Veljeni valitsi minulle puolison. Ja hyvän valitsikin! :)
Kommentit (3)
En valinnut veljelle vaimoa, hän on vielä naimaton.
Ei mitään koeajoja.
Olin opiskellut jo ammatin ja ollut 9 vuotta työelämässä ja päätin, että on aika avioitua. Halusin sitten puolison joka sopii minulle kuin nakutettu ja kerroin siitä vanhemmilleni ja sisaruksilleni. Kaksoisveljeni kertoi, että hänellä on yksi hyvä ystävä joka voisi sopia minulle, on niin minun tyylinen.
Veljeni kertoi kaiken tästä kaveristaan mitä tiesi.
Seuraavalla viikolla isäni ja veljeni kävivät kahvilla tämän veljeni kaverin kanssa ja "haastattelivat" häntä. Vapaa on ja kiinnostunut. Pari kertaa tapasivat häntä ja kyselivät kaikenlaista mitä nyt vaan voi.
Sitten tämä kaveri tuli meille kahville kahden tätinsä kanssa ja näin hänet. Istuimme ison pöydän ääressä, me "nuoret" pöydän pitkissä päissä ja katselimme ujosti toisiamme :)
Keskustelimme monista asioita ja huomasin, että asialliselta mieheltä vaikuttaa.
Seuraavalla viikolla menimme Lintsille ;) Tämä veljeni kaveri, minä, veljeni ja hänen siskonsa ja tätinsä. Oli kivaa. Huomasin, että olemme kiinnostuneita samoista asioista ja meillä on samanlainen huumorintaju.
Tulevaisuudensuunnitelmat kuulostivat myös samoilta.
Puolen vuoden tutustumisen jälkeen päätimme mennä kihloihin. Puoli vuotta siitä menimme naimisiin ja muutimme yhteen vanhempieni yläkertaan. Aloimme rakentamaan omaa taloa vanhempieni tontille.
Nyt meillä on valmis ihana talo, kaksi suloista lasta ja odotan kolmatta.
Olen niin onnellinen, etten rakastunut päätä pahkaa johonkin tuiki tuntemattomaan ties mistä repäistyyn puliukkoon, vaan minulle etsittiin sopiva puoliso.
ap
Säkin tykkäät Kaari Utrion ihanista ja romanttisista historiallisista romaaneista. Vai oletko klassisempaa mallia ja luet vielä Barbara Cartlandeja?
Valitsitko sinä sille myös vaimon? Miten koeajo, suorittiko veljesi myös sen miestäsi varten ennen kuin suositteli?