Mitä ajattelet, jos noin 10-vuotias lapsi saa kaupassa raivokohtauksen?
Kommentit (13)
Pidän vanhempia toivottomina tapauksina ja lasta kieroon kasvatettuna.
On kenties jotakin henkisiä ongelmia, jos siis raivokohtaus on sellaista uhmaikätasoa, itkuraivoa tai muuten aivan holtitonta käytöstä. Suuttua toki voi minkä ikäinen vaan, voipa olla murrosiänkin merkkejä.
Ehkä joku erityíslapsi kyseessä-
ei voi tietää, onko lapsella jotain ongelmia kehityksessä vaan onko vaan ollut niin huono päivä että kuppi on mennyt totaalisesti nurin.
Joistakin raivokohtauksista en ajattele yhtään mitään, mutta toisista raivokohtauksista laitan merkille tiettyjä esim. autistin käytöstä. Mutta ihan vaan siksi, että olen alalla. Mutta musta on ok, että meitä on moneen junaan.
Mielestäni huutoa maailmaan kyllä mahtuu, paitsi kaljapäissään reihuvien.
Meillä siis lievästi autistinen poika, jolla käämi palaa usein herkästi ajasta ja paikasta riippumatta. Mukava kuulla, että kaikki eivät automaattisesti kohdista katsetta vanhempiin. Tokihan nämä tilanteet lapsen ja itsenkin puolesta aiheuttavat tunteita, että voisi vajota maan alle. Pakko vain pitää itsensä kasassa, ja rauhoitella lasta.
että äkkiä ulos tästä kaupasta, en jaksa kuunnella kakaroitten kiljumista!
Ensimmäinen spontaani ajatus "ihanaa, että joku muukin kuin meidän poika". Meillä myös 10 v, jonka käytös joskus hieman lapsekkaampaa.
Ei se katsonut aikaa tai paikkaa. Joskus oli pakko holdingiakin käyttää, esim. kerran Korkeasaaressa. Pojalla ei mitään diagnoosia ole. Koulu meni erinomaisen hyvin, samoin kirjoitukset ja nyt hän opiskelee insinööriksi. Hän on nykyään tavattoman rauhallinen, enimmäkseen omiin oloihin vetäytyvä.
Tulevat silloin kun ostetaan vaatteita.
En edes ehdi katsoa mitä muut ihmiset reagoivat.
Karjuisin kyllä aikuiselle, jos joku tulisi sanomaan jotain negatiivistä.
Onneksi ollaan saatu olla ihan rauhassa.
Mua ei muitten lasten raivarit haittaa, koska olen tyytyväinen ettei se raivoa lapsi ole mun lapsi.
Niin lapsella on lievä kehitysvamma.
On kenties jotakin henkisiä ongelmia, jos siis raivokohtaus on sellaista uhmaikätasoa, itkuraivoa tai muuten aivan holtitonta käytöstä. Suuttua toki voi minkä ikäinen vaan, voipa olla murrosiänkin merkkejä.