Entä, mikä on ollut mukavimman tuntemasi ihmisen ammatti?
Omia lähisukulaisia ei saa nimetä, niistä kai nyt muutenkin tykkää.
Kommentit (25)
Maiju vai? Jos joo, olen samaa mieltä.
Jonku nuorisosirkussysteemin toiminnanjohtaja tai sinne päin.
Ai Maiju vai? Jos joo, olen samaa mieltä.
Ja toinenkin, sairaalapappi. Loistava huumorintaju ja lämpö...
kohtaamistani ihmisistä. Eli siksi laitankin tähän kaksi ihmistä
Toinen on lähihoitaja, joka opiskelee biologiksi ja toinen maatalousmetsätieteiden maisteri. Hän on työskennellyt muun muassa EU:ssa, viljelijöiden neuvojana ja elinkeinoelämän viherpesussa (rumasti sanottuna, kauniimminkin voisi ilmaista).
Aika vähän heistä kummankaan mukavuutta taitaa ammatti määrittää...
Oli lapsuuteni pelastus. Ankeassa maalaistalossa lapsuuteni viettäneen odotin aina hänen vierailujaan. Ainoa inhimillinen olento maan päällä silloin kun olin lapsi.
Sairaanhoitaja, ruokapalvelupäällikkö tms. ja varastopäällikkö. Tässä kolme ekana mieleentulevaa, joiden kanssa olen eniten tekemisissä.
vaikea valita, kuka olisi mukavin... Mutta sanotaan nyt proviisori.
Tunnen useita empaattisia ja mukavia perushoitajia.
Lemmikkieläinkaupan myyjä. Joka kertaa saa nauraa maha kippurassa siellä asioidessa.
ei tule mieleen ketään mukavia ihmisiä (perheenjäsenteni lisäksi)! :o vaikka kuinka yritän miettiä.
niin yksi taitaa olla henkilökohtainen avustaja, toinen sairaanhoitaja ja kolmannen ammattia en tiedä, tunnetaan lasten harrastuksesta.
ja tunnen hänet vain siviilissä. Aivan ihana ihminen suurempinakin annoksina.
nuorisosirkussysteemin toiminnanjohtaja tai sinne päin.
On todella vaikeaa ja suorastaan naiivia henkilöpalvontaa nostaa jotakuta elämänsä aikana tavannutta henkilöä "mukavimmaksi". Mukavia ihmisiä on (onneksi!) paljon, ja en kyllä haluaisi mennä nostamaan jotakuta paremmaksi ihmiseksi kuin toinen. Aloja on laidasta laitaan.
Oli tosi mukava, oli ihan töissä kunnalla terveyskeskuksessa. Myöhemmin kuulemma perusti oman firman.
Ja sit yks toinen, hieroja, tais se jollain salilla jotain jumppiakin vetää.
tulee mieleen, mahdoton mainita vain yhtä:
* ruokapalvelutyöntekijä
* DI
* pääkirjanpitäjä
* ympäristöinsinööri
* toimistopäällikkö