D-vitamiini EI EHKÄISE flunssaa tms.
Sellaiset uskomukset todistettiin höpöhöpöksi.
Muuta hyötyä siitä toki on.
http://www.hs.fi/ulkomaat/Tutkimus+D-vitamiini+ei+ehk%C3%A4ise+flunssaa…
Kommentit (23)
ehkäisee rintasyöpää! Kehitysmaissahan ei ole rintasyöpää ja tutkimuksissa on todettu nimenomaan että d-vitamiini on se mikä suojaa rintasyövältä.
100 mikrogrammaa päivässä muutaman vuoden ja sairastelu on ollut ihan olematonta, vaikka ennen sain aina joka ikisen räkätaudin. No, nyt viime aikoina olen valvonut ihan liikaa, ja nyt olenkin sitten räkätaudissa sängyn pohjalla. Eli omasta kokemuksesta, ei se d-vitamiini pelkästään suojaa kokonaan, elämäntavat kannattaa muutenkin pitää kunnossa.
Ydintulos oli, että D-vitamiinin lisäys ei vähentänyt flunssia ihmisillä, joilla oli jo lähtötilanteessa hyvät D-vitamiinitasot. Ja ei kai tuo mikään ihme ole, jos puutetta ei ollut niin lisäyksellä ei ollut vaikutusta.
Aika kovia sairastamaan muuten tuo porukka, monta flunssaa vuodessa.
Eikä yllättävää sekään, jos uusiseelantilaisten D-vitamiinitasot on valmiiksi aika hyvät, aurinkoahan siellä riittää
Suomen olosuhteissa pitäisi uutisoida vastuullisesti muualla tehtyjä tutkimuksia. Tämänkään tutkimustuloksen uutisointi ei yhtään edistä suomalaisten terveyttä vaan päinvastoin. Suomalaisilla D-vitamiinipitoisuus seerumissa (vuonna 2012) keskimäärin vain 45,3 nmol/l ja syömällä d-vitamiinia saavutetaan merkittävä positiivinen vaikutus esim. juurikin uutisoituun flunssan ehkäisyyn.
Lähde wikipedia:
"Useat tutkimukset ovat viitanneet siihen, että riittävät veren D-vitamiinipitoisuudet voivat ehkäistä flunssaa[16]. Vuonna 2010 tehdyssä satunnaistetussa kaksoissokkotutkimuksessa 334 japanilaisella koululaisella kaksi kertaa päivässä annettu D-vitamiinilisä vähensi merkittävästi A-tyypin influenssan riskiä[17]. Vuonna 2010 250 mongolialaisella lapsella tehdyssä tutkimuksessa, jossa koehenkilöiden D-vitamiinin lähtötasot olivat matalat, päivittäiset D-vitamiinilisät puolittivat hengitystieinfektioiden riskin."
D-vitamiini ehkäisee osteoporoosia ja kaamosmasennusta. Kumpi pahempi?
Hyvä blogikirjoitus, laitan jakoon.
Tiedotusvälineet toistavat kuorossa otsikkoa, jonka mukaan D-vitamiini ei auta ehkäisemään flunssaa. Älkää uskoko Hesariin, älkääkä Yleisradioon. Virheellisen käsityksen leviäminen johtaa turhiin sairastumisiin.
Tutkimusten mukaan D-vitamiinilisä auttaa ehkäisemään flunssia, infektioita ja muita sairauksia – silloin jos vitamiinista on puutosta. Ja puutostahan meillä suomalaisilla todella on. Lähes jokainen suomalainen(!) kärsii pimeään vuodenaikaan liian alhaisista D-vitamiinitasoista. Selitys on yksinkertainen: D-vitamiinia muodostuu iholla auringon UVB-säteiden ansiosta. Suomi sijaitsee niin pohjoisessa, että täällä D-vitamiinia saa ainoastaan keskikesällä auringon ollessa korkeimmillaan.
Kirjoitin aiheesta blogimerkinnän, joka toivottavasti kokoaa aiheen selkokieliseksi rautaisannokseksi: lukekaa, napsikaa pimeänä vuodenaikana pillereitä ja olkaa piirun verran terveempiä.
<a href="http://honkanen.wordpress.com/2012/10/04/d-vitamiini-ihmelaaketta-purki…" alt="http://honkanen.wordpress.com/2012/10/04/d-vitamiini-ihmelaaketta-purki…">http://honkanen.wordpress.com/2012/10/04/d-vitamiini-ihmelaaketta-purki…;
Sori, ei linkkejä.
Teen ihmiskoetta itselläni; 100 mitähitongrammaa per päivä jo pidemmän aikaa = työpaikalla jylläävät flunssat ovat kiertäneet minut
Mulla on ollut flunssa viimeksi joskus 8v sitten.
d-vitamiinin syönnin aloittaminen ja flunssien selvä väheneminen samaan syssyyn, sekä itsellä että lapsilla. Mutta ehkä se oli vain sattumaa ja jokin muu juttu muuttui.
D-vitamiinia, kalanmaksaöljyä ja C-vitamiinia ja sain viikon kuluttua flunssan. Oikeen kunnon räkätaudin.
Mutta, toisaalta, olen ollut huomaavinani, että mua ei väsytä yhtä paljon kuin ennen?? Voiko olla...
"D-vitamiinilisien myötä osallistujien veren D-vitamiinitasot ylittivät 120 nmol/l, kun tutkimuksen alussa ne olivat keskimäärin 72 nmol/l."
ja
"Suomessa seerumin D-vitamiinipitoisuutta pidetään normaalina, kun pitoisuus on 40–80 nanomoolia litrassa (nmol/l)."
eli tarkoittaako tuo sitä, että uusiseelantilaisilla on elimistössä luonnostaan korkeammat D-vitamiinitasot? Tällöin vastaava tutkimus olisi hyödyllistä tehdä meillä suomalaisilla, jotka saamme D-vitamiinia esim. auringosta paljon vähemmän... Jos suomalaisten luontaiset D-vitamiinitasot saataisiin uusiseelantilaiselle tasolle, vähenisivätkö flunssat?
Meillä syödään d-vitamiinia+kalaöljyvalmistetta ja minä ja mies lisäksi sinkkiä.
Kummasti on lähipiirin flunssat kiertäneet meidät.
mutta ei tästä voi vielä mitään päätellä, ainakaan kovin tieteellisesti.
joskus olevan yhteys siksi, että ihmiset, jotka ryhtyvät syömään D-vitamiinia, kiinnittävät muutenkin huomiota terveellisiin elämäntapoihin, ja vastustuskyky siksi paranee.
"tarkoittaako tuo sitä, että uusiseelantilaisilla on elimistössä luonnostaan korkeammat D-vitamiinitasot? Tällöin vastaava tutkimus olisi hyödyllistä tehdä meillä suomalaisilla, jotka saamme D-vitamiinia esim. auringosta paljon vähemmän...
Valtion ravitsemusneuvottelukunnan D-vitamiinityöryhmän raportti vuodelta 2010 toteaa yhteenvedossaan näin;
'Yhteenveto
D-vitamiinin keskimääräinen saanti Suomessa on selvästi alle suositusten kaikissa ikäryhmissä. Erityisesti
riskiryhminä voidaan pitää lapsia, teini-ikäisiä tyttöjä sekä vanhuksia. Raskaana olevien naisten
keskimääräinen D-vitamiinin saanti ei yllä suositellulle tasolle ellei D- vitamiinivalmisteita käytetä.'
Veren D-vitamiinipitoisuuksia ei ilmeisesti ole mitattu, raportissa ei näyttänyt olevan siitä mainintaa. Loogista on, että kun työryhmä toteaa D-vitamiinin saannin olevan kaikissa ikäryhmissä selvästi alle suositusten, ei veren D-vitamiinitasot voi millään olla suositusten mukaisissa arvoissa. Toisin sanoen, Suomalaisten veren d-vitamiinitasot ovat selvästi Uusi-Seelantialisten vastaavia alhaisempia. Suomalaisten tasoilla on jopa todennäköistä, että D-vitamiinilisä ehkäisee flunssia, puhumattakaan muista terveysvaikutuksista.
taitaa alkaa sekin jo vedellä viimeisiään. Mikähän vitamiini seuraavaksi tulee? Aiemmin on ainakin ollut c-vitamiini, joka myös tuntui tehoavan vähän kaikkeen. A-vitamiinia dissattiin yhteen aikaan ja peloteltiin sen vaarallisuudesta. Sitten se loppui kuin seinään.
Näitä tulee ja menee, ei kannata heti ekana rynniä eturintamaan vaan odotella rauhassa ja katsella mitä hypestä todella jää käteen. Yleensä ei oikein mitään.
Niillä tais olla ihan tieteellisestikin todistettu vaikutus infektioiden ehkäisyssä? Vai?
d-vitamiinin syönnin aloittaminen ja flunssien selvä väheneminen samaan syssyyn, sekä itsellä että lapsilla. Mutta ehkä se oli vain sattumaa ja jokin muu juttu muuttui.
Syyksi on epäilty sikainfluenssan aiheuttamaa käsihygienian tehostumista.
Tuntuu kyllä että käsidesit ovat jääneet vakiovarusteiksi moniin koteihin, päiväkoteihin jne.
...kun aloin syömään d:tä.
Influenssa iski kyllä siitä huolimatta, mutta muuten ei ole kunnon flunssia ollut.