Me ei tarvittaisi enää lapsilisiä. Ennen tarvittiin.
Oltiin köyhä opiskelijapariskunta, jolla kolme lasta. Hankittiin korkeakoulututkinnot ja nyt ollaan hyväpalkkaisissa töissä ja maksetaan paljon veroja.
Ei oltaisi selvitty aikoinaan ilman opintotukea ja lapsilisiä, ei millään. Nälkään oltaisiin kuoltu. Onneksi oli mahdollisuus hankkia yhteiskunnan tuella lapsia nuorena, samalla kun opiskeli. Muuten oltaisiin nyt lasten korvatulehduskierteissä reilu kolmikymppisinä aina pois töistä. Lapset nyt kouluikäisiä, joten jäävät kotiin sairastamaan ihan yksinänsä sairaudesta riippuen.
Lapsilisät pitäisi poistaa meidänlaisilta perheiltä. Molemmmat töissä, lapsilisät ovat tuloista murto-osa. Voisin erittäin mielelläni porrastaa lapsilisät niin, että vähätuloisille enemmän ja jossain vaiheessa lapsilisä vähenisi ja poistuisi kokonaan. Lapsilisät voisi poistaa kokonaan perheiltä, joissa on yli 5000 euron talouskohtaiset bruttotulot. Lapsilisä ei todellakaan silloin mene enää elämiseen, vaan jo säästöihin ja elintason korottamiseen, matkailuun ja muuhun.
Me otetaan edelleen lapsilisät vastaan, mutta laitetaankin se suoraan hyväntekeväisyyskohteisiin. Se on siis meille turha, mutta ennen kuin lapsilisiin tulee muutos, otamme sen vastaan ja annamme niille, joille raha on tärkeämpi.
Kommentit (4)
Ja meillä se edelleen tulee tarpeeseen.
Kuten jokainen tietää ettei työmme varmasti ole sitä korkein palkkaisinta, mutta silti se on arvostettavaa että on myöskin ihmisiä jotka pitävät meidän puhtaudesta huolen.
Välillä kuitenkin tekee sen verran tiukkaa, että se lapsilisä on tullut tosiaan tarpeeseen kun on tarvinnut jotakin lapsille hankkia. Muuten ei olisi rahat riittäneet ja meidän perheeseen kuuluu sitten kaksi lasta.
Mutta Saulinhan mielestä me varmaan kuulutaan juuri sinne huonompaan aineeseen ja siivoojan ammatissa työskentelevien ei kuuluisi lapsia saada. :)
Hankittiin korkeakoulututkinnot ja mentiin hyväpalkkaisiin töihin, maksetiin paljon veroja ja maksettiin opinto- ja asuntolainat pois.
Sitten vasta teimme lapsia, olimme molemmat ensinmäiset vuodet kotona erinnäisesten talousjärjestelyjen turvin, eikä päivääkään lastemme ole tarvinnut nyt kouluikäisinä sairastaa yksin kotona. Eivätkä he ole päiväkodissa olleet hankkimassa sairauskierrettä, kotona olemma hoitaneet.
Lapsilisät ovat menneet ensimäisen lapsen syntymästä asti niiden perheiden hyväksi, jotka eivät ole yhtä onnekkaita, kun me.
Ja meillä se edelleen tulee tarpeeseen. Kuten jokainen tietää ettei työmme varmasti ole sitä korkein palkkaisinta, mutta silti se on arvostettavaa että on myöskin ihmisiä jotka pitävät meidän puhtaudesta huolen. Välillä kuitenkin tekee sen verran tiukkaa, että se lapsilisä on tullut tosiaan tarpeeseen kun on tarvinnut jotakin lapsille hankkia. Muuten ei olisi rahat riittäneet ja meidän perheeseen kuuluu sitten kaksi lasta. Mutta Saulinhan mielestä me varmaan kuulutaan juuri sinne huonompaan aineeseen ja siivoojan ammatissa työskentelevien ei kuuluisi lapsia saada. :)
Teette arvokasta työtä. Arvostan teitä myös siksi, että arvostatte itse itseänne.
Koko aikana ei ole käytetty lapsilisärahoja. Tulevat käyttöön kun lapset kasvavat ja tarvitsevat isomman summan esim. ajokorttia varten.