raskaustestistä
Mitä hittoa, mulle tehtiin tasan viikko sitten sairaalassa verikokeesta raskaustesti, raskaushormoni alle 1.. Nyt tänään tein clear bluen testillä plussan ja vielä toisella digitaalisella "Raskaana 1-2 viikkoa" Ja nyt tein vielä kolmannen keltaisessa pakkauksessa olevan apteekin testin, joka on on haalean haalea viiva, mutten ota selvää onko se viiva vai viivan paikka? Mitä kummaa? Miten yleensäkkään verikoe 7pvää sit voi olla raskaushormoni alle 1 ja nyt kaksi positiivista ja yksi haaleenhaaleen ehkäviivanpaika! Oonko mä nyt sit raskaana vai en?
Kommentit (7)
Ei oikeestaan mitään käryä, lopetin pillerit 27.9 ja siitä tuli tyhjennysvuoto loppui 2.10.. Eli siitä kuukausi eteenpäin niin nyt maanantaina olisi pitänyt alkaa mutta ei kuulu, pari päivää ollu menkkamaista kipua mutta ei vuotoa. Raskaustesti otettiin viikko sitten muiden verikokeiden yhteydessä, vaikkei lääkäri edes tiennyt että raskaus olisi toiveissa.
ja istukkahormonia alkaa nyt kehittyä mitattavia määriä. Sitä ei ollut vielä silloin viikko sitten. Herkät testit alkavat näyttää hCg:n nousua 10 päivän kuluttua hedelmöitymisestä. Laboratorin vastaus ei ole PLUS tai MIINUS vaan lukemia koriongonadotropiinin eli ihmisen istukkahormonin pitoisuudesta.
En tajua, tuon linkin mukaan se hormoni alkaa näkyä viikon kuluttua hedelmöittymisestä, Eli sillon hedelmöityksestä olisi viikko sitten verikokeen aikaa olla kulunut alle se 7pvää, mutta miten se voisi näkyä siinä tapauksessa pissatikussa vain viikko negatiivisen verikokeen jälkeen, kun eikös verikoe näytä sen aikaisemmin kuin virtsatikku? Jos hedelmöityksestä olisi ollut vaikka 5pvää olisiko verikoe ollut negatiivinen ja nyt jos hedelmöityksestä olisi se viikon takainen 5pvä plus 7pvää päälle eli 13 päivää, voisiko testitikku kotona sen jo näyttää?
olipa sekava sepustus :D
Mutta siis jos kerran labran tulos on lukema, jonka pitäisi näkyä jo ennen kotitestiä, koska siinä mitataan konreettisesti hormonin määrä ja vielä sen saman mihin kotitestikin reagoi, miten se voi olla noussut noin huimasti viikossa että kotitestissä näkyy?
Mikään testi tai tikku ei olisi näyttänyt sinulle raskautta viikko sitten. Ei labrassa, ei kotona. Nyt on kulunut monta päivää lisää ja istukkahormonia erittyy mitattavia määriä. Sen näkisi jo labrassakin.
Tee uusi testi vaikka kolmen päivän päästä, jos et usko.
Mikään testi tai tikku ei olisi näyttänyt sinulle raskautta viikko sitten. Ei labrassa, ei kotona. Nyt on kulunut monta päivää lisää ja istukkahormonia erittyy mitattavia määriä. Sen näkisi jo labrassakin.
Tee uusi testi vaikka kolmen päivän päästä, jos et usko.
Aa okei, mä luulin että jos raskaus näkyy tikussa sen olisi viikko sitten pitänyt jo näkyä labrassakin :)
Meinaako toi vaalea viiva tuossa yhessä testissä mitään? se Kyllä näkyy kokonaan mutta on paljon haaleampi kuin se kontrolliviiva.. Tää vaan on niin uskomatonta, vaikeeta endometrioosia takana ja pillereitä 7 vuotta jne, luulin että joudun suorilta lapsettomuushoitoihin kun ei tuu tärppäämään ja nyt onkin sitten muka ekasta kierrosta :O
ap
http://www.vshp.fi/medserv/klkemi/fi/ohjekirja/2122.htm