Onko muotoilevista alusvaatteista hyötyä?
Vatsa vähän pömpöttää, ja mietin, että josko juhlamekon alle sellainen joku vatsaa litistävä liivi, ei mikään korsetti kuitenkaan. Onko jollain täällä kokemusta tuollaisista?
Kommentit (6)
Vatsaa litistävät housut. Muuten taval. alushousu, muttä vyötärö nousee ylös. Nykyään myös hengittävästä materiaalista, mikä tärkeää mukavuuden ja käytettävyyden vuoksi. Suosittelen. Ja niin kuin jo sanottu, vatsan litistämisen lisäksi kohottaa itsetuntoa :)
Kyllähän se vatsan litistää, ei siinä mitään. Ja åeilin edessä seistessä se voi vielä näyttääkin han hyvältä. Mut odotas kun istut niin esn muotoilevan pöksynmauluksen yläpuolelle ilmestyy jenkkakahvamuhkura.
Kkeiltuani pari kertaa tulin itse siihen tulokseen, että ne muhkurat on kuitenkin luonnostaan oikeammilla paikoilla kuin muotoilevien alusvatteiden kanssa.
Minä ostin Lindexiltä semmoisen ihan tissiliiveihin asti tulevan ja pienillä lahkeilla varustetun muotoilevan alusasun, siis semmoiset housut, ja saan kyllä vatsan joka on oikeasti makkarainen pömppö, niillä ihan sileäksi ja makkarattomaksi.
Eikä tule tuota edellisen mainitsemaa reunan kohdalle makkaran muodostumista koska alusvaate jatkuu tissiliiveihin asti. Semmoinen vyötärölle loppuva on paha, jos on vatsassa ylimääräistä, käy tosiaan niin että siitä pullahtaa entistä isompi makkara varsinkin kun istuu.
Ja ei tule makkaroita istuessakaan.
Ja muotoilevia alusvaatteita on tosiaan erilaisia: alushousuja, joissa lahkeet, housuja, joissa korkea vyötärö, aluspaitoja, alusmekkoja, rinnan alle tulevia vyötärönlitistäjiä ja housuja, yms.
Eli vaan kauppaan ja kokeilemaan! Muotoilevat puetaan aina alakautta ja kannattaa ottaa pientä kokoa, alusvaatteen on tarkoitus olla napakka! Maidenformilla on todella hyviä muotoilevia.
kyllä ne pikkuisen litisti. Ainakin itsevarmuutta antoivat ;)