja tuskin oot missään töissäkään, ai mut hups, onhan sulla jo ikääki, no tossa on noi kuvat mutta tuskin nää sen isän mielestä kovin hellyyttäviä on, jos tuut sitä enää ikinä näkee.
Mun vanhemmat on kyllä niin innoissaan niiden ensimmäisestä lapsen lapsesta, isä taas soitteli puol sukuu läpi eilen ja kertoi kuulumiset ja äiti jo haaveilee tulevista piparitalkoista, ja etenki " Emmin" ekasta joulusta. Tosin kaikki muut paitsi isi on täysin varmoja että vauvasta tulee poika.
Sera ja masu asukki 24 tasan
Tuossa lueskelin mielenkiinnolla kuumenevia tunteita alkoholinkaytosta raskauden aikana, joten ei kun kysymysta kehiin :)
G: Oletko juonut jotakin alkoholipitoista raskauden aikana, ja jos olet niin mita ja kuinka usein??
- Olen pari kertaa ottanut noin puoli lasia punaviinia erityisissa illallistilanteissa, ja aion myos ottaa lasin jouluna :O
-B-
Browniette kyseli alkoholinkäytöstä... En ole ehdottomalla nollalinjalla, voin kyllä saunaolusen ottaa (mutta elkää kertoko kelleen...). Muuten jätän kyllä tissuttelut ja ryypyt muille. Ja varsinkaan esim. sukulaisten nähden en ota sitä yhtäkään.
Kävimme komeamman puoliskoni kanssa äsken esi-jouluostoksilla, eli katselimme mitä maailma tarjoaa. Tosin tuli pikkuveljelle avokkeineen ostettua sydämenmallinen kakkuvuoka ja jalanjäljen muotoinen piparimuotti. Itselleni sorruin ostamaan sen perinteisen muumimukin ja tämän talven hittipopot, karvamoonbootsit. Mitäköhän miehelle keksisi? Jotain Kuplan osia? Vaikka pikkutuuletusikkunan lukitusvipu? (saan jo näppylöitä siitä natsipakastimesta...)
Laitetaan hakuun siis Volkkarin viriosat!
Kapellimestari pitää bileitä pötsissäni ja se tuntuu hyvältä. Ajattelenkin usein, että " potki pikkuinen niin kasvat isoksi!" . Ei ole kyllä aavistustakaan , miten päin masukki makoilee. Iskuja ja muljauksia tuntuu siellä sun täällä.
t: Hönniäinen ja kapellimestari rv 27+1
Ennen raskauttakin otin vain harvoin saunakaljoja, otan mieluummin harvoin ja kunnolla. Nyt olen juonut vain lasin kuohuviiniä kaverin synttäreillä, ei tehny mieli enempää vaikka hetken kävi mielessä että jos siiderin jois. Ajatus sallituista rajoista lähti siitä ku oma äiti ihmetteli etten ole mitään ottanu ja sanoi oman kantansa, että on itsekkin raskaus aikana illanistujaisissa yhden pari joskus ottanut. Pienetkin kännit tuntuis tosi pahalta ajatukselta mutta jouluna saatan ruualla lasin juodakkin. Poltin myös ennen raskautta 1½ askii päivässä, lopetin saman tien mutta kerran pari kuussa tulee sytytettyä tupakka, harvoin poltan edes puolta. Loppujen lopuksi kaikkihan on aika lailla tuurista ja geeneistä kiinni, tuleeko lapsesta terve.
Niin, mie taisin pari päivää sitten laittaakin, että join punaviiniä ruoan kanssa. Olutta olen myös maistellut, kun avo joi jotain erilaista. Viime yönä näin unta, että otin salmiakkikossua, kun kaveri tarjos. Huono omatunto tuli, vaikka tajusin jo unessa, että on uni =)
Miekään en juuri mitään tissuttelua harrastanut, eli otin harvoin, mutta sitten vähän reippaammin. Juhannuksena vetäsin viimeiset kännit, sitten kun " yritys" alkoi niin en juonut, vaikka en vielä raskaudesta ollut edes varma.
Tupakkaan on jotenkin kielteisempi kanta. Itse en ennen raskauttakaan polttanut säännöllisesti, olin enemmän semmoinen seura/tilanne polttelija. Nyt on välillä tullut karmea himo polttaa, kun tietää ettei saa/voi.
Sain tänään ensimmäiset hahtuvalanka villavaippapöksyt neulottua. Sievät tuli. Silmämääräisesti näyttävät ihan järkevän kokoisiltakin.
Eipä muuta. Me ei juuri joululahjoja ostella, kun ei tuota valuuttaa ole ylimääräistä. Iloisin mielin tällä joulua silti odotellaan. Eipähän tarvii siitä stressiä repiä=)
jossara ja matkalainen rv24+4
[color=purple] Voi mine... nyt otat ihan rauhallisesti ja lepäilet, niin pääsette sen rv30 yli, ja niinkuin sanoit, jokainen päivä ja viikko sen jälkeen on plussaa. Onneksi olet hyvässä seurannassa, niin toimenpiteitä voidaan tehdä heti, jos jotain ilmenee. Tsemppiä sinulle ja vauvallesi ja tulehan kertomaan kuulumisiasi! Toivottavasti pääsette reilusti ensi vuoden puolelle, ennen kuin mitään alkaa tapahtua.
Tänään olisi tiedossa kaverin synttäribileet! Synttärisankarille en ole raskaudestani vielä kertonut... mutta voi olla, että joku muu on sen jo paljastanut.
Miehelle tuli tänään veronpalautukset, pääsee sitten maksamaan mun mätkyjä... lopuilla rahoilla olisi tarkoitus sisustaa vauvan huone. Sinne kun ei ole vielä mitään kalusteita, paitsi pieni sohva ja ihana matto. Ja matossa tietenkin pupun kuvia=)
Mies on sairaslomalla, eli ei mene lauantainakaan töihin, vaikka sillä olisi työvuoro silloin ollut. Viikonlopuksi ei mitään kummosia suunnitelmia vielä, varmaan ostoksille voisi lähteä ja käydä äitiä ja isiä moikkaamassa. [/color]
NapNap+Mörökölli rv26+2