Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kielivalinnat

Vierailija
30.10.2012 |

Mitä tekisit sijassani?



Lapsi oli enkunkielisessä eskarissa ja osaa enkkua jonkin verran. Opiskelee sitä koulun ulkopuolella kolmesti viikossa.



Ekalta alkoi uusi kieli.



Ko. koulussa voi valita 3. luokalla joko enkun tai ruotsin ja sitten 4. luokalla enkun tai ruotsin vapaaehtoisena.



Kumman valitsisit ensin ja kumman vapaaehtoiseksi kieleksi?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
30.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

valittava kieli olisi jo neljäs vieras kieli? Vai onko joku näistä lapsen äidinkieli?



Jos kyseessä olisi neljäs vieras kieli, harkitsisin sitä vaihtoehtoa, että kolmessa on työtä ihan riittämiin.

Vierailija
2/5 |
30.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan oikeasti, tuhat kertaa tärkeämpi kieli. Englannilla pärjää maailmalla, ruotsilla Ruotsissa. Tee päätökset rationaalisen hyötynäkökulman perusteella.



Myöhemmin, jos lapsi on kielellisesti lahjakas, kannattaa häntä ohjata lisäopintojen pariin: saksaa, venäjää, ranskaa, ehkä jopa kiinaa tai muuta Aasian suurta kieltä, vaikkapa koreaa.



Mutta ei ruotsia, ellei teillä satu olemaan suomenruotsalaisia suvussa ja silloinkin varauksella. Ruotsi on kuriositeetti, jonka käytännön hyöty on aivan minimaalinen. Tukholmassakin saa parempaa palvelua, kun puhuu englantia.



Terveisin ruotsista peruskoulussa aina 10, kirjoituksista laudatur, yliopiston virkamiesruotsista 5/5 ja silti olen tätä mieltä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
30.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska nyt jo osaa sitä. Eli ei juuri ole haastetta pariin ekaan vuoteen. Ääntääkin jo kuin natiivi.



Kolme vierasta kieltä siis tulisi hänelle. Kuten siskolleenkin, joka opiskelee nyt enkuksi, mutta sen lisäksi koulun jälkeen kahta kieltä niin että yläasteella vaihtaa sitten sen enkun pois ja ottaa toisen pitkän kielen ja sen toisen nyt harrastuskielenä olevan keskipitkäksi.



Olen itse kielten opettaja, joten osaan tarjota hyvin tukea kotona.

Vierailija
4/5 |
30.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuen tietenkin missä asutte ja mitä lapsi haluaa tehdä tulevaisuudessa! Uskon että hän oppii englantia hyvin joka tapauksessa! Ruotsia tarvitaan eteläsuomessa ja skandinaviassa jos työssään haluaa menestyä! Minut valittiin nykyiseen työtehtävääni koska osaan ruotsia! Tosin puhun myös hyvin englantia!

Vierailija
5/5 |
30.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos hän on siis aloittamassa jommankumman 3. luokalla ja sitten heti perään sen toisen 4. luokalla, onhan se melko yhdentekevää kumpi tulee ensin. Molempia ehtii joka tapauksessa lukea hyvin monta vuotta koulu-uran aikana.



Eikö voi ottaa enkkua nyt ja jättää ruotsin aloituksen vasta yläkouluun? Tai toisin päin?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi seitsemän