Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

vauvan rikkonaiset unet, mahavaivat ym.

Vierailija
30.09.2012 |

Hei,



Nyt tarvitsisin hieman apua. Meillä on kuopus nyt hieman yli kuukauden ikäinen, ilmavaivoista on kärsinyt kaksiviikkoisesta eteenpäin. Lisäksi ähisee, yskii ja kakoo voimakkaasti, etenkin öisin. Ummetustakin on nyt alkanut tulla (neljäs päivä menossa). Päiväunta nukkuu aamulla sen aikaan, kun ollaan isompien kanssa puistossa, mutta koko loppupäivän saattaa torkkua pieniä pätkiä, usein herää itkien yskimään ja nieleskelemään. Illalla nukahtaminen kestää tooodella pitkään, vaikka väsynyt onkin, torkahtelee, mutta herää aina vain uudestaan. Illalla nokkii kovasti, että olisi nälkäinen, mutta rinnalla ottaa rinnan suuhun, sylkee pois, vetää itseään kaarelle ja itkee. Öisin on alkanut syödä todella tiheästi, jonka lisäksi kitisee, ähisee, kakoo ja nieleskelee niin kuuluvasti, etten itse saa nukutuksi ollenkaan (ja aamulla herätään isompien kanssa aikaisin leikkimään). Tyttö nukkuu vieressäni, ja syö makuulteen, mitään eroa tuohon kakomiseen en ole huomannut, röyhtäytin tai en. Päivällä kuitenkin on pakko röyhtäyttää.



Päivisin tyttö ei viihdy itekseen juuri lainkaan makuulla, vaan sylissä/liinassa tulisi kantaa. Liinaan nukahtaakin, mutta vain siksi aikaa, kun itse jaksan pysyä liikkeessä. Rinnalla viihtyy vaihtelevasti, 1-3 tunnin välein, tuttia syö ihan satunnaisesti. Painoa on tullut todella reippaasti, vajaa 300g/vko. Pulauttelua ei ole juurikaan (paitsi parina iltana, kun mies on antanut hieman nania), ilmaa mahassa on, joihin rela-tipat ovat hieman auttaneet. Myös viimeiset kaksi yötä ovat olleet todella "äänekkäitä", voisikohan sen yhdistää tuohon korvikkeeseen myös?



Kysyisinpä siis, voisiko nuo kakomiset ja huonot unet olla oireena esim silent relfuksista? Meillä tokalla lapsella todettiin 2kk iässä refluksi, johon liittyi maitoallergia, ja hyvin, hyvin runsas pulauttelu. Hänellä myös paino nousi todella nopsaan, kun kävi vähän väliä lohtutissillä. Mutta tällä lapsella ei tosiaan tuota pulauttelua ole, mutta kovasti tuntuu nieleskelevän ja välillä tuntuu, että meinaa tukehtua (mahahappoon??), ja vetää maitoa nenäänsä.



Jos jollakin olisi jotain kokemusta asiasta, vinkkiä tms, niin kiitollisena ottaisin vastaan. Neuvolassa ei oltu mitenkään kiinnostuneita asiasta, koska tyttö on muuten hyvinvoiva, mutta tässä alkaa kyllä konstit olla lopussa ja väsymys painaa.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
30.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun sulla on muitakin lapsia, ja vaisto sanoo että jotain on vialla, niin silloin kaikki ei ole ihan normaalisti.



Meillä kuopuksella oli vähän samanlaista, mutta ei ihan noin paljoa kuin mitä kuvailit. Lääkäri sanoi, että lapsi vaan erittää poikkeuksellisen paljon kuolaa ja limaa ja siitä johtuu jatkuva kakominen. Meillä tosin lapsi pulautteli ja paljon. Lapsi nukkui päiväunet (jotka oli sellaisia lyhyitä pätkiä) vauvakeinussa (ns. koliikkikeinussa) ja sai sillä lailla vähän paremmin henkeä. Öiksi nostin raakasti pinnikisen patjaa ylös tyynyjen avulla kun tuntui että eihän tästä tule yhtään mitään muuten. Muuten elämä oli yhtä kantamista ja itkemistä. Puolen vuoden iässä vähän helpotti, ja lopullisesti tuo itkuisuus taittui yhdeksän kuukauden iässä.



Toivottavasti saatte apua! Jaksamisia!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla