Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Te kaikki tyypit joiden mielestä kaikkien pitäisi vaan mennä töihin

Vierailija
13.11.2012 |

Kertokaa miten???

Meidän kaupungissa n. 50000 asukasta, reilu 2000 työtöntä, ja mollin sivuilla yleensä 60-80 työpaikkaa vapaana. Mun mielestä joku mättää ja pahasti.

Olen itsekin kysellyt suoraan esim. isoista marketeista töitä ilman että on ollut ilmoitusta missään, koulutus on alalle, mutta eipä ole kertaakaan otettu yhteyttä. Ei edes silloin kun ei ollut pieniä lapsia. Ei tajua miten se muka menee niin että kävelee vaan sisään jonnekin firmaan, ja tarjoutuu töihin, voin lyödä vetoa että yhtään kunnon työpaikkaa ei tästä kaupungista minulle löytyisi. Osaisin kyllä montaakin työtä tehdä varmasti, mutta ei ole korkeakoulutusta. Fyysisesti raskaat työt ei onnistu kun on huono kunto ja ylipainoa.

Te minua viisaammat viisastelijat, ratkaiskaa minulle tämä ongelma.

Kaupungin henkilöstölautakunnassa on puhuttu suuresta rahasummasta minkä kaupunki antaisi jos työttömyys ratkaistaisiin jonkun henkilön avulla, jollain viisaalla idealla.

Ja toki saisi kaikki kotihoidontuella olevatkin töihin ryhtyä, ja myös kaikki pätkätyöläiset ym.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
13.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli selvää, ettei kotoa töitä löytyi. Muualta löytyi.

Vierailija
2/3 |
13.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli selvää, ettei kotoa töitä löytyi. Muualta löytyi.

siinäkin on iso mutta. Ei muutto toiselle paikkakunnalle tuosta vain onnistu. Ehkä puolisolla on juuri siinä kaupunissa töitä. Pitäisikö hänen irtisanoutua? Entäs jos hänelle ei löydy töitä toisesta kaupungista, sittenhän tilanne olisi sama kuin ennenkin.

Eikä muutto lapsillekaan ole kiva. Vaihtuu koulu tai päiväkoti, kaverit jäävät toiseen kaupunkiin jne.

Tietysti aina voi kouluttautua toiselle alalle, mutta ei sekään töitä takaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
13.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

muuttaa työn perässä mihinkään enää.