Millaisilla väreillä voi maalata ikkunaan joulumaiseman?
Sormivärit ei ilmeisesti käy. Ja vesiliukoinenkin pitäisi olla, että saa joulun jälkeen pois. Kalvovärejä en tarkoita, vaan olis kiva, että lapset saisi itse maalata vaik tontut omien huoneidensa ikkunoihin. Vinkkejä?
Kommentit (4)
mukaan voi sotkea vähän astianpesuainetta niin väri peseytyy paremmin pois ikkunasta.
Olen joskus pohjustanut ikkunan piimällä käyttäen sopivan kokoista maali pensseliä. Pohjustin vain sen kokoisen alueen johon olin suunnitellut jouluaiheisen maalauksen. Tietysti piimän täytyy antaa kuivua. Kun piimä kuivuu se itsessään näyttää lumelta. Mielestäni kuivuneen piimän päälle maalaus onnistui vesiväreillä melko hyvin ja se kesti ikkunassa koko joulun ajan. Joulun jälkeen pesin maalauksen pois. . Olen myös aiemmin ostanut apteekista pohjustamiseen "laktoosia". En tiedä onko sitä edelleen myytävänä?
On kuin vesivärit, mutta tarttuvat ikkunaan. (saa vedellä pois) Tai sit vesiväreillä, mutta sotke värien sekaan saippuaa.